444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Eşdeğer Parça Sertifikası Zorunlu Olacak!

16 Ocak 2015

Araç sahiplerinin en büyük sıkıntılarından biri parça değişiminde anlaşmalı servisin kötü ürün kullanmasıydı. Hazine Müsteşarlığı bu durumun önüne geçmek için yeni bir çalışma başlattı.

Bu kapsamda motorlu araç sigortası kapsamında yapılan onarımlarda aracın orijinal parçası yerine takılan eşdeğer özellikteki parça için sertifika da verilecek. Bu uygulama 1 Haziran 2015’ten itibaren zorunlu olacak.

Gerekli Şartları Taşımayan Ürünün ve Kurumun Belgesi Geçersiz Sayılacak

Sigorta şirketleri artık uzman bir belgelendirme şirketi ile anlaşarak sigortalıya eşdeğer parça sertifikası vermek durumunda olacak. Eşdeğer parça belgeleme şartlarını sağlamayan kuruluşların belgeleri geçersiz sayılacak. Yani kuruluşun ürünleri orijinal parça uygunluğunda değilse bu durumda sigorta şirketi sigortalıya karşı sorumlu tutulacak.

 ,

Araç için kullanılacak olan sertifikalı eşdeğer parça “Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelgesi” şartlarına uygun olmak durumundadır. Bu parçayı takan kuruluş ise yine genelge kapsamında tarafsız olan, mali yeterliliği bulunan, yeterli alt yapı ve personele sahip olan bir kurum olmak zorundadır. Bu kurum, sertifika verdiği ürünün uygunluğunu, ürün belgelendirme sistemi kurallarına göre değerlendirmek durumundadır. Ürünü belgelendirmeden önce uluslararası standartlarda ürün testi ve deneyleri yapılacak. Belgelendirme yapacak kurumlar TÜRKAK’ın ya da IAF’ın çatısı altında ve gerekli standartlara sahip olacak. Ayrıca, karşılıklı tanıma anlaşması imzalamış olan akreditasyon kuruluşlarından, ISO/IEC 17065 standartlarına uygun olarak akredite edilmiş olacak. Bu özellikte olmayan kurumların belgesi de dikkate alınmayacak.

Sigorta Şirketi Genelgeye Uygun Kurumlarla Anlaşacak

Yine “Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelge” şartlarına bağlı olarak sigorta şirketleri, eşdeğer parçaları belgelendiren ve yine genelge şartlarına göre eşdeğer parça takibini yapabilecek düzeyde altyapısı bulunan kurumdan hizmet satın almak zorunda olacak.

Eşdeğer Parçaların Etiket Numarası Rapora İşlenecek

Parça değişimi esnasında araca takılan eşdeğer parçanın üzerinde, eşdeğerlilik belge bilgisi ve takibe esas sayı bilgisini içeren etiketler bulunmak durumundadır. Sigorta eksperleri bu etikette bulunan numarayı ekspertiz raporuna işlemek zorunda olacak. Eksper atanmayan dosyalarda da yine kullanılan parçanın etiket numarası hasar dosyasında belirtilecek.

Kasko sigortasındaki yeniliklerden yararlanmak ve olası risklerde çıkan masraflarının tümünü cebinizden ödemek durumunda kalmamak için mutlaka kasko yaptırın. İster Sigortam.net’tin araç kasko sorgulama sayfasından online kasko teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 telefonda sigorta satın alın.


Okumaya Devam Edin

Kadınlar Korkmakta Haklıymış!

12 Haziran 2010 Cumartesi
Araştırmalara göre Türkiye’de sigorta yaptırmak için ilk tercihimiz araba oluyor. Türk erkekleri arabalarını her şeyden çok seviyor!

Sigortacılar, 'Sahte Hasarda Kullanılıyor' Gerekçesiyle Yaşlı Araçları Sigortalamak İstemiyor

28 Mayıs 2010 Cuma
‘Eski model araçları ya sigortalamıyorlar ya da yüksek prim istiyorlar' eleştirilerine sigorta şirketleri, sorunun hiç sigorta yaptırmamış kişilerden kaynaklandığını söylüyorlar.

Kasko Sigortalarında Kanuni Değişiklikler

04 Mayıs 2010 Salı
Eskiden sigortalar ihmalden doğan ihlallerde ödemelerini yüzde 100 kesip mahkemelerde hak kazanmakta iken, şimdi müşterilerinin suçlarını ölçüp sadece tek bir payı kesme hakkına sahip olmaktadırlar.