Emniyet Kemeri Kullanılmadığında Yaşanabilecek Durumlar Nelerdir?

Ülkemizde gün geçtikçe artan araç sayısı ne yazık ki birçok trafik kazasını da beraberinde getiriyor. Çoğu araç sahibi ise emniyet kemerinin öneminin farkında bile değil.

Emniyet kemeri olası kazalarda yaşanabilecek hasarları en aza indirir. Size güvenli bir yolculuğun tadını çıkartmak kalır. Emniyet kemeri kullanmadığınız her an tehlike riskiniz var demektir.

Halbuki çok basit bir işlemle korunmanız mümkün. Bu nedenle kaza riskine karşı emniyet kemerinizi aracınızı çalıştırmadan önce takmalı ve öyle yola çıkmalısınız. Kemerinizi doğru taktığınızdan da emin olmanız çok önemlidir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Emniyet kemerini kullanmadığınız zaman karşılaşabileceğiniz olumsuzluklar aşağıdaki gibidir.

 • Aniden çarpışma sonucu kişi öne fırlar. Ön cam, torpido veya direksiyona çarpma sonucunda yaralanmalar meydana gelir.
   
 • Yaralanma ihtimali %30 oranında yükselir.
   
 • Baş ve göğüste ciddi yaralanmalar yaşanır.
   
 • Çarpma sonucu iç organlar zarar görür.
   
 • İç kanamalar ve travmalar görülür.
   
 • Çarpışma ölümle sonuçlanabilir.
   

Emniyet Kemeri Kullanmamanın Nedenleri

Yakın Yerlere Gitmek

Emniyet kemerinin takılmamasının en büyük sebebi yakın mesafelere gidileceği içindir. Halbuki kazaların %80’i kısa mesafelerde yaşanıyor. Kaza ihtimali, aracınızla hareket ettiğiniz ilk andan itibaren vardır.

Düşük Hızla İlerlemek

Nasıl olsa düşük hızla gittiği için kaza riskinin olmayacağını düşünenler çok yanılıyor. Çünkü siz aracınızı yavaş sürüyor olsanız da karşınızdan ya da arkanızdan hızla gelen bir araç size çarpabilir.

Emniyet Kemerinin Sıkıştırması

Yeni araçların emniyet kemerleri artık daha ergonomik ve kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde yapılıyor. Yine de araba için çok kalın giyinmemek hem rahat bir sürüş hem de emniyet kemeri açısından rahatlık sağlar.

Kaza Anında Araçta Kalma Korkusu

Bazı kişilerin emniyet kemeri takmama sebebi ise, kaza sırasında araçta sıkışma korkusu. Halbuki emniyet kemeri takmamak öne fırlamaya neden olurken daha büyük hasarların yaşanmasına sebebiyet verir.

Kaza riskine karşı emniyet kemerini kullandığınız gibi kasko sigortanızı da mutlaka yaptırmalısınız. Sigortam.net üzerinden en uygun araba kasko fiyatlarına ulaşmak için araç kaskosu hesaplaması yapmanız yeterli. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 sigorta satın alın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL