ESP ile Hasar %80 Azalacak!

ESP (Elektronik Denge Programı) sürücü davranışlarını, araç kullanım şeklini takip altına alan ve güvenli sürüşe ciddi derece katkı sağlayan bir sistemdir. Bu özelliği sayesinde sürücülere uyarıda bulunarak tehlike sinyali verir.

Tehlike anında devreye giren, araçlardaki en önemli güvenlik sistemlerinden biri olan ESP 2014’ün son aylarında zorunlu hale getirildi.

ESP ile amaç riskleri azaltmak ve trafikteki tüm canlıları koruma altına almak. Şimdilik sadece yeni tescil edilen binek araçlar ve 1,3 tonun altındaki ticari araçları kapsayan zorunluluk, 1 yıl sonunda tüm araçlar için geçerli olacak. ESP, araç güvenlik sistemlerinden bir diğeri hava yastığından bile daha fazla koruma sağlıyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

İlk defa 1995 yılında Bosch tarafından üretilen sistem, bugüne kadar yüz milyonun üzerinde üretildi. Avrupa’da da kullanılan bu sistem sayesinde 190 bin kaza önlenirken, 6 binden fazla kişinin de hayati riski ortadan kalktı. Avrupa’da araçların %84’ünde, dünyada %59’unda bulunan ESP ile kaza oranı 5 yılda %35 oranında azaldı.

ESP’nin Avantajları

ESP’nin sağladığı en büyük avantaj patinajın neden olduğu kazaları %80’inini engelleyebilmesi. 

ESP’nin sağladığı diğer avantajlar ise şöyle sıralanabilir:

  • Araç sürücüsünün araba kullanışını da ölçmesi,
  • Tehlike esnasında motor torkunu azaltması,
  • Tekerleklere fren uygulaması,
  • Aracın yoldan çıkmasını engellemesi,
  • Yağmurlu havalarda koruyucu görev görmes

ESP Nasıl Çalışır?

Sürücünün aracı sürüş şekli sürekli ESP tarafından kontrol altında tutulur. Bir dengesizlik durumunda ESP devreye girerek faal duruma gelir. Örneğin; hızlı bir şekilde yol alırken önünüzü engel çıkması veya bir viraja girmeniz durumunda araç burnu düz bir doğrultuda kaymaya başlar. ESP algılayıcılar sürücünün gitmek istediği yön ile arabanın gitmekte bulunduğu yön arasındaki farkı algılar.

ESP algılayıcılar sayesinde arabanın burnu gitmek istenen yöne doğru düzelir. Bu durumlara dışında yolun kaygan oluşu, yolun buzlu oluşu gibi durumlarda aracın dengesinde bir düzensizlik olması halinde yine ESP devreye girecektir.

ESP sistemi sürücülerin davranışlarını kontrol altında tutar ancak karşı tarafından davranışlarını kontrol etmek mümkün değildir. Yaşanacak hasarların neden olabileceği maddi ve manevi kayıpları kontrol altında tutabilmek için en doğru yol kasko yaptırmaktır. En uygun kasko fiyatlarıyla sigortalanmak için kasko hesaplama başvuru formunu doldurun. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta satın alın.

 

 

Benzer İçerikler

Zurich Sigorta Kasko – Benim Arabam
Zurich Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko...Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı
-Hasarsızlık...indirimi koruma
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme...(Şartlı)

3-Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve...Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü...niyet ve muziplikle yapılan hareketler,
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar*
*Kemirgen ve diğer hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat...kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça...Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal...parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna...gidilir.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda...hasar bedelinin % 20 lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı olduğu...serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde Sigortacıdan izin...alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Sigorta konusu marka model aracın satıldığı 3 yetkili satıcıdan fiyat alınır....Aynı zamanda araç satış ilanlarının yer aldığı en popüler ve en çok giriş yapılan 3 internet sitesinde yer alan...ortalama fiyatlar tespit edilerek hepsinin ortalaması alınır.  Bu tutar hiçbir halde TSB listesinde belirlenen...tutarın üzerinde olamaz.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.