Emniyet Kemeri Takmak Neden Gereklidir?

Son yıllarda toplum olarak emniyet kemeri takma konusunda önemli oranda bilinçlendiğimiz görülse de, halen emniyet kemeri kullanmayanların sayısı oldukça fazla durumda. Peki eğitim çağından itibaren insanlara aşılanmaya çalışılan emniyet kemerini takmanın önemi nedir?

Trafikte seyir halindeyken sadece 40 km hızla giden bir aracın, başka bir araca çarptığında, kendi ağırlığının neredeyse 15 katı bir kuvvetle durdurulduğunu biliyor muydunuz? Peki emniyet kemeri takmayın yolcuların, aracın bu ani duruşu karşısında 40 km hızla bir yere çarptığını?

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Böylesi bir senaryoda saniyenin 1/20’si kadar kısa bir sürede yolcular genellikle başlarını bir yere çarparak hayati bir yara alır. Ön koltukta oturan bir kişinin cama çarptığında aldığı darbenin şiddetinin 3 ton olduğunu belirtmek, sanıyoruz ki durumun ciddiyetini anlatabilir.

Günümüzde araç güvenliği adına her gün yeni teknolojik gelişmeler yaşansa da, emniyet kemeri halen en basit ve en güvenilir koruma ekipmanı olmaya devam ediyor.

Emniyet Kemeri Nasıl Takılmalıdır?

Eminyet kemeri takılırken, kemerin üst kısmının boyunla temasından kaçınılmalı, alt kısmın ise göbek bölgesinin altından, kalça hizasından geçmelidir. Eminyet kemeri kesinlikle gergin bir vaziyette olmalı ve vücudu iyice kavramalıdır.

Emniyet Kemeri Sizi Nasıl Korur?

Çarpışma sırasında araç içerisindeki eşyalar ve emniyet kemeri takmamış olan yolcular, çarpışma anındaki hızla hareket etmeye devam ederler ve bu hareket başka bir yere çarpana kadar sürer.

Kurallara uygun bir şekilde emniyet kemeri takıldığında ise;

  • Çarpma sırasında vücutta oluşan şiddetli sarsıntının kademe kademe azalması sağlalanır.
  • Çarpmanın etkisini vücutta tek noktada toplanmasının önüne geçerek, dağılmasını sağlar.
  • Yaşam ve vücut fonksiyonları için hayati öneme sahip olan organların, kafatasının ve omuriliğin herhangi bir yere çarpmasını önler.
  • Şiddetli çarpışma sonucunda koltuktan fırlamanın önüne geçereki, aracın takla atması ya da devrilmesi halinde savrulmayı sağlar.

Yolculuk sırasında kısa ya da uzun yol ayrımı yapmaksızın emniyet kemerininizi mutlaka kullanın. Karşılaşabileceğiniz kaza risklerine karşı ise mutlaka kasko sigortası ile aracınızı ve kendinizi güvence altına alın. En iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajı olanaklarından yararlanarak araç kasko sigortası sorgulama yapmak için hemen Sigortam.net’i ziyaret edin veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL