444 24 00
7/24 Yanınızdayız

ESP ile Hasar %80 Azalacak!

27 Ocak 2015

ESP (Elektronik Denge Programı) sürücü davranışlarını, araç kullanım şeklini takip altına alan ve güvenli sürüşe ciddi derece katkı sağlayan bir sistemdir. Bu özelliği sayesinde sürücülere uyarıda bulunarak tehlike sinyali verir.

Tehlike anında devreye giren, araçlardaki en önemli güvenlik sistemlerinden biri olan ESP 2014’ün son aylarında zorunlu hale getirildi.

ESP ile amaç riskleri azaltmak ve trafikteki tüm canlıları koruma altına almak. Şimdilik sadece yeni tescil edilen binek araçlar ve 1,3 tonun altındaki ticari araçları kapsayan zorunluluk, 1 yıl sonunda tüm araçlar için geçerli olacak. ESP, araç güvenlik sistemlerinden bir diğeri hava yastığından bile daha fazla koruma sağlıyor.

  

İlk defa 1995 yılında Bosch tarafından üretilen sistem, bugüne kadar yüz milyonun üzerinde üretildi. Avrupa’da da kullanılan bu sistem sayesinde 190 bin kaza önlenirken, 6 binden fazla kişinin de hayati riski ortadan kalktı. Avrupa’da araçların %84’ünde, dünyada %59’unda bulunan ESP ile kaza oranı 5 yılda %35 oranında azaldı. 

ESP'nin Avantajları

ESP’nin sağladığı en büyük avantaj patinajın neden olduğu kazaları %80’inini engelleyebilmesi. 

ESP’nin sağladığı diğer avantajlar ise şöyle sıralanabilir:

  • Araç sürücüsünün araba kullanışını da ölçmesi,
  • Tehlike esnasında motor torkunu azaltması,
  • Tekerleklere fren uygulaması,
  • Aracın yoldan çıkmasını engellemesi,
  • Yağmurlu havalarda koruyucu görev görmes


ESP Nasıl Çalışır?

Sürücünün aracı sürüş şekli sürekli ESP tarafından kontrol altında tutulur. Bir dengesizlik durumunda ESP devreye girerek faal duruma gelir. Örneğin; hızlı bir şekilde yol alırken önünüzü engel çıkması veya bir viraja girmeniz durumunda araç burnu düz bir doğrultuda kaymaya başlar. ESP algılayıcılar sürücünün gitmek istediği yön ile arabanın gitmekte bulunduğu yön arasındaki farkı algılar.

ESP algılayıcılar sayesinde arabanın burnu gitmek istenen yöne doğru düzelir. Bu durumlara dışında yolun kaygan oluşu, yolun buzlu oluşu gibi durumlarda aracın dengesinde bir düzensizlik olması halinde yine ESP devreye girecektir.

ESP sistemi sürücülerin davranışlarını kontrol altında tutar ancak karşı tarafından davranışlarını kontrol etmek mümkün değildir. Yaşanacak hasarların neden olabileceği maddi ve manevi kayıpları kontrol altında tutabilmek için en doğru yol kasko yaptırmaktır. En uygun kasko fiyatlarıyla sigortalanmak için kasko hesaplama başvuru formunu doldurun. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta satın alın.

 

 


Okumaya Devam Edin

2015 Yılının En Güvenli Otomobili Belli Oldu!

08 Ocak 2015 Perşembe

Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) araçları kaza ve güvenlik testinden geçirdi. Bu test sayesinde 2015 yılının en güvenli otomobilini de seçti.

Güvenli Sürüşte Yardımcı Olacak Uygulamalar

12 Ocak 2015 Pazartesi

Park ederken veya sürüş anında stresinizi azaltacak ve güvenli sürüşe katkı sağlayacak en faydalı uygulamaları sizin için bir araya getirdik.

Trafikte Hayat Kurtaran Teknikler

21 Ocak 2015 Çarşamba

Trafik kazalarının önlenmesinde en büyük görev sürücülere düşüyor, trafikte hayat kurtarma tekniklerine uygun hareket eden sürücüler sorunsuz yolculuklar gerçekleştiriyor.