Ehliyet Kaybında Yapılması Gerekenler | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ehliyet Kaybında Yapılması Gerekenler

Ehliyet yani bir diğer adıyla sürücü belgesi; yetkili kurumlar tarafından verilen, motorlu veya motorsuz araçları kullanma yetkisini gösteren ve kimlik işlevi de görebilen resmi belgedir.

Trafikte herhangi bir araç kullanmak isteyen sürücünün öncelikle sürücü belgesine sahip olması gerekir. Trafik cezalarına pek çok kez neden olan şey ‘’Ehliyet ve Ruhsat’tır. 

Ehliyet sahibi olmadan veya ehliyetsiz yola çıkmak, hukuken suçtur ve cezai yaptırımları vardır. Bu sebeple hiçbir sürücünün ehliyetini yanına almadan yola çıkmaması, ehliyetini kaybettiyse zaman kaybetmeden başvuruda bulunması gerekir. Ruhsat kayıplarında yapmanız gerekenleri öğrenmek için; ''Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Yapılacaklar'' başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Ehliyetini Kaybedenlerin İzllemesi Gereken Yollar

Siz de ehliyetinizi kaybettiyseniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, vereceğimiz bilgiler ışığında ehliyetinizi yeniden temin edebilir, yolculuğunuzu sorunsuz tamamlayabilirsiniz.

Ehliyet kaybında yapılması gereken ilk şey vergi dairesine kayıp bildirimi yapmaktır. Böylece ehliyet kullanılarak işlenen bir suçtan sorumlu olmadığınızı ispat edebilirsiniz. 

Bildirimin gecikmesi, sahtecilikten kaynaklı sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Kayıp bildiriminden sonra hazırlayacağınız belgelerle emniyet müdürlüğüne giderseniz, kısa süredece ehliyetinizi alabilirsiniz. 

Yeni ehliyet alacaksanız; ''Ehliyet Alma Şartları Neler?'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kaybolan Ehliyeti Yeniden Çıkarmak için Gerekli Belgeler

 1. Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne yazılmış dilekçe
 2. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 3. Kan grubu belgesi
 4. 3 Adet fotoğraf
 5. Sürücü belgesi kart ücreti

Ehliyet kaybında yapılacakları kısaca toparlayacak olursak;

 1. Öncelikle gazeteye kayıp ilanı vermeniz gerekiyor.
 2. Trafik Tescil Şube Müdürlüğünden aldığınız hazır dilekçedeki boşlukları dolduruyorsunuz.
 3. İşlemin gerçekleşmesi için asıl nüfus cüzdanı ve fotoğrafınız gerekiyor.
 4. Kaybolan sürücü belgenizde yer almıyorsa, kan grubu belgenizi de almanız gerekiyor. 
 5. Ehliyet kaybının maddi bir cezası yok ancak işlem esnasında sürücü belgesi ücretini vermeniz gerekiyor. 
 6. Sizin tamamlayacağınız bu belgelere ek olarak, parmak izi alınıyor. Bu işlem biraz vakit alabiliyor.

Yeni düzenlenen ehliyette sicil numaranız bulunduğu için eski ehliyetin hükmü kalmayacaktır. Yani ehliyetiniz başka birinin eline geçmiş olsa dahi, sistem sorgulamasında sorumluluğunuzun bulunmadığı görülebiliyor.

Kasko ile Güvence Sağlayın

Ehliyet veya ruhsat kayıplarının telafisi olsa da kazaların neden olduğu maddi-manevi hasarları karşılamak her zaman mümkün olamayabiliyor. Başa çıkamayacağınız durumlara karşı önlem alabilmek için araç sigortasını yaptırmayı unutmayın. Sigortam.net’e gelerek kasko hesaplama yapın, en uygun kasko fiyatları ile aracınızı ve sevdiklerinizi güvenceye alın. Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.


Benzer İçerikler

Mazda Kasko Sigorta Sorgulama

Mazda’niz için en uygun kasko sigortası Sigortam.net’te. Mazda kasko sigorta sorgulama yaparak size en uygun kasko sigortasını seçin.

Devamını Oku

Florence Nightingale Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Özel Sağlık Sigortası Avantajları Özel sağlık sigortası ile anlaşmalı özel hastaneler ve sağlık merkezi daha hızlı ve daha kaliteli sağlık hizmeti alırsınız. Poliçe teminatlarınıza göre yatarak tedavi ve ayakta tedavi masraflarınız karşılanırken siz yalnızca katkı payınızı ödersiniz. Size en yakın özel sağlık kuruluşlarının hangi anlaşmalı sigorta şirketleri ile anlaşmalı olduğunu Sigortam.net üzerinden öğrenerek sigorta seçiminizi kolaylaştırın. Florence Nightingale Hastanesi Florence Nightingale Hastanesi 1989 yılında kurulmuştur. Grup 5 hastanenin yanı sıra kalp nakli, karaciğer nakli, böbrek nakli ve kök hücre nakli […]

Devamını Oku