Ruhsat Sahibine Ehliyet Cezası | Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ehliyetsiz Sürücünün Cezası Ruhsat Sahibine

Ehliyetsiz araç kullanma cezası kapsamı değişiyor. Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası araç sahipleri, araçlarının ehliyetsiz sürülmesinden sorumlu olacak.

Değişen kanunla birlikte sürücüleri bekleyen bazı cezalar şöyle:

– Ehliyetsiz sürücüye 1047 TL para cezası,

– İlk defa ehliyetsiz araç kullanımına 1-2 ay arası, ikinci defada 2-3 ay arası hapis cezası,

– Ehliyetsiz sürücünün kullandığı aracın ruhsat sahibine 1047 TL para cezası,

– Uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen sürücüye 3600 TL para, 5 yıl hapis cezası,

– Alkolmetreye üflemeyene 2000 TL para cezası,

– 1,00 promil ve üzeri alkol ile araç kullanana gözaltı, sonrasında 1-6 yıl hapis cezası söz konusu.

 

Ehliyet Sınavı Değişiklikleri

Alkollü araç kullanımına getirilecek cezalar yeni kanunla birlikte ağırlaştırıldı. 0,5 promil alkol almış olan sürücülere ilk seferde uygulanacak olan 700 TL para cezası ve 6 ay ehliyet mahrumiyeti, 5 yıl içinde ikinci defada yerini 877 TL ve 2 yıla, üçüncü defada ise 1407 TL ve 5 yıl ehliyet mahrumiyetine bırakıyor. Ehliyeti en az 3 kez geri alınmış olan sürücüler için ehliyeti geri almak da zorlaşıyor. Bu sürücüler bazı test, değerlendirme ve doktor muayenesine tabi tutulacaklar.

Trafikte Alkol ve Sigara Cezası

Ehliyetlerine el konulan sürücüler, ceza süresi dolduktan sonra ehliyetlerini geri alabilmek için para cezasının tamamını ödediğini belgelemek zorunda. Söz konusu kişiler, idari para cezası ödediklerine dair vergi dairesinden “borcu yoktur” yazısı alacaklar.

Stajyer Ehliyet

Kasko hesaplama ile en iyi kasko fiyatları ve seçeneklerine ulaşmak için Sigortam.net adresinden kasko sigorta sorgulama yapın, tek bir formla tüm anlaşmalı sigorta şirketlerinin tekliflerini görün, %45 fiyat avantajından yararlanın. Sigortam.net ayrıcalığı ile 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 destek alın.


Benzer İçerikler

Kasko Değer Listesi Mart 2015

TSB, Kasko Değer Listesi Mart 2015 listesini paylaştı. Mart listesine eklenen araçları görün, bu araçlar için en uygun kaskoya Sigortam.net'ten ulaşın.

Devamını Oku

Sigorta Tahkim Komisyonu Ne Yapar?

Sigorta sahibi ve sigorta şirketleri arasındaki sorunları çözmeyi amaç edinen Sigorta Tahkim Komisyonu'nun işleyişini öğrenin, sorunları hızlıca çözün.

Devamını Oku

Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi Dönemi Başladı

İBB mühendisleri tarafından geliştirilen Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi bundan böyle kavşaklarda kural ihlali yapan sürücülere göz açtırmayacak.

Devamını Oku
50.037 müşterimiz
son 24 saatte
bizi ziyaret etti!
X