Eşdeğer Parça Sertifikası Zorunluluğu | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Eşdeğer Parça Sertifikası Zorunlu Olacak!

Araç sahiplerinin en büyük sıkıntılarından biri parça değişiminde anlaşmalı servisin kötü ürün kullanmasıydı. Hazine Müsteşarlığı bu durumun önüne geçmek için yeni bir çalışma başlattı.

Bu kapsamda motorlu araç sigortası kapsamında yapılan onarımlarda aracın orijinal parçası yerine takılan eşdeğer özellikteki parça için sertifika da verilecek. Bu uygulama 1 Haziran 2015’ten itibaren zorunlu olacak.

Gerekli Şartları Taşımayan Ürünün ve Kurumun Belgesi Geçersiz Sayılacak

Sigorta şirketleri artık uzman bir belgelendirme şirketi ile anlaşarak sigortalıya eşdeğer parça sertifikası vermek durumunda olacak. Eşdeğer parça belgeleme şartlarını sağlamayan kuruluşların belgeleri geçersiz sayılacak. Yani kuruluşun ürünleri orijinal parça uygunluğunda değilse bu durumda sigorta şirketi sigortalıya karşı sorumlu tutulacak.

 ,

Araç için kullanılacak olan sertifikalı eşdeğer parça “Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelgesi” şartlarına uygun olmak durumundadır. Bu parçayı takan kuruluş ise yine genelge kapsamında tarafsız olan, mali yeterliliği bulunan, yeterli alt yapı ve personele sahip olan bir kurum olmak zorundadır. Bu kurum, sertifika verdiği ürünün uygunluğunu, ürün belgelendirme sistemi kurallarına göre değerlendirmek durumundadır. Ürünü belgelendirmeden önce uluslararası standartlarda ürün testi ve deneyleri yapılacak. Belgelendirme yapacak kurumlar TÜRKAK’ın ya da IAF’ın çatısı altında ve gerekli standartlara sahip olacak. Ayrıca, karşılıklı tanıma anlaşması imzalamış olan akreditasyon kuruluşlarından, ISO/IEC 17065 standartlarına uygun olarak akredite edilmiş olacak. Bu özellikte olmayan kurumların belgesi de dikkate alınmayacak.

Sigorta Şirketi Genelgeye Uygun Kurumlarla Anlaşacak

Yine “Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelge” şartlarına bağlı olarak sigorta şirketleri, eşdeğer parçaları belgelendiren ve yine genelge şartlarına göre eşdeğer parça takibini yapabilecek düzeyde altyapısı bulunan kurumdan hizmet satın almak zorunda olacak.

Eşdeğer Parçaların Etiket Numarası Rapora İşlenecek

Parça değişimi esnasında araca takılan eşdeğer parçanın üzerinde, eşdeğerlilik belge bilgisi ve takibe esas sayı bilgisini içeren etiketler bulunmak durumundadır. Sigorta eksperleri bu etikette bulunan numarayı ekspertiz raporuna işlemek zorunda olacak. Eksper atanmayan dosyalarda da yine kullanılan parçanın etiket numarası hasar dosyasında belirtilecek.

Kasko sigortasındaki yeniliklerden yararlanmak ve olası risklerde çıkan masraflarının tümünü cebinizden ödemek durumunda kalmamak için mutlaka kasko yaptırın. İster Sigortam.net’tin araç kasko sorgulama sayfasından online kasko teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 telefonda sigorta satın alın.


Benzer İçerikler

Eşdeğer Parça Sertifikası Zorunlu Olacak!

1 Haziran 2015'ten itibaren eşdeğer parça sertifikası zorunlu olacak. Genelge şartlarına göre birçok önemli hususun da yerine getirilmiş olması gerekiyor.

Devamını Oku

Gişe Ücretleri Değişiyor

Köprü ve otoyollardan geçiş ücretleri değişecek, trafik yoğunluğunun fazla olduğu saatlerde gişelerden geçişlerde daha fazla ücret alınacak.

Devamını Oku

MTV’ye Yeni Yılda Zam Geliyor!

MTV'nin 2015 yılında ne kadar zamlanacağı belli oldu. Yeni yıla girmeden hangi özellikteki araçların ne kadar vergi ödeyeceği ile ilgili bilgi sahibi olun.

Devamını Oku