444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Emniyet Kemeri Hakkında Yanlış Bilinenler

06 Haziran 2013
Türkiye’de sadece şehir merkezlerinde her yıl 300 binin üzerinde trafik kazası meydana geliyor. Her beş kişiden birinin araç sahibi olduğu ülkemizde güvenli araç sürmeyi bilen sürücü sayısı oldukça az.
 

Emniyet Kemeri Kullanımı Yanlış

 
Her yıl meydana gelen kazalarda sürücü ve yolcuların emniyet kemeri kullanmadığı durumlarda ölüm oranının daha yüksek olduğu görülüyor. Emniyet kemeri ile ilgili bilinen yanlışlar:
 
Kısa mesafelerde kullanılması gereksiz: Ölümle sonuçlanan kazaların %80’i yolculuğun ilk 30-40. kilometresinde meydana geliyor. Saatte 90 km hız ile giden bir araç için bu mesafe sadece yarım saatlik yol demek.
 
Yavaş gidiliyorsa emniyet kemerine ihtiyaç olmaz: Meydana gelen trafik kazalarının yarıdan fazlası saatte ortalama 60 km hız ile giden araçlar tarafından yapılıyor.


Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

50 km/h ile giden bir araçta emniyet kemeri takmayan kişilerde yaralanma riski %70’tir. Bu hızda meydana gelen bir çarpma, 4. kattan düşmek ile eşdeğerdir.
 
Kemer, kaza esnasında araçta sıkışmaya sebep oluyor: Trafik kazası esnasında bulunulabilecek en güvenli yer araç içi. Araç dışına fırlayan bir yolcunun ölüm riski çok daha fazladır. 
 
Günümüzde emniyet kemerleri omuzdan çapraz gelerek kilit noktasına ve kilit noktasından yana doğru bağlantı noktasına olmak üzere üç güvenlik noktası üzerine inşa edilmiştir. Önceki yıllarda kullanılan ve yalnızca omuzdan çapraz gelerek kilit noktasına ulaşan emniyet kemerlerinin yetersiz kalması üzerine Volvo tarafından geliştirilen bu sistem ile bir kaza anında emniyet kemeri 2 tonun üzerinde bir etkiye direnç sağlayabilmektedir. Bu etkiye engel olmak için 75 kg.lık bir kol gücü gerekir ki bir insanın sağlayabileceği azami kol gücü 25 kg.dır.
 
Emniyet kemerinin doğru takıldığından emin olmak için vücut ile kemer arasında boşluk kalmamasına dikkat edilmelidir. Özensizce takılan ve kontrol edilmeyen emniyet kemeri tam koruma sağlayamayacaktır. Ayrıca kış mevsiminde giyilen kalın giysiler de emniyet kemeri ve vücut arasında boşluk oluşturmaktadır. Emniyet kemerinin tam koruma sağlayabilmesi için bu tarz boşluklar kalmadığından emin olunmalıdır.
 
Araç güvenliği için kasko sigortası yaptırın, herhangi bir kaza durumunda hasarınız sigorta şirketi tarafından ödensin.
 

Online Kasko Sorgulama

En uygun kasko fiyatları için 3 dakikanızı ayırın, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaşın, fiyat ve teminat karşılaştırması yapın, kasko karşılaştırma ile %45'e varan fiyat avantajı yakalayın.

Daha Fazla Kasko Teklifi için 444 24 00

Online kasko teklifleri arasında ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko yoksa  444 24 00’ı arayın veya biz sizi arayalım, online teklif vermeyen anlaşmalı sigorta şirketlerinden sizin adınıza teklif alalım. Daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlarla kasko sigortanızı kolayca yaptırın. Poliçenizi ücretsiz gönderelim.

Hasar İşlemleri Takibi Sigortam.net’ten!

Herhangi bir hasar durumunda 7/24 hasar ihbarı yapabileceğiniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayın veya hasar formunu doldurun, hasar işlemlerinizi sizin adınıza takip edelim.

Okumaya Devam Edin

Uzun Yolda Daha Güvenli Bir Sürüş Sağlamanın 10 Yolu

16 Temmuz 2012 Pazartesi
Güvenli sürüş, sürücünün aracı hakkında bilgili olması, aracının limitlerini bilmesi, sürüş esnasında dikkatini kaybetmemesi, varacağı yere kendini ve diğer araçları tehlikeye atmadan gitmesi anlamına gelmektedir.

Karlı Havada Güvenli Sürüş Teknikleri

08 Ocak 2013 Salı
Karlı havalarda, özellikle de gerekli önlemlerin alınmadığı yollarda araç kullanmak çok tehlikelidir.

Kaza Tespit Tutanağı Artık İnternette!

13 Mart 2013 Çarşamba
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi internet sitesi yenilendi. Yenilenen sitede sektörel haberler, raporlar ve sigorta şirketleri tarafından girilen online kaza tespit tutanağı görüntülenebilecek.