En İyi Kış Lastiği Hangisi?

Araç kullanmak aslında göründüğü gibi kolay olmayan oldukça dikkat gerektiren bir iştir. En ufak bir hata büyük zararlarla geri döner. Bu durum hem sizin hem de trafikteki herkesin hayatını riske atar.

Günümüzde güvenli sürüş kurallarına uyulmamasından dolayı yaşanan kaza örnekleri oldukça fazladır. Bu konunun önemi defalarca anlatılırken hala dikkate alınmamaktadır.

Güvenli sürüşte kış lastiğinin de büyük önemi vardır. Birçok kişi Türkiye’nin batı kesimlerinde kar yağışı fazla olmadığı için kış lastiği kullanımına gerek olmadığını düşüyor. Halbuki bu çok yanlış bir düşüncedir. Kış lastiğinin görevlerinin iyi bilinmesi çok önemlidir. Çünkü kış lastiği sadece kar yağdığında kullanılmaz. Sıcaklık 7 derecenin altına düşündüğünde kullanılması gereken bir lastik çeşididir. Çünkü normal lastikler soğuk havada yola rahat şekilde tutunamaz ve güvenliği tehdit eder bir durum yaratır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

1 Aralık’tan itibaren 1 Nisan’a kadar sürecek olan kış lastiği uygulaması yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu tutulmuştur. Konuyla ilgili “Zorunlu Kış Lastiği Uygulamasına Geçiliyor!” yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

En İyi Kış Lastiği için Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

 • Öncelikle lastiğinizin aracınıza uygun ebatlarda olması gerekir.
   
 • 4 lastiğinizin de kış lastiği olarak değiştirilmesi aracınızın hakimiyetini tam olarak sağlar.
   
 • Lastik konusunda eski ve güvenilir markaları tercih etmeniz önemlidir.
   
 • Lastik alırken fiyatı ön planda tutmadan, fiyat-performans ilişkisinin dengesine bakılmalıdır.
   
 • Üzerinde kristal işareti olan ve M+S yazan lastikler tercih edilmelidir.
   
 • Lastiklerin dış derinliklerinin 3 mm’nin altında olmamasına dikkat edilmelidir.
   
 • Lastiğin üretim tarihine bakılmalı ve garantisinin olup olmadığı kontrol edilmelidir.
   
 • Fazla gürültü çıkarmayan, yola tutuş performansı en yüksek olan ve yakıt tasarrufunu azaltan lastikler tercih edilmelidir. Bu konuda lastik etiketindeki sınıflandırmalardan yararlanabilirsiniz.
   
 • Lastiğin parası değil hayati risk önemsenmelidir. Çünkü giden hayat hiçbir parayla telafi edilemez.
   
 • Sürüş testleri yapılmış olan lastikleri seçmek önemlidir.
   
 • Yük sınıfı düşük bir kış lastiği alınmamalıdır.

Kış lastiklerinin hayat kurtarabilir olduğunu unutmayın ve bu konuya gereken önemi verin. Olası hasarlara karşı kasko sigortanızı da yaptırarak cebinizden masraf ödemeyin. En uygun araba kasko fiyatları için araç kasko sorgulama sayfamızdan araba sigortası hesaplaması yapın. İsterniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 sigorta yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL