Doğru Sis Farı Kullanımı | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Doğru Sis Farı Kullanmamanın Cezası 77 TL

Sisli havada araç kullanırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta olduğu gibi, direksiyon hakimiyetinize katkı sağlayacak araç aksamları bulunur. Sürücülerin görüş açısına ve güvenli sürüşe katkı sağlayan sis farlarının doğru kullanımı, son derece kritik bir konudur. Sis farları, görüş açısının zor olduğu, kötü hava koşullarında yolu ve trafik işaretlerini daha net görmenizi kolaylaştırır. 

Sis farlarının özellikle kötü hava şartlarında  tercih edilmesinin nedeni diğer farlara oranla yapısının farklı olmasıdır. Kısa ya da uzun araç farları, yağmur veya sisteki yoğunlaşmanın etkisi ile yansımalar oluşturacağı için verimli bir aydınlatma sağlamaz.

Trafiğe çıkan pek çok sürücünün sis farı kullanımında düştüğü yanlış, sis farlarını tek başına kullanmasıdır. Bu yanlışa sıklıkla düşen sürücülerin daha dikkatli davranmaya teşviki için çeşitli trafik cezaları uygulanıyor. #%kasko01%#    

Trafik cezalarının maddelerinin yer aldığı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre: Sis farlarını, sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında da yakan sürücülere 95 TL trafik cezası uygulanıyor.  ( Erken ödeme halinde 71.25 TL ) 

Doğru sis farı kullanımı hakkında bilgi veren Trafikten sorumlu Bursa İl Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay, sözlerine şöyle devam etti: "Karayolları Trafik Kanunu yasasına göre; yeterince aydınlık olmayan tünellere girerken, yerleşim birimleri dışındaki kara yollarında gece araç sürerken, bunlara benzer yer ve hallerde yerleşim birimleri dışındaki kara yollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde (karşılaşmalar ve öndeki aracı izleme halleri dışında) uzağı gösteren sis ışıklarını yakmamanın cezası 95 TL olarak uygulanıyor. 

Geceleri, yerleşim birimleri dışında kara yollarındaki karşılaşmalarda bir aracı; takip ederken ya da geçerken yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını gösteren ışıkların yakılmamasının cezası ise 166 TL. Arka kenar ışıklarını uzağı veya yakını gösteren ışıklarla birlikte kullanmamanın cezası ise 95 TL olarak uygulanıyor.

Doğru Sis Farı Kullanımı

Tüm sisli hava koşullarında normal farlar ile beraber sis farları da kullanılmalıdır. Hem normal farların hem de sis farlarının kullanımı, trafikteki diğer araçların daha net görülmesini sağlar.

Sis farının tasarımı, ışığın yoğun bir şekilde dağılımını sağlayarak aracın ön kısmındaki yolun, belirgin hale gelmesini sağlar. Sis farlarının yolu daha iyi görebilmek amacıyla kullanımı yanlış bir harekettir. Sis farları ileriyi göstermek için değil, aracın yakın mesafesini aydınlatmak için kullanılır. Sis farlarının normal havada kullanımı, karşıdaki aracı veya yolu daha iyi görmenizi sağlamamaktadır.

Siz de kontrolünüz dışında gelişebilecek hasarlara karşı önlem almak için kasko sigortanızı yaptırın, telafisi olmayacak durumları riske atmayın. Risklerinizi en uygun fiyatlarla güvence altına almak için Sigortam.net'e gelerek kasko hesaplaması yapın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!


Benzer İçerikler

Araç Bakımı Kaç Km Bir Yapılmalı?

 Düzenli araç bakımı, yolculuk güvenliği ve araçtan beklenen performansın tam anlamıyla alınması için önemlidir.

 

Devamını Oku

Gişe Ücretleri Değişiyor

Köprü ve otoyollardan geçiş ücretleri değişecek, trafik yoğunluğunun fazla olduğu saatlerde gişelerden geçişlerde daha fazla ücret alınacak.

Devamını Oku

Bujinin Bozuk Olup Olmadığını Anlamanın 5 Yolu

Bujilerdeki en basit bir arıza, yakıt sarfiyatını artırırken performansın da azalmasına neden olacağı için bozuk bujiyi fark etmenin önemi çok büyüktür.

Devamını Oku