444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ekonomik Araba Almak İsteyenlere Tavsiyeler

20 Ağustos 2014

Araba almak birçok kişinin hayalidir. Maddi birikimlerle ve bazen de üzerine kredi desteğiyle bir araç alınır. Araba maliyeti yüksek olan bir mal varlığı olduğu için beğenilmediğinde değiştirme lüksü yoktur. Araba alırken dikkat edilecek önemli noktalara uyarak sonradan pişman olmayacağınız bir araca sahip olursunuz.

Araba almadan önce nasıl bir araç istediğinizi ve hangi amaçla kullanacağınızı düşünün. Örneğin ticari amaçla kullanılacak bir araç küçük bir spor araba olmamalıdır. Alacağınız aracın dış görünüşünden çok teknik anlamda beklentilerinizi karşılaması çok önemlidir.

Ekonomik araba almak isteyenlerin de bu anlamda dikkat etmesi gereken bazı özellikler vardır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Ekonomik Araba Özellikleri
 

 • Küçük motorlu,
   
 • LPG’li,
   
 • Hem benzin hem LPG’li,
   
 • Yakıt tüketimi 5-6 litre.

Tüm özelliklerin dışında hangi otomobil olursa olsun en önemli nokta kullanım tarzıdır. Kullanımıza dikkat ederek büyük oranda yakıt tasarrufu sağlamanız mümkün.

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?
 

 • Aracınızla yola çıkacağınız zaman motorun ısınması içi çok fazla beklemeyin. Bu durum ekstra yakıt harcanmasına sebebiyet verir.
   
 • Ani kalkışlar ya da dönüşler yapmak aracınızın lastiğine zarar verebileceği gibi fazla yakıt harcanmasına da neden olur.
   
 • Sabit bir hızla yolunuza devam edin, aşırı hız daha fazla yakıt kaybına neden olur.
   
 • Gerçekten ihtiyacınız olmayan yükleri arabanızdan atın. Aracın ağırlığının artması yakıt tüketiminin artmasına da yol açar.
   
 • Camlarınızı mümkün olduğunca kapalı tutun. Açık camlar araba içine hava doldurduğu için aracın daha fazla çaba harcamasına neden olur bu da yakıt tüketimini arttırır.
   
 • Aracı doğru devirde kullanmak gerekir. Düşük ya da yüksek devir yakıt tüketimini arttırır.
   
 • Periyodik araba bakımını ihmal etmeyin. Düzgün çalışmayan araçlar fazla yakıt tüketimiyle karşı karşıya kalmanıza neden olur.
   
 • Lastik seçimini doğru yapın. Aracınızın kılavuzunda önerilen ebatların dışındaki lastiklerin kullanımı yakıt kullanımınızı önemli ölçüde arttırır.

Yakıt tasarrufuna önem vererek ekonomik önlemler aldığınız gibi aracınıza gelebilecek zararları da araç kasko sigortası yaptırarak güvence altına alabilir, bütçenizi koruyabilirsiniz. Sigortam.net üzerinden en uygun kasko fiyatlarına araç sigortası hesaplaması yaparak kolayca ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigortanızı 7/24 telefon yoluyla yaptırın.

  


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.