Ekonomik Araç Kullanımı için İpuçları

Sürücülerin pek çoğu; artan araç vergileri, bakım masrafları ve yükselen akaryakıt fiyatlarında yakınıyor.

Akaryakıt fiyatları, ülkemizde gerçekten uçuk rakamları buluyor ancak birkaç basit detayla yakıt tasarrufu cihazlarını kullanmadan hedeflediğimiz yakıt tasarrufunu sağlayabiliyoruz.

Yakıt tasarrufu konusunda bilinçli olan sürücüler, tasarrufu kurallarına uyduğu sürece, km başına %30 ile %50 aranında tasarruf sağlarken aracın ömrüne katkı sağlayabiliyor. Sürücüler bu sayede hem bütçelerine hem de araçlarına yatırım yapmış oluyor.

Her yıl artan fiyatlara rağmen bütçenizden ve yakıtınızdan tasarruf elde edebilmenizin yöntemlerini sıraladık.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Ekonomik Araç Kullanımı için Yöntemler

Motoru Isıtmak

Rölentideyken araç motoruna gereğinden fazla yüklenmek, sürücülerin düşündüğünün aksina yarar yerine yakıt tüketimini arttırıyor. Kısa mesafede bir yolculuğa çıktıysanız ve hava sıcaksa, aracınızı 30 saniye ısıtmanız yeterli olacaktır. Bu süre çok soğuk havalarda uzatılabilir.

Ani Hareketler

Süratle ve aniden yapılan kalkışlar, normalden 4 kat fazla yakıt tüketimine neden oluyor. Daha dikkatli ve kontrollü yapılan kalkışlar, daha az yakıtla daha uzun yollar yapılmasına olanak sağlıyor. Daha sakin hareketlerle yapılan bir kullanış, her zaman çok daha ekonomik olacaktır.

Bunun yanında otomatik olmayan, standart vitesli araçlarda sol ayağın hiçbir zaman debriyaj bedalının üzerinde tutulmaması gerekiyor. Debriyaj pedalına yapılan en ufak bir baskı bile, araç performansını etkileyebiliyor.

Vites değiştirme aşamasında önemli olan bir diğer konu da vites değişimlerinin hava şartlarına uygun bir şekilde yapılması. Örneğin; 1.viteste gereğinden fazla gidilmesi durumunda %30, 2.viteste %30 oranında fazla yakıt sarfiyeti oluşuyor.

Pedallara Basışa Dikkat

Gaz pedalına her ani basışta karbüratördeki kapış pompası yakıt püskürmesine neden oluyor. Her püskürüşte ise yakıt tüketimi artıyor ve kat edilebilecek km azalıyor. Uzmanlar; gaz pedalına basmakla istenen süratin kazanılamayacağı gibi bütçenizi sarsacağına dair uyarılarda bulunuyor.

Fren Ayarı

Araç freni sadece gerekli durumlarda kullanılmalı. Yapılan her fren hareketi, aracın yakıtında eksilmeye neden oluyor. En ufak durumda gaz pedalına veya virajlara yüklenmek, yakıt sarfiyatını % 5 oranlarında arttırıyor. Bununla beraber devamlı şerit değiştirmek, gereksiz yere yakıt tüketimine neden oluyor.

Yıllık otomobil masraflarından tasarruf yapmanızı kolaylaştıracak bir diğer yöntem de kasko fiyatlarını uyguna getirmektir. En uygun kasko fiyatını şansa bırakmayın, online kasko hesaplamanızı Sigortam.net’ten alın. Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren Sigorta Destek Hattımızı arayın! 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL