En İyi Kış Lastiği Hangisi?

Araç kullanmak aslında göründüğü gibi kolay olmayan oldukça dikkat gerektiren bir iştir. En ufak bir hata büyük zararlarla geri döner. Bu durum hem sizin hem de trafikteki herkesin hayatını riske atar.

Günümüzde güvenli sürüş kurallarına uyulmamasından dolayı yaşanan kaza örnekleri oldukça fazladır. Bu konunun önemi defalarca anlatılırken hala dikkate alınmamaktadır.

Güvenli sürüşte kış lastiğinin de büyük önemi vardır. Birçok kişi Türkiye’nin batı kesimlerinde kar yağışı fazla olmadığı için kış lastiği kullanımına gerek olmadığını düşüyor. Halbuki bu çok yanlış bir düşüncedir. Kış lastiğinin görevlerinin iyi bilinmesi çok önemlidir. Çünkü kış lastiği sadece kar yağdığında kullanılmaz. Sıcaklık 7 derecenin altına düşündüğünde kullanılması gereken bir lastik çeşididir. Çünkü normal lastikler soğuk havada yola rahat şekilde tutunamaz ve güvenliği tehdit eder bir durum yaratır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

1 Aralık’tan itibaren 1 Nisan’a kadar sürecek olan kış lastiği uygulaması yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu tutulmuştur. Konuyla ilgili “Zorunlu Kış Lastiği Uygulamasına Geçiliyor!” yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

En İyi Kış Lastiği için Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

 • Öncelikle lastiğinizin aracınıza uygun ebatlarda olması gerekir.
   
 • 4 lastiğinizin de kış lastiği olarak değiştirilmesi aracınızın hakimiyetini tam olarak sağlar.
   
 • Lastik konusunda eski ve güvenilir markaları tercih etmeniz önemlidir.
   
 • Lastik alırken fiyatı ön planda tutmadan, fiyat-performans ilişkisinin dengesine bakılmalıdır.
   
 • Üzerinde kristal işareti olan ve M+S yazan lastikler tercih edilmelidir.
   
 • Lastiklerin dış derinliklerinin 3 mm’nin altında olmamasına dikkat edilmelidir.
   
 • Lastiğin üretim tarihine bakılmalı ve garantisinin olup olmadığı kontrol edilmelidir.
   
 • Fazla gürültü çıkarmayan, yola tutuş performansı en yüksek olan ve yakıt tasarrufunu azaltan lastikler tercih edilmelidir. Bu konuda lastik etiketindeki sınıflandırmalardan yararlanabilirsiniz.
   
 • Lastiğin parası değil hayati risk önemsenmelidir. Çünkü giden hayat hiçbir parayla telafi edilemez.
   
 • Sürüş testleri yapılmış olan lastikleri seçmek önemlidir.
   
 • Yük sınıfı düşük bir kış lastiği alınmamalıdır.

Kış lastiklerinin hayat kurtarabilir olduğunu unutmayın ve bu konuya gereken önemi verin. Olası hasarlara karşı kasko sigortanızı da yaptırarak cebinizden masraf ödemeyin. En uygun araba kasko fiyatları için araç kasko sorgulama sayfamızdan araba sigortası hesaplaması yapın. İsterniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 sigorta yaptırın.

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır....Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar...gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça...orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın...yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı...olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde...Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı...araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar...tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması halinde eksper tarafından piyasan alınacak...en az üç adet teklifin ortalaması alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.