Eşdeğer Parça Kullanımı Artık Garanti Altında

Kişilerin yıllık giderlerinden biri olan ve belli bir kapsamı içeren sigortalar, kontrol altında tutamayacağımız risklere karşı güvende hissetmemizi sağlar. Örneğin; risklerin en fazla olduğu trafik güvenliği için yapılan kasko ve trafik sigortalarıyla yolculuklar çok daha huzurla geçer. Bir hasar yaşasak da bir şekilde karşılanacağını bilir, maddi kaygıya düşmeyiz. 

Ancak sigorta sektörü oldukça detaylarla dolu bir alandır ve bu detaylar bazen sigortalı ve sigorta şirketi arasında çeşitli sorunlara sebebiyet verebilir. Sigorta şirketi ve sigortalının sıklıkla karşı karşıya geldiği durumlar, hasar dönemleridir. Çünkü; araç sigortalarının eksiklikleri, teminatların yetersizliği ve anlaşılmayan detayların olduğu ancak hasar dönemlerinde ortaya çıkabilir.

Sürücüler, bazen hasar ödemeleri veya araç tamiri gerçekleşse de tatmin olmayabilir. Özellikle lüks araç sınıfına giren otomobillere sahip sürücüler ile sigorta şirketleri arasında yaşanan tartışmaların başında, araç tamirinin gerçekleşme şekli ve yedek parça seçimi gelir. Sigorta şirketleri araç hasarının anlaşmalı araç servislerinde giderilmesini sağlar ancak araç tamirinin gerçekleşmesi aşamasında eşdeğer parça ya da ikame parça olarak isim verilen parçalar kullanılabilir.

Eşdeğer parça ile ilgili daha detaylı bilgi için; “Eşdeğer Parça Nedir?“, “Sigortada Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir?” başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Eşdeğer Parça Sertifika Uygulaması

Eşdeğer parçalar aynı işlevi görse de orjinal parçanın yerini tutmayacağı düşüncesi, sigortalılar ve sigorta şirketleri arasında gerginliklere neden oluyordu. Hem sürücülere daha fazla güven hissettirecek, hem de sigortalı ve sigorta şirketi arasındaki gerginliklere son verecek bir uygulama geliyor.

Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan uygulamaya göre; araç sigortaları kapsamında yapılan onarımlar sırasında aracın orijinal parçası yerine takılan eşdeğer özellikteki parçalar için sertifika verilecek. Eşdeğer parça sertifika uygulaması olarak geçen uygulama 1 Haziran 2015’ten itibaren devreye girerek zorunlu olacak.

Eşdeğer Yedek Parçadan TSE Sorumlu Olacak

TSE, yerli üretilecek tüm eşdeğer parçaların uluslararası standartlara uygunluğunu ölçecek, test edecek teknik altyapıyı kuracak. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenecek sertifika 2 yıl süreyle geçerli olacak.

Daha net bir ifade ile yerli üreticiler tarafından üretilen araç parçaları TSE tarafından onaylanacak ve TSE’nin onayladığı eşdeğer parçaları araçların onarımında kullanılacak.

Sigortalı “Araç sahibi eşdeğer parça kabul etmiyorum, orijinal istiyorum.” diyemeyecek. TSE’nin onayıyla sertifikasyon süreci 1 yıllık periyotlarla uzatıllabilecek. Eşdeğer parça sertifikası TSE dışında başka bir kurumdan alınamayacak.

Hem araç sigortanıza dair soru işaretlerine son vermek, hem de en uygun kasko fiyatlarıyla sigortalanmak için dilerseniz Sigortam.net’e gelin, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL