Emniyet Kemeri Hakkında Yanlış Bilinenler

Türkiye’de sadece şehir merkezlerinde her yıl 300 binin üzerinde trafik kazası meydana geliyor. Her beş kişiden birinin araç sahibi olduğu ülkemizde güvenli araç sürmeyi bilen sürücü sayısı oldukça az.
 

Emniyet Kemeri Kullanımı Yanlış

 
Her yıl meydana gelen kazalarda sürücü ve yolcuların emniyet kemeri kullanmadığı durumlarda ölüm oranının daha yüksek olduğu görülüyor. Emniyet kemeri ile ilgili bilinen yanlışlar:
 
Kısa mesafelerde kullanılması gereksiz: Ölümle sonuçlanan kazaların %80’i yolculuğun ilk 30-40. kilometresinde meydana geliyor. Saatte 90 km hız ile giden bir araç için bu mesafe sadece yarım saatlik yol demek.

 
Yavaş gidiliyorsa emniyet kemerine ihtiyaç olmaz: Meydana gelen trafik kazalarının yarıdan fazlası saatte ortalama 60 km hız ile giden araçlar tarafından yapılıyor.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL
50 km/h ile giden bir araçta emniyet kemeri takmayan kişilerde yaralanma riski %70’tir. Bu hızda meydana gelen bir çarpma, 4. kattan düşmek ile eşdeğerdir.
 
Kemer, kaza esnasında araçta sıkışmaya sebep oluyor: Trafik kazası esnasında bulunulabilecek en güvenli yer araç içi. Araç dışına fırlayan bir yolcunun ölüm riski çok daha fazladır. 
 
Günümüzde emniyet kemerleri omuzdan çapraz gelerek kilit noktasına ve kilit noktasından yana doğru bağlantı noktasına olmak üzere üç güvenlik noktası üzerine inşa edilmiştir. Önceki yıllarda kullanılan ve yalnızca omuzdan çapraz gelerek kilit noktasına ulaşan emniyet kemerlerinin yetersiz kalması üzerine Volvo tarafından geliştirilen bu sistem ile bir kaza anında emniyet kemeri 2 tonun üzerinde bir etkiye direnç sağlayabilmektedir. Bu etkiye engel olmak için 75 kg.lık bir kol gücü gerekir ki bir insanın sağlayabileceği azami kol gücü 25 kg.dır.
 
Emniyet kemerinin doğru takıldığından emin olmak için vücut ile kemer arasında boşluk kalmamasına dikkat edilmelidir. Özensizce takılan ve kontrol edilmeyen emniyet kemeri tam koruma sağlayamayacaktır. Ayrıca kış mevsiminde giyilen kalın giysiler de emniyet kemeri ve vücut arasında boşluk oluşturmaktadır. Emniyet kemerinin tam koruma sağlayabilmesi için bu tarz boşluklar kalmadığından emin olunmalıdır.
 
Araç güvenliği için kasko sigortasıyaptırın, herhangi bir kaza durumunda hasarınız sigorta şirketi tarafından ödensin.
 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL