Ehliyette Aday Sürücü Dönemi

Ehliyet kurslarında yıllardır öne çıkarılan ve stajyer ehliyet olarak bilinen aday sürücü ehliyeti yasası Meclis’ten geçti.
 

Aday Sürücü Ehliyeti

 
Trafik kazalarında kusurlu sürücülerin çoğunluğunun 18-24 yaş grubundakiler olmaları sebebiyle, ilk defa sürücü belgesi alacak olanlara stajyer ehliyeti diye de anılan aday sürücü ehliyeti verilecek. Aday sürücü belgesi olan kişiler en az bir yıl boyunca aday sürücü olarak kabul edilecek ve takip altında tutulacak.
 
Mevcut sistemde yapılan trafik kuralı ihlalleri ceza puanı olarak yansıtılırken aday sürücülerin yapacakları trafik ihlalleri için ehliyete el konma gibi daha ağır cezalar verilebilecek. Aday sürücülere verilecek cezalar, ilgili yönetmelik ile belirlenecek.
 

Süreli Ehliyet

 
Ehliyet için gelecek bir başka değişiklik de süreli ehliyet uygulaması. Sürücü belgesi alındıktan sonra hiçbir denetime tabi tutulmayan sürücüler artık belli aralıklarla sürüş kabiliyetlerinde kayıp olmadığını ispatlamak zorunda. Böylece ehliyetin bir defa alındıktan sonra sürücünün hayatı boyunca geçerli olması dönemi sona erecek. Sürücüler, ehliyetlerinin geçerlilik süresi bitiminde tekrar sınava tabi tutulacak. Geçerlilik süresi dolmuş ehliyetle trafiğe çıkan araç sürücülere 343 TL idari para cezası verilecek. Ayrıca bu sürücülerin ehliyetlerine el konulacak.
 
Ehliyetlere geçici olarak el konulması da düzenlemede yer alıyor. Sağlık sorunları sebebiyle sürüş yeteneklerinde kayıp oluşan sürücülerin ehliyetlerine geçici olacak el konulacak. Bu kişiler, sağlıklarının araç sürmelerine elverişli hale gelmesini müteakip ehliyetlerini geri alabilecekler.
 
Kasko sigortasıyaptırarak trafiğe güvenle çıkın, doğabilecek herhangi bir maddi hasarda aracınız sigorta güvencesi altında olsun. Kasko hesaplama işleminizi Sigortam.net üzerinden 3 dakikada yaparak 20’nin üzerinde anlaşmalı sigorta şirketi tarafından verilen kasko teklifleri arasından size en uygun teklifi seçin, kasko sigortasında %45 fiyat avantajını yakalayın.
 
Hemen araç kasko sorgulama yaparak kasko fiyatları için en iyi tekliflere ulaşın. Sigorta ile ilgili her türlü soru ve sorununuz için Sigortam.net internet adresi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 destek alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL