Emanet Aracın Kaskosu | Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Emanet Araba ile Kaza Yapan Kaskoda Yandı mı?

Araçlara ve sürücülere geniş bir güvence sunan kasko sigortasının kapsamında olan ve olmayan haller vardır. Kaskonun vereceği güvenceler, kasko genel şartlarında belirtilmiştir ve bu şartlar tüm sigorta şirketleri için aynıdır.

Araç sigorta çeşitlerinden biri olan kaskonun sigortalı aracı ve sigortalıyı koruduğu, pek çok sürücü tarafından bilinmektedir. Özellikle trafik yoğunluğunun, dolayısıyla hasar riskinin fazla olduğu, kazasız bir günün geçmediği büyük şehirlerde kaskolu araç sayısı fazladır. 

Kasko yaptırmak, araç ve sürücü güvenliği için önemlidir ancak yeterli değildir. Asıl önemli olan tercih edilen kaskonun hasar anında sunduğu hizmetleri, verdiği güvenceleri veya vermediği güvenceleri bilmektedir. Ancak bu şekilde kaskonun sunduğu avantajlar elde edilebilir, hasar süreci kısa sürede atlatılabilir. Bütün bu detayları aracımızın başına birşey geldiğinde hatırlıyor, aklımızdaki soru işaretlerine yanıt arıyoruz.

 ,

Emanet Halinde Zarar Gören Aracın Kasko Sigortası

Sürücülerin sıklıkla düşündüğü sorulardan biri de ‘’Arabam emanet halindeyken hasar aldı, kaskom karşılar mı?’’ sorusudur. Her ne kadar aracımız bizim için çok kıymetli olsa da ailemizden veya çok sevdiğimiz dostlarımızdan biri arabamızı ödünç istediğinde kıramayabiliyoruz. Belki biraz şansızlıktan belki de sürücünün kısa süreli dikkat dağınıklığından gözümüzden sakındığımız aracımız zarar görebiliyor. Kasko, emanet halinde zarar gören araçların da hasarını karşılıyor ancak sürücünün trafik kurallarına uyması ve alkol, uyuşturucu gibi maddeler kullanmamış olması şartıyla.

Tam bu noktada ‘’Tek Sürücü İndirimi’’ ve ‘’Çift Sürücü’’ indiriminden bahsetmemiz gerekiyor. Bazı sürücüler, kasko fiyatlarını düşürmek amacı ile tek veya çift sürücü indirimlerini tercih etmektedir. Bu indirimin geçerli olabilmesi için aracınızı sadece tek kişinin kullanması ve bu kişinin isminin poliçede geçmesi gerekir.

Peki, belirtilen kişi veya kişiler dışındaki bir kişi aracın hasar görmesine sebebiyet verirse ne olur? Belirtilen kişi veya kişiler dışında farklı birisi aracı kullanarak hasar yaşarsa, hasarda indirim oranı kadar muafiyet uygulanır. Yani hasarın bir kısmını sürücünün kendisi üstlenmek durumunda kalarak indirim oranı kadar hasar tazmin ücreti öder.

Kaskonuzu alırken değerlendirebileceğiniz diğer indirimleri öğrenmek için; ''Kaskoda İndirim Tüyoları'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Siz de hala kasko sigortanızı yaptırmadıysanız Sigortam.net'e gelerek kasko sorgulama yapın, sigorta şirketlerinin içerisinden bütçenize uygun olanını seçin. Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız, 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

 


Benzer İçerikler

Otomobillerde En Fazla Tercih Edilen Renk Beyaz Oldu

TUİK Haziran 2015'i kapsayan motorlu kara taşıtları ile ilgili istatistiki verileri açıkladı. İşte Türkiye'den en çok tercih edilen oto markası ve renkleri.

Devamını Oku

Kasko Sigortalı Aracın Çalınması Halinde, Tazminat Ödenmeden Bekleme Süresi Var Mıdır?

Çalınan aracın bulunması için ilgili makamlar araştırma yapar. Bu araştırma, 30 gün içinde sonuç vermediği durumda, ilgili makamdan aracın bulunamadığına dair yazı alınır. Sonrasında sigortacı tazminatı öder.

Devamını Oku

En Ucuz Sigorta Fiyatlarına Nasıl Ulaşılır?

Sigortalar, kapsam dahilindeki risk gerçekleştiğinde poliçe sahibini güvence altına alarak hayatımızda maddi anlamda büyük avantajlar yaratsalar da, her zaman daha ucuza mal edebileceğimiz sigorta poliçelerini araştırmaya devam ederiz.
 

Devamını Oku