Ehliyet Sisteminde Neler Değişiyor?

Ehliyetler 2014 Nisan ayında değişecek. Ancak sürücü ehliyetlerindeki tek değişiklik bu değil. Sürücü ehliyetleri son zamanlarda pek çok değişiklik ile gündeme geldi.

Yeni ehliyet sistemi ile nelerin değişeceğini sizler için derledik:

Yeni Ehliyetler

Yeni ehliyetlerin çipli olacağı uzun süredir konuşulan bir konu idi. AB kriterlerine uygun olarak değiştirilecek olan ehliyetlerde çip yerine barkod kullanılacağı açıklandı.

Ayrıca yeni ehliyetlerin tasarımı, rengi, malzemesi de değişecek. Dayanıklı pvc değil polikarbon karttan yapılacak olan ehliyetler, uluslararası sürücü belgesi olarak da kullanılabilecek.

Mevcut ehliyetleri yeni ehliyetle değiştirmenin ücreti 15 TL olacak. İlk defa ehliyet alacaklar içinse fiyatlar henüz açıklanmadı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Ehliyet Sınıfları

Mevcut ehliyet sınıflarında gidilecek değişiklik sonrası 17 ehliyet sınıfı ortaya çıkacak. A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, F, G, M ve K sınıfı ehliyetler ile, Türk sürücülerin yurtdışında yaşadıkları ehliyet mağduriyeti de önlenecek.

Yeni ehliyet sınıfları yaş ve deneyime tabi olacak.  D ve DE sınıfı ehliyet almak için 24 yaş sınırı konurken, A sınıfı ehliyet almak isteyenlerin en az 2 yıllık M ehliyeti olması gerekecek. A1 ve A2, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyet almak içinse iki yıllık B veya BE sınıfı ehliyet istenecek. K sınıfı ehliyet ise “stajyer sürücü”lere verilecek.

Stajyer Ehliyeti

Uzun zamandır gündemde olan stajyer ehliyet uygulaması yeni yıl ile birlikte hayata geçirilecek. İlk defa sürücü belgesi alanlara verilecek olan K sınıfı aday sürücü ehliyetine sahip olanlar, en az bir yıl süre ile denetim altında olacak ve yapacakları ihlallere göre ehliyetlerine el konulacak.

Ehliyet Geçerlilik Süresi

Yeni ehliyetler ömür boyu kullanılamayacak. Ehliyet geçerlilik süresi içerisinde kullanılabilecek ehliyetlerin yenilenebilmesi için sürücüler sınava tabi tutulacak. Geçerlilik süresi dolmuş olan ehliyeti kullanmanın cezası ise 343  TL olarak öngörüldü. Ehliyetlerde yeni sınıfların oluşturulacağı 2014’te, ehliyet geçerlilik süresi M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı ehliyetler için 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyetler ise 5 yıl olacak.

Ehliyet Sınavı

Ehliyet sisteminde meydana gelen bir diğer önemli değişiklik ehliyet sınavı uygulamaları. Yeni düzenleme ile birlikte ders saati sayısı azaltılırken, direksiyon dersi saati arttırılıyor. Zorunlu teorik ders saati 30’a düşürülecek. B sınıfı ehliyet için akan trafikte direksiyon eğitimi 10 saatten 12 saate çıkarılacak.

Direksiyon eğitimleri simulatörler veya eğitim alanında yapılacak. Sınav süresi 15 dakikadan 30 dakikaya çıkarılırken, puanlama sistemi de 100 üzerindne 70 alanın başarılı sayıldığı şekilde değil, yapılan hatanın önem derecesine göre düzenlenecek. Örneğin; kural ihlali yapan, emniyet kemeri takmayan veya gerekli kontrolleri atlayan adayların sınavları o aşamada sonlandırılacak. Ayrıca yeni ehliyet sınavı uygulamaları arasında geri viteste aracı kullanma ve araç park etme de bulunuyor.

Aracınızla güvenli bir sürüş için kasko sigortanızı mutlaka yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL