Eski Otogaz Sistemleri Sökülecek | Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

LPG’li Araç Sahipleri Mayıs Ayına Dikkat!

LPGli araçlar için önemli bir değişiklik gündemde. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, otogaz sistemleri ile ilgili bir çalışma başlattı. Eğer çalışma mevzuata eklenirse, 10 yıldan eski otogaz sistemlerinin depoları sökülecek. 
 
Eskiyen otogaz sistemleri sürücüler ve trafikteki diğer taşıtlar için büyük tehlike arz ediyor. Yakıt tankındaki yıpranma, zamanla en ufak bir çarpışma, ısı değişimi veya sızıntı ile büyük zarara sebep olabiliyor. Her yıl park halinde veya trafikte seyrederken yanan, patlayan LPG’li araçların sayısı dikkate alındığında hazırlanan düzenlemenin önemi ortaya çıkıyor. Düzenleme ile hem söz konusu kazaların sebep olduğu maddi hasarlar azaltılacak, hem de otogaz sistemi kullanan araçların sürücülerinin trafikte güvenle seyretmeleri ve diğer trafik unsurlarına hasar vermemeleri sağlanacak.
 
Yeni uygulama ile otogaz sistemleri kullanan tüm araçlar kayıt altına alınacak ve tek bir sistem üzerinden takip edilecek. Aracın yakıt tankına ve ruhsatına yapıştırılacak güvenlik etiketleri ile aracın otogaz sisteminin ne zaman takıldığı, ne zaman nerede kontrol edildiği gibi bilgilere ulaşılarak denetim sağlanacak. Etiketler, trafik ekiplerince de kontrol edilebilecek. 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Yakıt Deposu Sökülecek

Otogaz sistemleri için en önemli denetim mekanizması ise Muayene İstasyonları olacak. Araç muayene istasyonlarında güvenlik etiketlerine de bakılacak. Otogaz sistemi 10 yıldan eski olan araç dikkatle incelenecek. Eğer yakıt deposu dışında kalan parçalar kullanıma uygunsa, yalnızca yakıt deposu sökülecek ve diğer parçalar kullanılabilecek. Otogaz sisteminin diğer parçaları da kullanıma uygun değilse, sökülerek depoya kaldırılacak. Yani her iki durumda da yakıt tankı sökülecek.
 
Otogaz sistemleri ile ilgili çalışmada bir web portalı projesi de bulunuyor. Tüketiciler web portalı üzerinden araçlarının otogaz sistemleri hakkında bilgilere ulaşabilecekler.
 
Aracınızı her türlü riskten korumak ve maddi kaybınızı en aza indirmek için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. En ucuz kasko sigortası için www.sigortam.net internet sitesi veya 444 24 00 Sigorta Danışma Hattı üzerinden sigorta sorgulama yapın, farklı sigorta şirketleri tarafından verilen teklifler arasından size en uygun kasko poliçesini oluşturun.

Benzer İçerikler

Araç Yenileyeceklere Sonbahar Fırsatları

Aracını yenilemek isteyenler için hazırladığımız ikinci el araç satış önerileri ve yılsonu araç kampanyalarına göz atın.

Devamını Oku

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2012 Yılı İkinci Taksidi

2012 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)2. taksidi için ödeme zamanı geldi. Ödemenizi MTV indirimiden faydalanarak yapmak için yazımızı okuyun.

Devamını Oku

Yaz Yolculukları için Hazırlıklar Başlasın

Yaza girmemize çok az bir zaman kalmışken, pek çoğumuz tatil için sabırsızlanmaya başladık bile. Peki yaz yolculuğu için hazır mıyız?

Devamını Oku