444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ekonomik Araç Kullanımı için İpuçları

Sürücülerin pek çoğu; artan araç vergileri, bakım masrafları ve yükselen akaryakıt fiyatlarında yakınıyor.

Akaryakıt fiyatları, ülkemizde gerçekten uçuk rakamları buluyor ancak birkaç basit detayla yakıt tasarrufu cihazlarını kullanmadan hedeflediğimiz yakıt tasarrufunu sağlayabiliyoruz.

Yakıt tasarrufu konusunda bilinçli olan sürücüler, tasarrufu kurallarına uyduğu sürece, km başına %30 ile %50 aranında tasarruf sağlarken aracın ömrüne katkı sağlayabiliyor. Sürücüler bu sayede hem bütçelerine hem de araçlarına yatırım yapmış oluyor.

Her yıl artan fiyatlara rağmen bütçenizden ve yakıtınızdan tasarruf elde edebilmenizin yöntemlerini sıraladık.

 ,

Ekonomik Araç Kullanımı için Yöntemler

Motoru Isıtmak

Rölentideyken araç motoruna gereğinden fazla yüklenmek, sürücülerin düşündüğünün aksina yarar yerine yakıt tüketimini arttırıyor. Kısa mesafede bir yolculuğa çıktıysanız ve hava sıcaksa, aracınızı 30 saniye ısıtmanız yeterli olacaktır. Bu süre çok soğuk havalarda uzatılabilir.

Ani Hareketler

Süratle ve aniden yapılan kalkışlar, normalden 4 kat fazla yakıt tüketimine neden oluyor. Daha dikkatli ve kontrollü yapılan kalkışlar, daha az yakıtla daha uzun yollar yapılmasına olanak sağlıyor. Daha sakin hareketlerle yapılan bir kullanış, her zaman çok daha ekonomik olacaktır.

Bunun yanında otomatik olmayan, standart vitesli araçlarda sol ayağın hiçbir zaman debriyaj bedalının üzerinde tutulmaması gerekiyor. Debriyaj pedalına yapılan en ufak bir baskı bile, araç performansını etkileyebiliyor.

Vites değiştirme aşamasında önemli olan bir diğer konu da vites değişimlerinin hava şartlarına uygun bir şekilde yapılması. Örneğin; 1.viteste gereğinden fazla gidilmesi durumunda %30, 2.viteste %30 oranında fazla yakıt sarfiyeti oluşuyor.

Pedallara Basışa Dikkat

Gaz pedalına her ani basışta karbüratördeki kapış pompası yakıt püskürmesine neden oluyor. Her püskürüşte ise yakıt tüketimi artıyor ve kat edilebilecek km azalıyor. Uzmanlar; gaz pedalına basmakla istenen süratin kazanılamayacağı gibi bütçenizi sarsacağına dair uyarılarda bulunuyor.

Fren Ayarı

Araç freni sadece gerekli durumlarda kullanılmalı. Yapılan her fren hareketi, aracın yakıtında eksilmeye neden oluyor. En ufak durumda gaz pedalına veya virajlara yüklenmek, yakıt sarfiyatını % 5 oranlarında arttırıyor. Bununla beraber devamlı şerit değiştirmek, gereksiz yere yakıt tüketimine neden oluyor.

Yıllık otomobil masraflarından tasarruf yapmanızı kolaylaştıracak bir diğer yöntem de kasko fiyatlarını uyguna getirmektir. En uygun kasko fiyatını şansa bırakmayın, online kasko hesaplamanızı Sigortam.net’ten alın. Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren Sigorta Destek Hattımızı arayın! 


Benzer İçerikler

Hangi Kasko İndirimi Size Uygun?

Kasko yaptırırken faydalanabileceğiniz indirimleri biliyor musunuz? Mesleğinize, yaşınıza, aracı kimin süreceğine, hasara göre alabileceğiniz indirimler için yazımızı okuyun.

Devamını Oku

Otomobil Alacaklar Dikkat!

Artık muayenesiz araç satışı yasaklandı. Muayenesiz araçların tescil aşamasında tescil ettirilmediğini bu nedenle otomobil alacakların dolandırıcılara dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Devamını Oku

Araç Performansını Arttıracak Bilgiler

Motor yağı bakımı araç performansını arttıracak bilgilerden sadece biri, yüksek performansla yolculuğunuzu keyifli kılacak diğer bilgiler için tıklayın!

Devamını Oku