Ehliyette Aday Sürücü Dönemi

Ehliyet kurslarında yıllardır öne çıkarılan ve stajyer ehliyet olarak bilinen aday sürücü ehliyeti yasası Meclis’ten geçti.
 

Aday Sürücü Ehliyeti

 
Trafik kazalarında kusurlu sürücülerin çoğunluğunun 18-24 yaş grubundakiler olmaları sebebiyle, ilk defa sürücü belgesi alacak olanlara stajyer ehliyeti diye de anılan aday sürücü ehliyeti verilecek. Aday sürücü belgesi olan kişiler en az bir yıl boyunca aday sürücü olarak kabul edilecek ve takip altında tutulacak.
 
Mevcut sistemde yapılan trafik kuralı ihlalleri ceza puanı olarak yansıtılırken aday sürücülerin yapacakları trafik ihlalleri için ehliyete el konma gibi daha ağır cezalar verilebilecek. Aday sürücülere verilecek cezalar, ilgili yönetmelik ile belirlenecek.
 

Süreli Ehliyet

 
Ehliyet için gelecek bir başka değişiklik de süreli ehliyet uygulaması. Sürücü belgesi alındıktan sonra hiçbir denetime tabi tutulmayan sürücüler artık belli aralıklarla sürüş kabiliyetlerinde kayıp olmadığını ispatlamak zorunda. Böylece ehliyetin bir defa alındıktan sonra sürücünün hayatı boyunca geçerli olması dönemi sona erecek. Sürücüler, ehliyetlerinin geçerlilik süresi bitiminde tekrar sınava tabi tutulacak. Geçerlilik süresi dolmuş ehliyetle trafiğe çıkan araç sürücülere 343 TL idari para cezası verilecek. Ayrıca bu sürücülerin ehliyetlerine el konulacak.
 
Ehliyetlere geçici olarak el konulması da düzenlemede yer alıyor. Sağlık sorunları sebebiyle sürüş yeteneklerinde kayıp oluşan sürücülerin ehliyetlerine geçici olacak el konulacak. Bu kişiler, sağlıklarının araç sürmelerine elverişli hale gelmesini müteakip ehliyetlerini geri alabilecekler.
 
Kasko sigortasıyaptırarak trafiğe güvenle çıkın, doğabilecek herhangi bir maddi hasarda aracınız sigorta güvencesi altında olsun. Kasko hesaplama işleminizi Sigortam.net üzerinden 3 dakikada yaparak 20’nin üzerinde anlaşmalı sigorta şirketi tarafından verilen kasko teklifleri arasından size en uygun teklifi seçin, kasko sigortasında %45 fiyat avantajını yakalayın.
 
Hemen araç kasko sorgulama yaparak kasko fiyatları için en iyi tekliflere ulaşın. Sigorta ile ilgili her türlü soru ve sorununuz için Sigortam.net internet adresi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 destek alın.

Benzer İçerikler

Axa Sigorta Lacivert Kasko

Axa Sigorta...Lacivert Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel...Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka...okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar

A)Araç...Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın...rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye...yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C)...Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek...amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile...belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan...Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı...olarak bulunmaktadır. -Kişisel eşyalar, -Kullanım ve gelir kaybı, -Yurtdışı (Seçimli) -0 km araçlarda yenisi ile...değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko...ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve...muziplikle yapılan hareketler -Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli) -Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma, -Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar* *Hayvanların vereceği zararlar teminat...kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım...imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı...özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı cam servislerinin haricinde gerçekleştirilen cam...değişimlerinde %25 muafiyet uygulanır.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız...servislerde Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer...Belirleme Uygulaması

Emsal veya muadil araca sahip yetkili/yetkisiz satıcılar ve galeriler ile internet sitelerinden...en az 3 adet fiyatın ortalaması alınır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi...amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber...gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta...Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL