444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Emniyet Kemeri Takmanın Faydaları Nelerdir?

05 Aralık 2014

Yasal zorunluluğu ve cezai yaptırımlarına rağmen sürücülerin birçoğu emniyet kemeri kullanmayı alışkanlık haline getirmemekte direniyor. Oysa, pek çok kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan trafik kazalarında çoğunlukla emniyet kemeri kurtarıcı oluyor.
 
Emniyet kemerini kullanmayan kişiler ise hayatını kaybedebiliyor veya ciddi hasarlar alabiliyor. Türkiye'de yaşanan trafik kazaları ve nedenleri ile ilgili bir araştırma yaptığınızda, ne kadar haklı olduğumuzu göreceğinizden eminiz.

Emniyet kemeri kullanılmadığında kişiler çarpmanın etkisiyle birlikte savrulup zarar görebilecekleri gibi araç dışına da savrulabilir. Bu durumda zarar gören sadece sürücüler olmayabilir, seyir halinde sürücünün yanında bulunan kişiler de ağır bir şekilde yaralanabilir. 

  

Emniyet kemerinin kullanılmamasının altında birçok farklı düşünce yatıyor.

Bu yanlış düşüncelerin bazılarına ''Emniyet Kemeri Hakkında Yanlış Bilinenler'' başlıklı yazımızda değinmiştik, özetleyecek olursak;

 • Kısa süreli yolculuklarda emniyet kemeri takmaya gerek yok.
   
 • Ben iyi bir sürücüyüm, kaza yapma ihtimali olanlar düşünsün,
   
 • Kaza esnasında araç emniyet kemerinin kilitlenmesinden korkuyorum.
   
 • Düşük hızda giderken emniyet kemerine gerek yok gibi yanlış bilgilendirmeler ve inanışlarla emniyet kemeri kullanılmıyor.

Peki, emniyet kemerini kullanmak neden bu kadar önemli ve bize ne faydası var?

Emniyet Kemeri Takmanın Faydaları
 

 • Çarpmanın neden olduğu sarsıntıların azalmasını sağlar.
   
 • Çarpma etkisi vücudumuzdaki tüm noktaya değil de bütün noktalara yayılır. Dolayısıyla vücudumuzdaki tek bir bölgenin şiddetli darbe görmesi engellenmiş olur.
   
 • Emniyet kemeri kullanmayan kişilerin kaza esnasında araçtan fırlamaları sıklıkla yaşanan bir durumdur. Emniyet kemeri, kişilerin araçtan fırlamasına engel olur.
   
 • Göğüs, baş, omurilik gibi vücudun hassas bölgelerinin bir yere çarpmasının önüne geçer.
   
 • Ufak çaplı kazalarda ciddi yaralanmaların önüne geçilmesini sağlar.

Emniyet kemerinin güvenli sürüşe katkısı, sayısal verilerle desteklenmektedir. Örneğin; ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların %24,8 ‘i hiçbir zarar görmezken, emniyet kemeri kullanmayanların sadece %6,3’ü yara almadan kurtulmuştur. 

Kaza riskine karşı emniyet kemerini kullandığınız gibi aracınızın güvencesi kasko sigortanızı da mutlaka yaptırmalısınız. Kasko güvencesine en iyi uygun araba kasko fiyatlarıyla sahip olmak için diler Sigortam.net'in online kasko sorgulama formunu kullanın, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 yardım alın.


Okumaya Devam Edin

Emniyet Kemeri Hakkında Yanlış Bilinenler

06 Haziran 2013 Perşembe
Emniyet kemerinin kullanılmadığı veya yanlış kullanıldığı durumlarda meydana gelen trafik kazalarında ölüm riski 4 kat daha yüksek.

Emniyet Kemerinin Önemi

18 Şubat 2014 Salı

Ülkemizde trafik kazası sonucu meydana gelen yaralanma ve ölüm oranları ne yazık ki gün geçtikçe artıyor. Emniyet kemeri kullanarak kaza sonucu meydana gelen hasarları %30 oranında azaltırsınız. 

Yolda Emniyet İçin Öneriler

11 Nisan 2014 Cuma

Yolculuk esnasında telafisi olmayan kayıplar yaşanmaması için, önlem almak ve bu önlemleri en doğru şekilde gerçekleştirmek hayati önem taşıyor.