444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ehliyet Alacaklar için İyi Haber!

03 Mart 2015

Ehliyet almak isteyenlerin ortak sorunlarından biri ucuz sürücü kurslarını tercih etmeleriydi. Halbuki ucuz fiyat sunan kursları tercih eden sürücü adayları doğru ve yeterli bir eğitim alamamaktaydı. Bu soruna çözüm getirmek amacı ile sürücü kursları için taban fiyat uygulaması getirilecek. Yani bu taban fiyatın altında hiçbir kurs ehliyet dersi veremeyecek.
Bu uygulama ile haksız rekabetin önüne geçmek, sürüş eğitimin kalitesini artırmak ve sürücü adaylarına tam ve doğru bir eğitim vermek amaçlanıyor. Bu uygulama Türkiye’deki tüm sürücü kurslarını kapsayacak. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Türkiye Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu (TUSEKON) Genel Başkanı İsmail Yılmaz, ülkemizde toplam 3 bin 500 sürücü kursunun bulunduğunu ve ortalama olarak yılda 1 milyon 200 bin kişiye sürücü belgesi verildiğini vurguladı. Sürücü kurslarının önemine dikkat çeken Yılmaz, bu kursların insanların can ve mal güvenliğini yakından etkilediğini dolayısı ile en iyi şekilde hizmet vermesi gerektiğini belirtti.

 

Sürücü Kurslarında Taban Fiyat Uygulamasına Geçilecek

Yılmaz, taban fiyat uygulaması ile ilgili isteklerini Milli Eğitim Bakanlığı’na iilettiklerini ve bu değişiklik üzerinde görüşmeler yapıldığını söyledi. Tahmini olarak 1 ay içerisinde yani kısa bir sürede uygulamanın hayata geçmesini beklediklerini sözlerine ekledi. Bu uygulama ile hem sürücü kursu kurumlarının hem de sürücü adaylarının rahat edeceğini söyleyen Yılmaz, bu konuda eksik eğitim veren kursların 500-600 TL’ye ders verdiklerini, iyi şekilde eğitim veren kursların ise 800-900 TL’ye ders verdiklerini söyledi. Ayrıca Yılmaz, yaklaşık 40 bin ehliyet dersi veren eğitimcinin olduğunu ve bu eğitimcilerin de büyük kısmının üniversite mezunu olduğunu belirtti. 

Yanlış Sürüş Eğitimi Can ve Mal Kayıplarına Yol Açıyor

Yanlış ve eksik verilen eğitimlerden dolayı sürücü adaylarının sınavlarda başarısız olduğunu, ayrıca sınavı geçseler bile eksik bir şekilde trafiğe çıkan sürücülerin hem kendileri hem de trafikteki diğer sürücüler için tehlike yarattıklarının altını çizdi.

Ayrıca Yılmaz, taban fiyat uygulamasını önemsemeyen kursların takibe alınacağını ve uyarılacaklarını söyledi. Yine de gerekli işlemleri yapmayan kurumlar hakkında geçici ya da sürekli olarak kapatma cezası verileceğini sözlerine ekledi.

Ehliyetle ilgili "Trafik Adabı Dersinden Geçemeyenler Ehliyet Alamayacak!" yazımızı da inceleyebilirsiniz. Aracınızla ilgili olası risk durumunda kayıplar yaşamamak için maddi güvenceniz olan kasko sigortasını yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten kolayca kasko hesaplaması yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.


Okumaya Devam Edin

Ehliyet Harcı ve MTV Zammı

07 Kasım 2013 Perşembe

Ehliyet harcı ve Motorlu Taşıtlar Vergisi için 2014 zammı % 3,93 olarak öngörüldü.

Ehliyet Sisteminde Neler Değişiyor?

18 Kasım 2013 Pazartesi

Yeni ehliyet sistemi 2014 yılında devreye girecek. Ehliyet sınavından stajyer ehliyetine, ehliyet sınıflarından geçerlilik süresine pek çok değişiklik gündemde.

Trafik Adabı Dersinden Geçemeyenler Ehliyet Alamayacak!

14 Ekim 2014 Salı

Sürücü kurslarında verilen teorik derslere trafik adabı dersi de eklenecek, bu dersi geçemeyen adaylar kursu bitiremeyecek ve ehliyet alamayacak.