Eşdeğer Parça Sertifikası Zorunluluğu | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Eşdeğer Parça Sertifikası Zorunlu Olacak!

Araç sahiplerinin en büyük sıkıntılarından biri parça değişiminde anlaşmalı servisin kötü ürün kullanmasıydı. Hazine Müsteşarlığı bu durumun önüne geçmek için yeni bir çalışma başlattı.

Bu kapsamda motorlu araç sigortası kapsamında yapılan onarımlarda aracın orijinal parçası yerine takılan eşdeğer özellikteki parça için sertifika da verilecek. Bu uygulama 1 Haziran 2015’ten itibaren zorunlu olacak.

Gerekli Şartları Taşımayan Ürünün ve Kurumun Belgesi Geçersiz Sayılacak

Sigorta şirketleri artık uzman bir belgelendirme şirketi ile anlaşarak sigortalıya eşdeğer parça sertifikası vermek durumunda olacak. Eşdeğer parça belgeleme şartlarını sağlamayan kuruluşların belgeleri geçersiz sayılacak. Yani kuruluşun ürünleri orijinal parça uygunluğunda değilse bu durumda sigorta şirketi sigortalıya karşı sorumlu tutulacak.

 ,

Araç için kullanılacak olan sertifikalı eşdeğer parça “Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelgesi” şartlarına uygun olmak durumundadır. Bu parçayı takan kuruluş ise yine genelge kapsamında tarafsız olan, mali yeterliliği bulunan, yeterli alt yapı ve personele sahip olan bir kurum olmak zorundadır. Bu kurum, sertifika verdiği ürünün uygunluğunu, ürün belgelendirme sistemi kurallarına göre değerlendirmek durumundadır. Ürünü belgelendirmeden önce uluslararası standartlarda ürün testi ve deneyleri yapılacak. Belgelendirme yapacak kurumlar TÜRKAK’ın ya da IAF’ın çatısı altında ve gerekli standartlara sahip olacak. Ayrıca, karşılıklı tanıma anlaşması imzalamış olan akreditasyon kuruluşlarından, ISO/IEC 17065 standartlarına uygun olarak akredite edilmiş olacak. Bu özellikte olmayan kurumların belgesi de dikkate alınmayacak.

Sigorta Şirketi Genelgeye Uygun Kurumlarla Anlaşacak

Yine “Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelge” şartlarına bağlı olarak sigorta şirketleri, eşdeğer parçaları belgelendiren ve yine genelge şartlarına göre eşdeğer parça takibini yapabilecek düzeyde altyapısı bulunan kurumdan hizmet satın almak zorunda olacak.

Eşdeğer Parçaların Etiket Numarası Rapora İşlenecek

Parça değişimi esnasında araca takılan eşdeğer parçanın üzerinde, eşdeğerlilik belge bilgisi ve takibe esas sayı bilgisini içeren etiketler bulunmak durumundadır. Sigorta eksperleri bu etikette bulunan numarayı ekspertiz raporuna işlemek zorunda olacak. Eksper atanmayan dosyalarda da yine kullanılan parçanın etiket numarası hasar dosyasında belirtilecek.

Kasko sigortasındaki yeniliklerden yararlanmak ve olası risklerde çıkan masraflarının tümünü cebinizden ödemek durumunda kalmamak için mutlaka kasko yaptırın. İster Sigortam.net’tin araç kasko sorgulama sayfasından online kasko teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 telefonda sigorta satın alın.


Benzer İçerikler

2014 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’nin 1. Taksit Ödemesi Başladı

2014 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’nin ödeme zamanı geldi. Motorlu taşıtlar vergisinin ilk taksidinin Ocak ayı içerisinde ödenmesi gerekiyor.

Devamını Oku

Araç Vergisini Ödemeden Kasko Değeriyle Kıyaslayın

Bilindiği gibi ülkemizde otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları, panelvan gibi araçlar motor silindir hacimlerine göre; kamyonet, kamyon, çekici ve benzeri taşıtlar ise yaşlarına ve azami toplam ağırlıklarına göre MTV'ye tabi tutuluyor. 

Devamını Oku

Kasko Sigortası Tazminatı Arttı!

Türkiye Sigorta Birliği’nin verilerine göre 406 bin 254 otomobil hasar dosyası 600 milyon 916 bin sigorta tazminat ödemesi yapıldı.

Devamını Oku