Sigortada Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir?

Sigorta maddi anlamda güvence altında olmanız demektir. Yani örneğin kasko sigortasında satın aldığınız teminatlar doğrultusunda meydana gelen bir kazada oluşan hasar masraflarının büyük bir kısmı sigorta tarafından karşılanır.

Sigortanın amacı sigortalının hasar giderlerini azaltmaktır. Onları büyük masraflardan kurtararak maddi yıpranmaların önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Bu noktada güvence yani sigorta satın almak oldukça önemlidir.

Sigorta satın alınan şirket de aldığınız sigorta poliçesinin özelliklerinin yanında oldukça önemli bir konudur. Çünkü poliçe süresi boyunca, hasar durumu da dahil her türlü durumda sigorta şirketi ile iletişimde olmanız gerekecektir. Sigortalıların en sık karşılaştığı olumsuzluklardan biri de aracın hasar alan parçasının onarılmaması durumunda parça değişiminin yapılmasıdır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Bu noktada sigorta şirketleri anlaşmalı servislerinde aracın onarımının, parça değişiminin yapılmasını sağlar. Fakat bu parçalar her zaman orijinal ya da orijinale yakın olmayabilir. Özellikle sık karşılaşılan bu durum sigortalıları zor durumda bırakmaktadır.

Eşdeğer Parça Uygulaması ve Sigorta

Hazine Müsteşarlığı bu gidişata dur demek için eşdeğer parça sertifikası uygulamasını başlattı ve yürürlüğe girme tarihi 1 Haziran 2015 olarak belirlendi. Bu zorunluluk ile artık sigorta şirketleri sigortalılarına eşdeğer parça sertifikası vermek durumunda kalacak. Yani aracın orijinal parçası yerine takılan eşdeğer parçanın orijinale uyguluğunu gösteren sertifikayı ibraz etmesi gerekecek. Bu bağlamda sigorta şirketleri uzman bir belgelendirme şirketi ile anlaşacak. Bu şirketler tarafsız, mali yeterliliği, “Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelge” şartları doğrultusunda eşdeğer parça takibini yapabilecek yeterli alt yapı ve personele sahip olma özelliğini bünyesinde barındıracak. Ayrıca şirket TÜRKAK’ın ya da IAF’ın çatısı altında bulunacak. Araçta kullanılan eşdeğer parçanın üzerinde eşdeğerlilik belge bilgisi ve takibe esas sayı bilgisini içeren etiketler bulunacak.

Konu ile ilgili “Eşdeğer Parça Sertifikası Zorunlu Olacak!” yazımızı da incelemenizi öneririz. Bu önemli gelişmeden faydalanmak ve olası araç hasarlarının masraflarını cebinizden ödememek için kasko yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten online kasko teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigortanızı satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL