Emniyet Kemeri Takmanın Faydaları Nelerdir?

Yasal zorunluluğu ve cezai yaptırımlarına rağmen sürücülerin birçoğu emniyet kemeri kullanmayı alışkanlık haline getirmemekte direniyor. Oysa, pek çok kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan trafik kazalarında çoğunlukla emniyet kemeri kurtarıcı oluyor.
Emniyet kemerini kullanmayan kişiler ise hayatını kaybedebiliyor veya ciddi hasarlar alabiliyor. Türkiye’de yaşanan trafik kazaları ve nedenleri ile ilgili bir araştırma yaptığınızda, ne kadar haklı olduğumuzu göreceğinizden eminiz.

Emniyet kemeri kullanılmadığında kişiler çarpmanın etkisiyle birlikte savrulup zarar görebilecekleri gibi araç dışına da savrulabilir. Bu durumda zarar gören sadece sürücüler olmayabilir, seyir halinde sürücünün yanında bulunan kişiler de ağır bir şekilde yaralanabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Emniyet kemerinin kullanılmamasının altında birçok farklı düşünce yatıyor.

Bu yanlış düşüncelerin bazılarına ”Emniyet Kemeri Hakkında Yanlış Bilinenler” başlıklı yazımızda değinmiştik, özetleyecek olursak;

  • Kısa süreli yolculuklarda emniyet kemeri takmaya gerek yok.
  • Ben iyi bir sürücüyüm, kaza yapma ihtimali olanlar düşünsün,
  • Kaza esnasında araç emniyet kemerinin kilitlenmesinden korkuyorum.
  • Düşük hızda giderken emniyet kemerine gerek yok gibi yanlış bilgilendirmeler ve inanışlarla emniyet kemeri kullanılmıyor.

Peki, emniyet kemerini kullanmak neden bu kadar önemli ve bize ne faydası var?

Emniyet Kemeri Takmanın Faydaları

  • Çarpmanın neden olduğu sarsıntıların azalmasını sağlar.
  • Çarpma etkisi vücudumuzdaki tüm noktaya değil de bütün noktalara yayılır. Dolayısıyla vücudumuzdaki tek bir bölgenin şiddetli darbe görmesi engellenmiş olur.
  • Emniyet kemeri kullanmayan kişilerin kaza esnasında araçtan fırlamaları sıklıkla yaşanan bir durumdur. Emniyet kemeri, kişilerin araçtan fırlamasına engel olur.
  • Göğüs, baş, omurilik gibi vücudun hassas bölgelerinin bir yere çarpmasının önüne geçer.
  • Ufak çaplı kazalarda ciddi yaralanmaların önüne geçilmesini sağlar.

Emniyet kemerinin güvenli sürüşe katkısı, sayısal verilerle desteklenmektedir. Örneğin; ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların %24,8 ‘i hiçbir zarar görmezken, emniyet kemeri kullanmayanların sadece %6,3’ü yara almadan kurtulmuştur.

Kaza riskine karşı emniyet kemerini kullandığınız gibi aracınızın güvencesi kasko sigortanızı da mutlaka yaptırmalısınız. Kasko güvencesine en iyi uygun araba kasko fiyatlarıyla sahip olmak için diler Sigortam.net’in online kasko sorgulama formunu kullanın, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 yardım alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL