Emanet Araba ile Kaza Yapan Kaskoda Yandı mı?

Araçlara ve sürücülere geniş bir güvence sunan kasko sigortasının kapsamında olan ve olmayan haller vardır. Kaskonun vereceği güvenceler, kasko genel şartlarında belirtilmiştir ve bu şartlar tüm sigorta şirketleri için aynıdır.

Araç sigorta çeşitlerinden biri olan kaskonun sigortalı aracı ve sigortalıyı koruduğu, pek çok sürücü tarafından bilinmektedir. Özellikle trafik yoğunluğunun, dolayısıyla hasar riskinin fazla olduğu, kazasız bir günün geçmediği büyük şehirlerde kaskolu araç sayısı fazladır. 

Kasko yaptırmak, araç ve sürücü güvenliği için önemlidir ancak yeterli değildir. Asıl önemli olan tercih edilen kaskonun hasar anında sunduğu hizmetleri, verdiği güvenceleri veya vermediği güvenceleri bilmektedir. Ancak bu şekilde kaskonun sunduğu avantajlar elde edilebilir, hasar süreci kısa sürede atlatılabilir. Bütün bu detayları aracımızın başına birşey geldiğinde hatırlıyor, aklımızdaki soru işaretlerine yanıt arıyoruz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Emanet Halinde Zarar Gören Aracın Kasko Sigortası

Sürücülerin sıklıkla düşündüğü sorulardan biri de ‘’Arabam emanet halindeyken hasar aldı, kaskom karşılar mı?’’ sorusudur. Her ne kadar aracımız bizim için çok kıymetli olsa da ailemizden veya çok sevdiğimiz dostlarımızdan biri arabamızı ödünç istediğinde kıramayabiliyoruz. Belki biraz şansızlıktan belki de sürücünün kısa süreli dikkat dağınıklığından gözümüzden sakındığımız aracımız zarar görebiliyor. Kasko, emanet halinde zarar gören araçların da hasarını karşılıyor ancak sürücünün trafik kurallarına uyması ve alkol, uyuşturucu gibi maddeler kullanmamış olması şartıyla.

Tam bu noktada ‘’Tek Sürücü İndirimi’’ ve ‘’Çift Sürücü’’ indiriminden bahsetmemiz gerekiyor. Bazı sürücüler, kasko fiyatlarını düşürmek amacı ile tek veya çift sürücü indirimlerini tercih etmektedir. Bu indirimin geçerli olabilmesi için aracınızı sadece tek kişinin kullanması ve bu kişinin isminin poliçede geçmesi gerekir.

Peki, belirtilen kişi veya kişiler dışındaki bir kişi aracın hasar görmesine sebebiyet verirse ne olur? Belirtilen kişi veya kişiler dışında farklı birisi aracı kullanarak hasar yaşarsa, hasarda indirim oranı kadar muafiyet uygulanır. Yani hasarın bir kısmını sürücünün kendisi üstlenmek durumunda kalarak indirim oranı kadar hasar tazmin ücreti öder.

Kaskonuzu alırken değerlendirebileceğiniz diğer indirimleri öğrenmek için; ''Kaskoda İndirim Tüyoları'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Siz de hala kasko sigortanızı yaptırmadıysanız Sigortam.net'e gelerek kasko sorgulama yapın, sigorta şirketlerinin içerisinden bütçenize uygun olanını seçin. Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız, 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

 

Benzer İçerikler

HDI Sigorta Kasko – Birleşik Kasko
HDI Sigorta Birleşik Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle...Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli...poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da...artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı...oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko...genel şartlarında standart olarak bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı olarak...bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi...ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko...ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce...kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma,

4-Ürüne Özel...Uygulamalar

Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve...teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel...ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı...veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.