Eşdeğer Parça Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eşdeğer parça, bir aracın hasar gören parçasının orijinaline yakın ya da orijinali ile aynı işlevi gören bir parça ile değiştirilmesidir.

Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir?

Araç sahiplerinin en fazla sıkıntı yaşadığı nokta hasar sürecidir. Bu süreçte aracın hangi serviste tamir edileceği ve hangi parçaların kullanılacağı konusu en çok sorun yaratan konulardan biridir. Öyle ki eş değer parça kullanımı konusu sigortalı ve sigorta şirketleri arasında büyük anlaşmazlıklara yol açmaktadır. Çünkü sigorta şirketleri kendi anlaşmalı oldukları araç servisinde aracın tamir edilmesini isterler. Sigortalı ise güven eksikliğinden dolayı bunu kabul etmeyebilir. Kabul ettiğinde ise değişimi yapılacak olan parçanın orijinal olmaması durumu daha da can sıkıcı olacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

İşte bu duruma son vermek amacı ile Hazine Müsteşarlığı eşdeğer parça uygulamasını hazırladı ve yürürlüğe girmesine az bir zaman kaldı. Eşdeğer parça uygulaması ile artık sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu araç servisi kullandığı parça için araç sahibine eşdeğer parça sertifikası verecek. Kullanılacak olan eşdeğer parçaların Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından uluslararası standartlara uygunluğu ölçülecek. Eşdeğer parça sertifikası 2 yıl boyunca geçerliliğini koruyacak. Araç sahipleri isterlerse birer yıllık olmak üzere garanti süresini uzatabilecek. Bu sertifika sadece TSE’den alınacak, farklı kurumlardan alınan belgeler kabul edilmeyecek. Detaylı bilgi için “Eşdeğer Parça Kullanımı Artık Garanti Altında” yazımızı incelemenizi öneririz.

Bu uygulama sayesinde artık araç sahipleri gönül rahatlığı ile aracını anlaşmalı servislere bırakabilecek. Sigorta şirketleri ile aralarındaki bu konudaki anlaşmazlık da ortadan kalkmış olacak.

Eşdeğer Parça Uygulaması Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Hazine Müsteşarlığı tarafından geliştirilen ve büyük kolaylıklar sağlayan eşdeğer parça uygulaması 1 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe girecek.

Zaman kaybetmeden kasko sigortası yaptırın, hasar masraflarını sigorta güvencesine alırken yapılan yeni düzenlemelerden de faydalanarak rahat edin. Kaskonuzu Sigortam.net’in anlaşmalı olduğu güvenilir sigorta şirketlerinden alarak güvenli araç servislerinden yararlanın, içiniz rahat olsun. 

En uygun 2015 kasko fiyatları için Sigortam.net’in araç kasko sorgulama sayfasından 2015 kasko hesaplama işlemini kolayca yapın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Anadolu Sigorta Kasko – Kasko
 
Anadolu Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
 
1 Nisan...2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız...için aşağıdakileri mutlaka okuyun.
 

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan...Teminat ve Uygulamalar

 

A)Araç Bedeli

 
Rayiç değer belirleme...yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın...rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.
 

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

 
Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta...uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam edecek.
 

C)...Enflasyondan Korunma Klozu

 
Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın...değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri...zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.
 

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu...Üründe Olmayan Teminatlar

 
Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
 
-Yurtdışı (Seçimli)
 
-0 km araçlarda yenisi...ile değiştirme (Şartlı)
 

3- Ek Teminatlar

 
Yeni Kasko Sistemi’nde Ek...Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar:
 
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
 
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
 
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu...çalınma,
 
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
 
*Kemirgen ve...diğer hayvanların aracın motor, elektrik ve mekanik aksamına, sıkışma, kemirme vb. yollarla vereceği zararlar teminat...kapsamındadır. Evcil hayvanların araç içerisine vereceği zararlar ile kuşların doğrudan veya dolaylı olarak...araç boya ve kaportasına vereceği zararlar teminat kapsamı...dışındadır.
 

4-Ürüne Özel Uygulamalar

 

A) Yedek...Parça Uygulaması 

 
Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı...tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri...taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.
 

B) Cam Hasar Uygulaması 

 
Anlaşmalı cam...servislerinin haricinde gerçekleştirilen cam değişimlerinde %25 muafiyet...uygulanır.
 

C) Servis Uygulaması 

 
Onarım sigortacının...anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir....Anlaşmasız servislerde
 
Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar...ödenmez.
 

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması 

 
Emsal veya muadil araca sahip yetkili/yetkisiz satıcılar ve galeriler ile internet...sitelerinden en az 3 adet fiyatın ortalaması... alınır.
 
 
 
 
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik...yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları...mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta...danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL