Eşdeğer Parça Nedir?

Sürücüleri en çok zorlayan ve zaman kaybettiren aşamalardan biri hasar durumlarıdır. Gerek hasarın tazmini, gerekse araç tamiri sıkıntı bir süreçtir. Bazı araç sahipleri için sadece aracın tamiri yeterli gelmeyebilir. Özellikle lüks sınıf grubuna giren araçlara sahip sürücülerin şikayet ettikleri konulardan biri araç tamirinin gerçekleşme şeklidir. Araç tamiri aşamasında tartışmalar ise 2 ayrı başlıkta incelenebilir: 1.si aracın tamir olacağı servistir.

Araç servisleri konusundaki anlaşmazlığın nedeni; sigortalının resmi serviste tamir isterken sigorta şirketlerinin anlaşmalı araç servislerine yönlendirmesidir. Sigortalının resmi servislere yönelmesinin nedeni anlaşmalı araç servislerinin hizmetlerin karşı duyulan güven sorunudur. Oysa, yetkin bir sigorta şirketinden kasko alan sürücüler, anlaşmalı araç servislerinin pek çok avantajına da sahip olabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Anlaşmalı araç servislerinin detayları ile ilgili detaylı bilgi için; ‘’Anlaşmalı Araç Servislerinin Avantajları” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eşdeğer Parça Uygulaması ve Sigorta

Hazine Müsteşarlığı bu gidişata dur demek için eşdeğer parça sertifikası uygulamasını başlattı ve yürürlüğe girme tarihi 1 Haziran 2015 olarak belirlendi. Bu zorunluluk ile artık sigorta şirketleri sigortalılarına eşdeğer parça sertifikası vermek durumunda kalacak. Yani aracın orijinal parçası yerine takılan eşdeğer parçanın orijinale uyguluğunu gösteren sertifikayı ibraz etmesi gerekecek. Bu bağlamda sigorta şirketleri uzman bir belgelendirme şirketi ile anlaşacak. Bu şirketler tarafsız, mali yeterliliği, “Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelge” şartları doğrultusunda eşdeğer parça takibini yapabilecek yeterli alt yapı ve personele sahip olma özelliğini bünyesinde barındıracak. Ayrıca şirket TÜRKAK’ın ya da IAF’ın çatısı altında bulunacak. Araçta kullanılan eşdeğer parçanın üzerinde eşdeğerlilik belge bilgisi ve takibe esas sayı bilgisini içeren etiketler bulunacak.

Eşdeğer Parça Uygulaması ve Araç Sigortaları

Sigortalı ile sigorta şirketinin sıklıkla ters düştüğü 2. ve en önemli konu iseeşdeğer parça uygulamasıdır. Sigorta şirketleri onarım aşamasında, eşdeğer parça olarak anılan yani orjinal parçanın yerine kullanılabilecek ve aynı işlevi gören parçaları önerirken; araç sahipleri orijinal parçalara yönelmektedir.

Trafik Sigortası Genel Şartları’nın tazminat ve giderlerin ödenmesini düzenleyen maddesinde eşdeğer parçaya yönelik ifadeler de bulunmaktadır. İlgili maddeye göre; kaza veya herhangi bir sebeple hasar alan araç parçasının tamiri söz konusu değilse yahut eşdeğeri ile değişim mümkün değilse, parça yenisi ile değişilir.

Hukuki bir zorunluluğu ve yaptırımı bulunmayan kasko sigortasındada eşdeğer parça kullanımına dair açıklamalar bulunmaktadır. Kasko Sigorta Genel Şartları’nın riskin gerçekleşmesi halinde sigorta şirketinin yükümlülüklerini düzenleyen maddesine göre; aracın tamiri esnasında aracın değerinde bir artış yaşandıysa, fark tazminat miktarından düşülebilir.

Pek çok yönüyle birbirinden ayrılan araç sigortaları kasko ve trafik sigortasında ortak sorun olan değerlendirilecek eşdeğer parça sorunu birçok soru işaretine neden olmaktadır: “ Eşdeğer parça, orjinalin yerini tutabilir mi, aynı işlevi görebilir mi, uzman mühendisler tarafından üretilen ve sayısız testten geçen parçalar kadar güvenilir olur mu?” gibi sorular bunlardan bazılarıdır.

Eşdeğer Parça Sertifika Uygulaması

Eşdeğer parçalar aynı işlevi görse de orjinal parçanın yerini tutmayacağı düşüncesi, sigortalılar ve sigorta şirketleri arasında gerginliklere neden oluyordu. Hem sürücülere daha fazla güven hissettirecek, hem de sigortalı ve sigorta şirketi arasındaki gerginliklere son verecek bir uygulama geliyor.

Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan uygulamaya göre; araç sigortaları kapsamında yapılan onarımlar sırasında aracın orijinal parçası yerine takılan eşdeğer özellikteki parçalar için sertifika verilecek. Eşdeğer parça sertifika uygulaması olarak geçen uygulama 1 Haziran 2015’ten itibaren devreye girerek zorunlu olacak.

Eşdeğer Yedek Parçadan TSE Sorumlu Olacak

TSE, yerli üretilecek tüm eşdeğer parçaların uluslararası standartlara uygunluğunu ölçecek, test edecek teknik altyapıyı kuracak. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenecek sertifika 2 yıl süreyle geçerli olacak.

Daha net bir ifade ile yerli üreticiler tarafından üretilen araç parçaları TSE tarafından onaylanacak ve TSE’nin onayladığı eşdeğer parçaları araçların onarımında kullanılacak.

Sigortalı “Araç sahibi eşdeğer parça kabul etmiyorum, orijinal istiyorum.” diyemeyecek. TSE’nin onayıyla sertifikasyon süreci 1 yıllık periyotlarla uzatıllabilecek. Eşdeğer parça sertifikası TSE dışında başka bir kurumdan alınamayacak.

Sigorta şirketi ve sigortalıların arasındaki temel sorun güvensizlikten kaynaklanmaktadır. Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerine tek bir adresten ulaşmak için Sigortam.net’e gelebilir, araç sigortalarına dair soru işaretlerinize son verebilirsiniz. Telefon desteği için ise tek yapmanız gereken 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramaktır.

 

Benzer İçerikler

Sigortam.net'in Farkı Ne?

Sigortam.net...ile
 • 1 En iyi fiyat garantisine sahipsiniz.
 • 2 7/24 kesintisiz sigortacılık hizmeti alırsınız.
 • 3... 20 sigortanın şirketinin onlarca ürün seçeneği arasından seçim yaparsınız....
 • 4 Teklifleri şeffaf şekilde...karşılaştırırsınız.
 • 5...%45’e varan fiyat avantajından yararlanırsınız.
 • 6 Ödemelerinizi ister peşin ister taksit taksit yaparsınız.
 • 7 3 dakikada online ya da telefonda satın alma yaparsınız....
 • 8 Sigortanızı almadan, alırken...ve aldıktan sonra her ihtiyacınızda yanınızda olan uzman bir ekip bulursunuz.

Söz Veriyoruz, İhtiyaç Duyduğunuz Her An Yanınızdayız!

Sigortam.net olarak, sadece...poliçenizi satın alırken değil, hasar anında, poliçe yenilerken kısacası ihtiyaç duyduğunuz her an 7/24...yanınızdayız.
 

Söz Veriyoruz;
 • 1 20 sigorta şirketi...arasından ihtiyacınıza en uygun poliçeyi bulmanız için karşılaştırma yapar ve %45’e varan fiyat avantajı...sunarız.
 • 2 444 24 00 numaralı...Sigorta Destek Hattı’mızdan 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veririz.
 • 3 Aynı poliçeyi daha uygun fiyata bulursanız aradaki farkı size geri öderiz....
 • 4 Poliçe yenileme zamanınız...geldiğinde siz hatırlatmadan, biz size hatırlatırız.
 • Siz En Uygun Poliçeyi...Satın Alın, Gerisini Bize Bırakın!

  • 1... Poliçenizi adresinize ücretsiz kargo ile gönderelim.
  • 2 444 24 00 Sigorta Destek Hattımız ile günün...her saatinde, çekici hizmetinden eksper tayinine kadar hasar sürecinizi takip edelim.
  • 3 Poliçe vadenizi sizin yerinize takip edelim.
  • 4 Vadeniz dolmadan önce sizinle iletişime...geçerek, poliçenizi yenilemeniz için bilgilerinizi güncelleyelim.
  • 5 En iyi şirketlerden sizin için teklif hazırlayıp, yenileme ve...hasarsızlık gibi indirim haklarınızı sizin için gözetelim.
  • 6 Vade tarihinizde yenilemenizi yaparak, kesintisiz sigorta güvencesi almanızı...sağlayalım.
  TELEFONDA TEKLİF ALMAK İÇİN
  BİZİ ARAYIN!

  Tebrikler!

  Sigortam.net’ten
  82 TL İNDİRİM
  Çeki Kazandınız.
  Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
  İNDİRİM ÇEKİ AL