Eşdeğer Parça Nedir?

Sürücüleri en çok zorlayan ve zaman kaybettiren aşamalardan biri hasar durumlarıdır. Gerek hasarın tazmini, gerekse araç tamiri sıkıntı bir süreçtir. Bazı araç sahipleri için sadece aracın tamiri yeterli gelmeyebilir. Özellikle lüks sınıf grubuna giren araçlara sahip sürücülerin şikayet ettikleri konulardan biri araç tamirinin gerçekleşme şeklidir. Araç tamiri aşamasında tartışmalar ise 2 ayrı başlıkta incelenebilir: 1.si aracın tamir olacağı servistir.

Araç servisleri konusundaki anlaşmazlığın nedeni; sigortalının resmi serviste tamir isterken sigorta şirketlerinin anlaşmalı araç servislerine yönlendirmesidir. Sigortalının resmi servislere yönelmesinin nedeni anlaşmalı araç servislerinin hizmetlerin karşı duyulan güven sorunudur. Oysa, yetkin bir sigorta şirketinden kasko alan sürücüler, anlaşmalı araç servislerinin pek çok avantajına da sahip olabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Anlaşmalı araç servislerinin detayları ile ilgili detaylı bilgi için; ‘’Anlaşmalı Araç Servislerinin Avantajları” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eşdeğer Parça Uygulaması ve Araç Sigortaları

Sigortalı ile sigorta şirketinin sıklıkla ters düştüğü 2. ve en önemli konu iseeşdeğer parça uygulamasıdır. Sigorta şirketleri onarım aşamasında, eşdeğer parça olarak anılan yani orjinal parçanın yerine kullanılabilecek ve aynı işlevi gören parçaları önerirken; araç sahipleri orijinal parçalara yönelmektedir.

Trafik Sigortası Genel Şartları’nın tazminat ve giderlerin ödenmesini düzenleyen maddesinde eşdeğer parçaya yönelik ifadeler de bulunmaktadır. İlgili maddeye göre; kaza veya herhangi bir sebeple hasar alan araç parçasının tamiri söz konusu değilse yahut eşdeğeri ile değişim mümkün değilse, parça yenisi ile değişilir.

Hukuki bir zorunluluğu ve yaptırımı bulunmayan kasko sigortasındada eşdeğer parça kullanımına dair açıklamalar bulunmaktadır. Kasko Sigorta Genel Şartları’nın riskin gerçekleşmesi halinde sigorta şirketinin yükümlülüklerini düzenleyen maddesine göre; aracın tamiri esnasında aracın değerinde bir artış yaşandıysa, fark tazminat miktarından düşülebilir.

Pek çok yönüyle birbirinden ayrılan araç sigortaları kasko ve trafik sigortasında ortak sorun olan değerlendirilecek eşdeğer parça sorunu birçok soru işaretine neden olmaktadır: “ Eşdeğer parça, orjinalin yerini tutabilir mi, aynı işlevi görebilir mi, uzman mühendisler tarafından üretilen ve sayısız testten geçen parçalar kadar güvenilir olur mu?” gibi sorular bunlardan bazılarıdır.

Sigorta şirketi ve sigortalıların arasındaki temel sorun güvensizlikten kaynaklanmaktadır. Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerine tek bir adresten ulaşmak için Sigortam.net’e gelebilir, araç sigortalarına dair soru işaretlerinize son verebilirsiniz. Telefon desteği için ise tek yapmanız gereken 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramaktır.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL