Emniyet Kemeri Takmanın Faydaları Nelerdir?

Yasal zorunluluğu ve cezai yaptırımlarına rağmen sürücülerin birçoğu emniyet kemeri kullanmayı alışkanlık haline getirmemekte direniyor. Oysa, pek çok kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan trafik kazalarında çoğunlukla emniyet kemeri kurtarıcı oluyor.
Emniyet kemerini kullanmayan kişiler ise hayatını kaybedebiliyor veya ciddi hasarlar alabiliyor. Türkiye’de yaşanan trafik kazaları ve nedenleri ile ilgili bir araştırma yaptığınızda, ne kadar haklı olduğumuzu göreceğinizden eminiz.

Emniyet kemeri kullanılmadığında kişiler çarpmanın etkisiyle birlikte savrulup zarar görebilecekleri gibi araç dışına da savrulabilir. Bu durumda zarar gören sadece sürücüler olmayabilir, seyir halinde sürücünün yanında bulunan kişiler de ağır bir şekilde yaralanabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Emniyet kemerinin kullanılmamasının altında birçok farklı düşünce yatıyor.

Bu yanlış düşüncelerin bazılarına ”Emniyet Kemeri Hakkında Yanlış Bilinenler” başlıklı yazımızda değinmiştik, özetleyecek olursak;

  • Kısa süreli yolculuklarda emniyet kemeri takmaya gerek yok.
  • Ben iyi bir sürücüyüm, kaza yapma ihtimali olanlar düşünsün,
  • Kaza esnasında araç emniyet kemerinin kilitlenmesinden korkuyorum.
  • Düşük hızda giderken emniyet kemerine gerek yok gibi yanlış bilgilendirmeler ve inanışlarla emniyet kemeri kullanılmıyor.

Peki, emniyet kemerini kullanmak neden bu kadar önemli ve bize ne faydası var?

Emniyet Kemeri Takmanın Faydaları

  • Çarpmanın neden olduğu sarsıntıların azalmasını sağlar.
  • Çarpma etkisi vücudumuzdaki tüm noktaya değil de bütün noktalara yayılır. Dolayısıyla vücudumuzdaki tek bir bölgenin şiddetli darbe görmesi engellenmiş olur.
  • Emniyet kemeri kullanmayan kişilerin kaza esnasında araçtan fırlamaları sıklıkla yaşanan bir durumdur. Emniyet kemeri, kişilerin araçtan fırlamasına engel olur.
  • Göğüs, baş, omurilik gibi vücudun hassas bölgelerinin bir yere çarpmasının önüne geçer.
  • Ufak çaplı kazalarda ciddi yaralanmaların önüne geçilmesini sağlar.

Emniyet kemerinin güvenli sürüşe katkısı, sayısal verilerle desteklenmektedir. Örneğin; ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların %24,8 ‘i hiçbir zarar görmezken, emniyet kemeri kullanmayanların sadece %6,3’ü yara almadan kurtulmuştur.

Kaza riskine karşı emniyet kemerini kullandığınız gibi aracınızın güvencesi kasko sigortanızı da mutlaka yaptırmalısınız. Kasko güvencesine en iyi uygun araba kasko fiyatlarıyla sahip olmak için diler Sigortam.net’in online kasko sorgulama formunu kullanın, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 yardım alın.

Benzer İçerikler

Otomobilde Doğru Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Hem trafikteki diğer sürücülerin hem de kendimizin...güvenli sürüş...gerçekleştirmesinde araç aksamlarının önemi büyük. Özellikle sürücüleri zorlayan...kötü hava koşullarında aracın tüm aksamlarının temiz ve doğru ayarda olması gerekiyor.

Aksi takdirde görüş açısı çok daha darlaşır, sürücülerin hakimiyet...sağlaması giderek zor bir hal alır. Görüş açısını etkileyen aksamların başında araç farları geliyor. 

Her araçta...bulunan, gece araba kullanımı için güvenli bir ortam...sağlayan farların yolculuğu tehlikeye düşürmemesi için temiz ve belli bir ayarda tutulması gerekiyor. Doğru şekilde...kullanılan farların kullanımI, çok daha uzun ömürlü oluyor. 

[widget id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

Peki, farın...doğru ayarda olduğu nasıl anlaşılır?

Doğru bir farın her 10 cm de bir 1 cm aşağıya düşmesi, toprağa değmesi...gerekir. Bu ayarı yapmakta zorlanıyorsanız, far ayarlama cihazını kullanabilirsiniz. Böylece daha profeyonel bir ayar...gerçekleştirebilirsiniz. Far ayarını kullansanız da test etmeye çalışın ve farların doğru açıda ve parlaklıkta olup olmadığına dikkat...edin. 

Araçtan beklenen performansın alınmasında otomobil bakımının önemi...büyüktür. Sararıp kirlenen araba farları ve aracın diğer aksamları performans kaybına neden olur, bu...yüzden belli aralıklarla temizliğinin yapılması gerekir. Ne yazık ki bu temizliğin yapılmasının bir maliyeti ve elbette...zahmeti vardır ama far temizliği kendi kendimize de yapabileceğimiz bir işlemdir.

Sararmış Farlar Nasıl...Temizlenir?

Far temizliği için yapılacak ilk şey; far çevresini maskeleme bandı ile...kaplamaktır. Bu işlemi yaparken açıkta boyalı bir bölge kalmamasına dikkat gösteriyoruz. Aksi halde aracın boyalı...kısımları zarar görebilir.

Farımızın sararmış bölümüne uygun bir zampara keserek camın yüzeyini...zımpalıyoruz. Bu noktada zımparayı hafif ıslak tutmakta fayda var. Zımparalamaya devam ettikçe yüzeydeki tortu yok...olacaktır ama zımparayı hafif dokunuşlarla yapmalıyız. Zımparalamaya camın yüzeyi pürüzsüzlük kazanana...kadar devam edebilir, far yüzeyini dikkatlice silip kurulayabilirsiniz.

Zımparalama ve temizleme işleminde sonra pasta...işlemine geçebilirsiniz. Pastalama aşamasını uygulamak zorunda değilsiniz. Çünkü; pastalama genellikle camın...yüzeyini iyice temizlemek için kullanılıyor.

Yaptığınız far temizliğinin üzerinden geçmek için...cilalamaya geçebilirsiniz. Burada cila türü çok önemlidir, muhakkak plastik cila kullanmalısınız. Cilayı...temizlediğiniz yüzeyin üzerine sünger yardımıyla yedirebilir, camınızın hedeflediğiniz görüntüsüne...ulaşana kadar cilalamaya devam edebilirsiniz.

Araç temizliği ve bakımının tam olmasına rağmen...beklenmedik kazalar aracınıza zarar verebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek ve önlem almak için...yapılabilecek en doğru şey kasko sigortası yaptırmaktır.

Kontrolünüz...dışında gerçekleşebilecek her durumda yanınızda olacak bir güvence arıyorsanız Sigortam.net'e gelin, en...uygun kasko fiyatlarıyla sigortalanın. Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren Sigorta...Destek Hattımızı arayın.