Eşdeğer Parça Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eşdeğer parça, bir aracın hasar gören parçasının orijinaline yakın ya da orijinali ile aynı işlevi gören bir parça ile değiştirilmesidir.

Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir?

Araç sahiplerinin en fazla sıkıntı yaşadığı nokta hasar sürecidir. Bu süreçte aracın hangi serviste tamir edileceği ve hangi parçaların kullanılacağı konusu en çok sorun yaratan konulardan biridir. Öyle ki eş değer parça kullanımı konusu sigortalı ve sigorta şirketleri arasında büyük anlaşmazlıklara yol açmaktadır. Çünkü sigorta şirketleri kendi anlaşmalı oldukları araç servisinde aracın tamir edilmesini isterler. Sigortalı ise güven eksikliğinden dolayı bunu kabul etmeyebilir. Kabul ettiğinde ise değişimi yapılacak olan parçanın orijinal olmaması durumu daha da can sıkıcı olacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

İşte bu duruma son vermek amacı ile Hazine Müsteşarlığı eşdeğer parça uygulamasını hazırladı ve yürürlüğe girmesine az bir zaman kaldı. Eşdeğer parça uygulaması ile artık sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu araç servisi kullandığı parça için araç sahibine eşdeğer parça sertifikası verecek. Kullanılacak olan eşdeğer parçaların Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından uluslararası standartlara uygunluğu ölçülecek. Eşdeğer parça sertifikası 2 yıl boyunca geçerliliğini koruyacak. Araç sahipleri isterlerse birer yıllık olmak üzere garanti süresini uzatabilecek. Bu sertifika sadece TSE’den alınacak, farklı kurumlardan alınan belgeler kabul edilmeyecek. Detaylı bilgi için “Eşdeğer Parça Kullanımı Artık Garanti Altında” yazımızı incelemenizi öneririz.

Bu uygulama sayesinde artık araç sahipleri gönül rahatlığı ile aracını anlaşmalı servislere bırakabilecek. Sigorta şirketleri ile aralarındaki bu konudaki anlaşmazlık da ortadan kalkmış olacak.

Eşdeğer Parça Uygulaması Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Hazine Müsteşarlığı tarafından geliştirilen ve büyük kolaylıklar sağlayan eşdeğer parça uygulaması 1 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe girecek.

Zaman kaybetmeden kasko sigortası yaptırın, hasar masraflarını sigorta güvencesine alırken yapılan yeni düzenlemelerden de faydalanarak rahat edin. Kaskonuzu Sigortam.net’in anlaşmalı olduğu güvenilir sigorta şirketlerinden alarak güvenli araç servislerinden yararlanın, içiniz rahat olsun. 

En uygun 2015 kasko fiyatları için Sigortam.net’in araç kasko sorgulama sayfasından 2015 kasko hesaplama işlemini kolayca yapın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL