Ehliyet Kaybında Yapılacaklar Nelerdir?

Ehliyet Kaybında Yapılacaklar Nelerdir?Ehliyet kaybında yapılacaklar nelerdir? Ehliyeti tekrar çıkartmak için nereye başvurulması gerekir? Ehliyeti yenilemek için ne kadar ücret ödenmesi gerekir? gibi soruların cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Ehliyet yani bir diğer adıyla sürücü belgesi; yetkili kurumlar tarafından verilen, motorlu veya motorsuz araçları kullanma yetkisini gösteren ve kimlik işlevi de görebilen bir resmi belgedir. Trafikte herhangi bir araç kullanmak isteyen sürücünün öncelikle sürücü belgesine sahip olması gerekir. Trafik cezalarına pek çok kez neden olan şey ‘’Ehliyet ve Ruhsat’tır.

Ehliyet sahibi olmadan veya ehliyetsiz yola çıkmak, hukuken suçtur ve cezai yaptırımları vardır. Bu sebeple hiçbir sürücünün ehliyetini yanına almadan yola çıkmaması, ehliyetini kaybettiyse zaman kaybetmeden başvuruda bulunması gerekir. Ruhsat kayıplarında yapmanız gerekenleri öğrenmek için; ”Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Yapılacaklar” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Ehliyet Kaybında Yapılacaklar Hakkında

Siz de ehliyetinizi kaybettiyseniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, vereceğimiz bilgiler ışığında ehliyetinizi yeniden temin edebilir, yenileme işlemlerinizi sorunsuz tamamlayabilirsiniz.

Ehliyet kaybında yapılacaklar hakkında ilk öncelikli konu, kayıp bildirimidir. Eski uygulamada nüfus cüzdanını ya da ehliyetini kaybedenler için ilan vermek zorunluydu. Yeni sistemde böyle bir zorunluluk kalmadı. Ehliyet başvurusu yapabilmek için kayıp belgesi istenmiyor. Buna rağmen ehliyetiniz kaybolduğunda zorunlu olmasa bile kayıp olduğuna dair bildirimde bulunmanız, riskli durumların önüne geçmenizi sağlar. Size en yakın trafik tescil şubelerine bildirimde bulunarak sürücü belgenizin kayıp olduğu beyan edebilirsiniz. Bu sayede kaybolan ehliyetinizin kötü niyetli şekilde kullanılması durumlarında sorumluluk altına girmezsiniz.

Yeni ehliyet alacaksanız; ” 2018 Ehliyet Alma Şartları Neler?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kayıp Ehliyet Başvurusu Nereye Yapılır?

Ehliyetinizi kaybettiyseniz ya da çaldırdıysanız, yenileme işlemleriniz için Nüfus Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekir. Başvuru işlemlerizi randevu sistemi ile yapabilirsiniz. Bekleme sıkıntısı çekmemek için alo 199 hattını arayarak randevu alabilirsiniz. Aynı zamanda randevu.nvi.gov.tr internet adresinden de randevu tarihinizi belirleyebilirsiniz. Eğer randevu almadan Nüfus Müdürlüklerine giderseniz randevusu olan diğer vatandaşların işlerinin bitmesini bekler, işlemlerinizi halledememe riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kayıp Ehliyeti Çıkarmak İçin Gereken Evraklar

  1. Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
  2. Sürücü Olur Sağlık Raporu
  3. Biyometrik fotoğraf ( 2 adet )
  4. Kart ücreti ödemeleri
  5. Kan grubu kartı
  6. Dilekçe ve parmak izi

Kayıp ehliyetler için şöyle bir ayrım yapmakta fayda var: Eski ehliyetler ve yeni çipli ehliyetler. Ehliyetiniz eğer eski yani çipsiz ehliyetse, yenileme işlemi sırasında size çipli yeni ehliyet verilecektir. Bu aşamada yeni ehliyet çıkarma indiriminden yararlanabilir, sadece 15 TL ücret ödeyerek kaybolan eski ehliyetiniz yerine yeni sürücü kartınızı alabilirsiniz. Eğer çipli ehliyetinizi kaybettiyseniz ödeyeceğiniz ücret tutarı değişiklik gösterir. Diğer yapmanız gereken işlemler aynı olmakla birlikte yeni çipli ehliyetinizi kaybederseniz yenileme için 159 TL ücret ödemek zorunda kalırsınız.

Kasko ile Güvence Sağlayın

Ehliyet veya ruhsat kayıplarının telafisi olsa da kazaların neden olduğu maddi-manevi hasarları karşılamak her zaman mümkün olamayabiliyor. Başa çıkamayacağınız durumlara karşı önlem alabilmek için araç sigortası yaptırmayı unutmayın. Sigortam.net’e gelerek kasko hesaplama yapın, en uygun kasko fiyatları ile aracınızı ve sevdiklerinizi güvenceye alın. Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılır ve Sınav Ücretleri Ne Kadardır? Ehliyet sınavı için artık elektronik sınav sistemine geçildi. Peki elektronik ehliyet sınavı...nasıl ve ne zaman yapılacak? 2019 ehliyet sınav ücretleri ne kadar oldu? Ehliyet sınav tarihleri ne...zaman? Ehliyet sınavı hakkında güncel gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz. Ehliyet çıkartma ve yenileme...işlemleri için 2019 güncel bilgilerini öğrenmek istiyorsanız "Ehliyet Yenileme ve Yeni Ehliyet İşlemleri Nasıl...Yapılır?"
yazımızı okuyabilirsiniz. [widget id="sigortamnet_kaskotrafik_widget-2"]

Ehliyet Sınavı Artık...Elektronik!

2019'da merkezi sınav sistemi kaldırıldı, yerine elektronik sınav sistemine geçildi. Sınava kadar olan eğitim...kısmı ise aynı şekilde devam ediyor. Sürücü adaylarının sınava girebilmesi için öncelikle sürücü kursu...dahilinde teorik eğitimlerini tamamlamaları gerekiyor. Eğitim bittikten sonra sürücüler başvuru yaptıkları bölgelerdeki e-sınav...merkezlerinde sınava girebiliyor. Ehliyet sınav tarihleri ise MEB'in sitesinde açıklandı. Motorlu Taşıt Sürücü...Kursiyerleri e-Sınavı 2019/MTSK e-Sınavı olarak geçen ehliyet sınavı, 81 ilde açılan e-sınav salonlarında...haftanın 7 günü randevulu sistemle gerçekleştirilecek.

Elektronik Sınavın Detayları

E-sınav sisteminde bilgisayarlar...üzerinden sorulara cevap veriliyor. Hafta içi saat 17.00'den sonra günde 3 oturum, hafta sonu ise 6 oturum şeklinde takvim belirlenmiş....Elektronik sınav toplam 50 sorudan oluşuyor ve 45 dakika sürüyor. 35 soruya doğru cevap vermek geçmek için yeterli. Yanlış...cevapların doğru cevapları götürmemesi, sınava girenler açısından bir avantaj. Sınava hazırlanırken ehliyet sınav...soruları için bilgi edinmenizde fayda var. Ehliyet sınavı çıkmış sorular üzerinden de bir çalışma...yaparak teorik sınava daha rahat hazırlanabilirsiniz.

Direksiyon Sınavı Nasıl Oluyor?

Teorik sınavın elektronik ortamda...yapılması, ehliyet sınavı sonuçları için bekleme süresini kısaltıyor. E-sınav ile sonuçların daha çabuk...açıklanması ve ikinci aşama olan direksiyon sınav kısmına daha hızlı geçilmesi kolaylaştı. Yoğunluk durumuna göre...değişebilir olsa da teorik sınavı geçerseniz, 2-3 hafta aralığında direksiyon sınavına girebilirsiniz. Direksiyon...sınavı, yaklaşık olarak 30-35 dakika aralığında sürer. Direksiyona geçmeden önce sınavın ilk 5 dakikası aracın iç ve...dış donanımı hakkında sorular sorulur. Sürüş deneyimi sırasında, gözetmenlerin puanlama sistemleri vardır. 3 renk şeklinde...yapılan puanlama, hata boyutlarına göre değerlendirilir. Sarı, mavi ve kırmızı olmak üzere küçükten büyüğe doğru hatalar...belirleniyor. Kırımızı hata sınavın sonlanmasına neden olur. Sürücü adaylarının direksiyon dersi...çalışmalarını ihmal etmemiş ve iyi hazırlanmış olmaları sınavı rahat geçmeleri açısından önemlidir.

Ehliyet Sınavı...Ücretleri

2019'da online ehliyet sınav ücreti 80 TL, direksiyon sınav ücreti ise 110 TL olarak...belirlendi. Harç ücretleri ise şu şekilde;
  • Sürücü Belgesi Kart Ücreti: 196 TL
  • A, A1, A2, F Sınıfı...Sürücü Belgesi Harç Ücreti: 203,4 TL
  • B Sınıfı Sürücü Belgesi Harç Ücreti: 613,3 TL
  • C, CE, D, G...Sınıfı Sürücü Belgesi Harç Ücreti: 1.023,2 TL
Ehliyet sınavlarından kalınması durumunda, her iki sınav için de 4...kere girme hakkı vardır. Fakat bilinmesi gereken en önemli nokta sınav ücretlerinin her yeniden deneme de tekrar ödenecek...olmasıdır.

Ehliyetinizi Aldıktan Sonra, Araç Sigortası İçin Sigortam.net'e Gelin!

Aracınız yeni ise ya da mevcut...aracınızın sigortasını yenileme zamanınız geldiyse, acenteleri ayrı ayrı gezmenize gerek yok. Sigortam.net web sitesi üzerinden...kasko teklifi ve trafik sigortası teklifi alarak, en uygun araç sigortası...fiyatlarına anında ulaşın. Sigortam.net'in internete özel indirimlerini...görebilmeniz için teklif almanız gerekiyor. Tek bir ekrandan fiyat ve teminatları karşılaştırabilir, bütçenize en uygun poliçeyi...kolayca bulabilirsiniz.