Emniyet Kemeri Kullanılmadığında Yaşanabilecek Durumlar Nelerdir?

Ülkemizde gün geçtikçe artan araç sayısı ne yazık ki birçok trafik kazasını da beraberinde getiriyor. Çoğu araç sahibi ise emniyet kemerinin öneminin farkında bile değil.

Emniyet kemeri olası kazalarda yaşanabilecek hasarları en aza indirir. Size güvenli bir yolculuğun tadını çıkartmak kalır. Emniyet kemeri kullanmadığınız her an tehlike riskiniz var demektir.

Halbuki çok basit bir işlemle korunmanız mümkün. Bu nedenle kaza riskine karşı emniyet kemerinizi aracınızı çalıştırmadan önce takmalı ve öyle yola çıkmalısınız. Kemerinizi doğru taktığınızdan da emin olmanız çok önemlidir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Emniyet kemerini kullanmadığınız zaman karşılaşabileceğiniz olumsuzluklar aşağıdaki gibidir.

 • Aniden çarpışma sonucu kişi öne fırlar. Ön cam, torpido veya direksiyona çarpma sonucunda yaralanmalar meydana gelir.
   
 • Yaralanma ihtimali %30 oranında yükselir.
   
 • Baş ve göğüste ciddi yaralanmalar yaşanır.
   
 • Çarpma sonucu iç organlar zarar görür.
   
 • İç kanamalar ve travmalar görülür.
   
 • Çarpışma ölümle sonuçlanabilir.
   

Emniyet Kemeri Kullanmamanın Nedenleri

Yakın Yerlere Gitmek

Emniyet kemerinin takılmamasının en büyük sebebi yakın mesafelere gidileceği içindir. Halbuki kazaların %80’i kısa mesafelerde yaşanıyor. Kaza ihtimali, aracınızla hareket ettiğiniz ilk andan itibaren vardır.

Düşük Hızla İlerlemek

Nasıl olsa düşük hızla gittiği için kaza riskinin olmayacağını düşünenler çok yanılıyor. Çünkü siz aracınızı yavaş sürüyor olsanız da karşınızdan ya da arkanızdan hızla gelen bir araç size çarpabilir.

Emniyet Kemerinin Sıkıştırması

Yeni araçların emniyet kemerleri artık daha ergonomik ve kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde yapılıyor. Yine de araba için çok kalın giyinmemek hem rahat bir sürüş hem de emniyet kemeri açısından rahatlık sağlar.

Kaza Anında Araçta Kalma Korkusu

Bazı kişilerin emniyet kemeri takmama sebebi ise, kaza sırasında araçta sıkışma korkusu. Halbuki emniyet kemeri takmamak öne fırlamaya neden olurken daha büyük hasarların yaşanmasına sebebiyet verir.

Kaza riskine karşı emniyet kemerini kullandığınız gibi kasko sigortanızı da mutlaka yaptırmalısınız. Sigortam.net üzerinden en uygun araba kasko fiyatlarına ulaşmak için araç kaskosu hesaplaması yapmanız yeterli. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 sigorta satın alın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile    TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Axa Sigorta Lacivert Kasko

Axa...Sigorta Lacivert Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka...okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar

A)Araç...Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın...rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye...yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C)...Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek...amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile...belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan...Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı...olarak bulunmaktadır. -Kişisel eşyalar, -Kullanım ve gelir kaybı, -Yurtdışı (Seçimli) -0 km araçlarda yenisi ile...değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko...ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve...muziplikle yapılan hareketler -Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli) -Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma, -Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar* *Hayvanların vereceği zararlar teminat...kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım...imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı...özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir.  Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı cam servislerinin haricinde gerçekleştirilen cam...değişimlerinde %25 muafiyet uygulanır.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız...servislerde Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer...Belirleme Uygulaması

Emsal veya muadil araca sahip yetkili/yetkisiz satıcılar ve galeriler ile internet sitelerinden...en az 3 adet fiyatın ortalaması alınır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi...amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber...gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta...Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.