444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Egzoz Muayenesine Dikkat Etmeyenler Yandı!

Ülkemizde araç sayısının oldukça fazla olması egzoz gazının da çevre kirliliğini büyük oranda arttırdığı görülüyor. Geçen yıl bu duruma el koyan Çevre ve Şehircilik Bakanı, araçlarda egzoz muayenesi denetimini arttırdı. Artık araç sahiplerinin bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, konuyla ilgili açıklamada bulundu. 2014’ün Ocak-Ekim döneminde 977 egzoz gazı emisyon denetimi yapıldığını belirterek, 28 bin 326 aracın denetlendiğini ve toplam 870 bin 333 TL ceza kesildiğini sözlerine ekledi.

Çevre kirliliğini önlemek ve ceza almamak için egzoz muayenesinin yaptırılması gerekir. Bu muayeneden satandart ölçümlerde çıkan araçlara “Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı ve Egzoz Gazı Emisyon Pulu” verilir.

  

Egzoz Gazı Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Araç kullanım şekillerine göre egzoz muayene süresi değişiklik göstermektedir. Binek araçlar ve resmi otomobillerde bu süre üçüncü yaş sonunda ve sonrasında her iki yılda birken, diğer araçlarda birinci yaş sonunda ve sonrasında her senedir. Yapılan ölçümün geçerliliğini koruduğu son tarih ise egzoz emisyon ruhsatına işlenir. Tarım ve orman traktörleri, motosiklet ve mopedler ve Ocak 1980 tarihinden önce tescil edilmiş dizel motorlu araçlar, hibrit ve elektrikli araçlar ile hidrojen yakıtlı araçlar ise egzoz gazı emisyon ölçüm işleminden muaf tutulmaktadırlar.

Egzoz Muayenesinden Önce Yapılması Gerekenler

Egzoz sistemi ve üzerindeki tüm bağlantıların dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. Egzoz üzerinde delik ya da çatlakların olup olmadığına bakılmalı eğer sorun varsa mutlaka gerekli onarım yaptırılmalıdır. Gerekli kontrollerin ihmal edilmesi araç sahibinin muayeneden zararlı çıkmasına neden olur. Çünkü hasarlı egzozlara yapılan ölçümlerin değeri olması gerekenden fazla çıkar. Bu kontrollerle beraber aracın gerekli periyodil bakımlarının da yaptırılması olumlu sonuca katkıda bulunacaktır. Aracın periyodik bakımlarıyla ilgili bilgi almak için “Oto Periyodik Bakımı Nedir?” yazımızı incelemenizi öneririz.

Egzoz Muayenesinde İstenen Belgeler
 

  • Tescil ve Trafik Belgesi,
     
  • Motorlu Taşıt Egzoz Emisyon Ruhsatı,
     
  • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport.

Ceza ödememek ve çevreyi korumak adına aracınızın egzoz muayenesini vakit kaybetmeden yaptırın. Aracın olası hasarlara maruz kalması durumunda ise bütçenizi korumak için kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun kasko fiyatlarına Sigortam.net’in araç kasko sorgulama sayfasını ziyaret ederek ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefonda sigorta yaptırın.


Benzer İçerikler

Kazaya Karışmayan Sürücü %25 Daha Az Kasko Primi Ödeyecek

Aviva Sigorta yeni sigorta ürünüyle müşterilerine %25 oranında kasko indirimi sunuyor. Aviva Sigorta'nın en uygun kasko teklifine Sigortam.net'ten ulaşın.

Devamını Oku

Otomotiv İhracatı 12 Milyar Dolara Yaklaştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’den edinilen bilgiye göre, otomotiv ihracatı 2014’ün ilk 6 ayında %11 arttı ve 12 milyar dolara civarına yaklaştı.

Devamını Oku

2014 Ocak Ayı Otomobil Satış Rakamları Açıklandı!

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) 2014 yılının Ocak ayı otomobil satış rakamlarını açıkladı. Açıklamaya göre, Otomobil Pazarı %5,68, Hafif Ticari Araç Pazarı %14,31 oranında azaldı.

Devamını Oku