Yapılan En Yaygın Araç Bakım Hataları

Teknolojinin gelişmesi, buna bağlı olarak yeni nesil otomobillerin artışıyla birlikte araç bakımları da daha pratik bir hal aldı. Ancak bu durum araç bakımlarının ertelenebileceği anlamına gelmiyor. 

Günlük hayatın koşturmacası içerisinde unuttuğumuz yahut umursamadığımız ufak sorunlar, ileri de büyük araç problemlerine ve bütçemizde büyük giderlere neden olabiliyor. 

En çok yapılan araç bakım hatalarını öğrenerek yanlış alışkanlıklarınızı düzeltebilir, ileride oluşabilecek araç servis masraflarını önleyebilirsiniz. 

İşte, sürücülerin en çok yaptığı araç bakımı hataları!

En Çok Yapılan 5 Araç Bakım Hatası
 

Hava Filtresini Temiz Tutmamak

Araç hava filtresi bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekiyor. Çünkü; araç motorları düzenli şekilde hava emiyor. Temizlenmeyen hava filtreleri, hem aracın daha fazla enerji harcamasına, hem de yakıt tasarrufuna neden oluyor.

Filtre Değişimlerini İhmal Etmek

Araç yağı ve klima filtelerinin değişimi sıklıkla ihmal edilen konular arasında sayılıyor. Araçların en temel bakımı olan filtrelerin değişimini ertelemek, araçta oluşacak sorunları hızlandırır dolayısıyla aracınız için harcadığınız masraflar artar.

Fabrika Tavsiyelerine Kulak Asmamak

Araç alırken verilen araç kullanım kılavuzları çoğu zaman kenara atılıyor. Oysa, bu kılavuzlarda araca uygun lastik kullanımı, araç bakım aralıkları gibi önemli bilgiler yer alıyor. Bu bilgilerin her an lazım olabileceğini aklınızda tutarak araç kullanım kılavuzlarının elinizin altında olmasına özen göstermelisiniz. 

Gereksiz Yere Risk Almak

Elbette, araç tamiri için sizin yapabilecekleriniz de var. Ancak, araç sorunları her zaman sahiplerinin halledebileceği kadar kolay olmayabiliyor. Özellikle de yeni nesil bir araç kullanıyorsanız, aracımı tamir edeyim derken daha büyük sorunlara neden olabilirsiniz. Bu nedenle gereksiz yere risk almak yerine işi uzmanlarına bırakmalısınız. Örneğin; kasko sigortanız kapsamındaki anlaşmalı araç servislerinden destek alabilirsiniz. 

Lastikleri Kendi Haline Bırakmak

Mevsime uygun olmayan ve havası düşük lastikler hem güvenli sürüşü tehlikeye atacak, hem de yakıt tüketimine neden olacaktır. Oysa, aracınıza binmeden önce araç lastiklerinize şöyle bir göz atarak olası masrafların önüne geçebilirsiniz. Bu noktada yine araç kullanım kılavuzundan destek alabilirsiniz.

Aracınızda hasara neden olan şeyler, her zaman sizden kaynaklanmayabilir. Sizin dışınızda gelişen olayların aracınıza ve bütçenize zarar vermemesi için kasko sigortası ile önlem alabilirsiniz. 

Aradığınız sigorta şirketini ve kasko ürününü hala bulamadıysanız, Sigortam.net’in 2015 kasko hesaplaması formuyla güncel kasko fiyatlarına ulaşabilirsiniz. Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız, 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabileceğinizi de unutmayın!

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL