Ehliyet Kaybında Yapılacaklar Nelerdir?

Ehliyet Kaybında Yapılacaklar Nelerdir?Ehliyet kaybında yapılacaklar nelerdir? Ehliyeti tekrar çıkartmak için nereye başvurulması gerekir? Ehliyeti yenilemek için ne kadar ücret ödenmesi gerekir? gibi soruların cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Ehliyet yani bir diğer adıyla sürücü belgesi; yetkili kurumlar tarafından verilen, motorlu veya motorsuz araçları kullanma yetkisini gösteren ve kimlik işlevi de görebilen bir resmi belgedir. Trafikte herhangi bir araç kullanmak isteyen sürücünün öncelikle sürücü belgesine sahip olması gerekir. Trafik cezalarına pek çok kez neden olan şey ‘’Ehliyet ve Ruhsat’tır.

Ehliyet sahibi olmadan veya ehliyetsiz yola çıkmak, hukuken suçtur ve cezai yaptırımları vardır. Bu sebeple hiçbir sürücünün ehliyetini yanına almadan yola çıkmaması, ehliyetini kaybettiyse zaman kaybetmeden başvuruda bulunması gerekir. Ruhsat kayıplarında yapmanız gerekenleri öğrenmek için; ”Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Yapılacaklar” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Ehliyet Kaybında Yapılacaklar Hakkında

Siz de ehliyetinizi kaybettiyseniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, vereceğimiz bilgiler ışığında ehliyetinizi yeniden temin edebilir, yenileme işlemlerinizi sorunsuz tamamlayabilirsiniz.

Ehliyet kaybında yapılacaklar hakkında ilk öncelikli konu, kayıp bildirimidir. Eski uygulamada nüfus cüzdanını ya da ehliyetini kaybedenler için ilan vermek zorunluydu. Yeni sistemde böyle bir zorunluluk kalmadı. Ehliyet başvurusu yapabilmek için kayıp belgesi istenmiyor. Buna rağmen ehliyetiniz kaybolduğunda zorunlu olmasa bile kayıp olduğuna dair bildirimde bulunmanız, riskli durumların önüne geçmenizi sağlar. Size en yakın trafik tescil şubelerine bildirimde bulunarak sürücü belgenizin kayıp olduğu beyan edebilirsiniz. Bu sayede kaybolan ehliyetinizin kötü niyetli şekilde kullanılması durumlarında sorumluluk altına girmezsiniz.

Yeni ehliyet alacaksanız; ” 2018 Ehliyet Alma Şartları Neler?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kayıp Ehliyet Başvurusu Nereye Yapılır?

Ehliyetinizi kaybettiyseniz ya da çaldırdıysanız, yenileme işlemleriniz için Nüfus Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekir. Başvuru işlemlerizi randevu sistemi ile yapabilirsiniz. Bekleme sıkıntısı çekmemek için alo 199 hattını arayarak randevu alabilirsiniz. Aynı zamanda randevu.nvi.gov.tr internet adresinden de randevu tarihinizi belirleyebilirsiniz. Eğer randevu almadan Nüfus Müdürlüklerine giderseniz randevusu olan diğer vatandaşların işlerinin bitmesini bekler, işlemlerinizi halledememe riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kayıp Ehliyeti Çıkarmak İçin Gereken Evraklar

  1. Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
  2. Sürücü Olur Sağlık Raporu
  3. Biyometrik fotoğraf ( 2 adet )
  4. Kart ücreti ödemeleri
  5. Kan grubu kartı
  6. Dilekçe ve parmak izi

Kayıp ehliyetler için şöyle bir ayrım yapmakta fayda var: Eski ehliyetler ve yeni çipli ehliyetler. Ehliyetiniz eğer eski yani çipsiz ehliyetse, yenileme işlemi sırasında size çipli yeni ehliyet verilecektir. Bu aşamada yeni ehliyet çıkarma indiriminden yararlanabilir, sadece 15 TL ücret ödeyerek kaybolan eski ehliyetiniz yerine yeni sürücü kartınızı alabilirsiniz. Eğer çipli ehliyetinizi kaybettiyseniz ödeyeceğiniz ücret tutarı değişiklik gösterir. Diğer yapmanız gereken işlemler aynı olmakla birlikte yeni çipli ehliyetinizi kaybederseniz yenileme için 159 TL ücret ödemek zorunda kalırsınız.

Kasko ile Güvence Sağlayın

Ehliyet veya ruhsat kayıplarının telafisi olsa da kazaların neden olduğu maddi-manevi hasarları karşılamak her zaman mümkün olamayabiliyor. Başa çıkamayacağınız durumlara karşı önlem alabilmek için araç sigortası yaptırmayı unutmayın. Sigortam.net’e gelerek kasko hesaplama yapın, en uygun kasko fiyatları ile aracınızı ve sevdiklerinizi güvenceye alın. Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL