444 24 00
7/24 Yanınızdayız

ESP Nasıl Çalışır?

06 Şubat 2015

ESP hayati önem taşıyan bir güvenlik sistemidir. Elektronik Denge Sistemi açılımı ile ESP, riskli durumlarda devreye girerek aracın dengeli ve güvenli bir şekilde yola devam etmesini sağlar.

ESP kimi araçlarda standart donanım olarak yer alırken kimisinde bulunmamaktadır. İşte bu noktada 1 Kasım 2014 tarihinde ESP’nin tüm araçlarda bulunması gereken bir zorunluluk oldu. Bu zorunluluk Türkiye’de yeni tescil edilen binek araçları ve 1,3 tonun altında olan ticari araçları içeriyor.

ESP’nin Çalışma Sistemi Nasıldır?

ESP sistemi kapsamında tekerleklerde sensörler bulunuyor. Bir de işletim ve müdahale bölümü yer alıyor. Sensörler sayesinden kayma durumlarında dönen tekerlek ya da tekerlekler algılanıyor. İşletim bölümü bu durumu boyutunu belirleyerek hangi tekerleklerin ne kadar fren basıncına ihtiyaç duyduğunu tespit ediyor. Müdehale bölümü ise gerekli boyuttaki frenlemeyi uyguluyor. Bu sayede sorun yaşanan tekerlekler tekrar güç kazanarak aracın normal ilerlemesine katkı sağlıyor.

 ,

Yapılan araştırmalar da büyük boyutlu yani hasarlı kazaların %40’ının araç savrulması şeklinde ortaya çıktığını gösteriyor. ESP donanımı yer alan bir araç ESP’si bulunmayan araçlara göre daha az kaza yapıyor. Bu oran ise 5 yılda %35 olarak kayıtlara geçmişti. ESP donanımı sayesinde tek araçlı kazalar %41 oranında, yine tek araçlı fakat yaşam kayıplarına yol açan kazalar da %56 oranında azalma göstermiştir.

ESP’nin Araçlar için Faydaları Nelerdir?
 

 • Sürücüyü araç kullanırken denetler,
   
 • Risk durumunda motorun torkunu düşürür,
   
 • Risk durumunda tekerleklere fren uygular,
   
 • Aracın dengede olmasını yoldan çıkmasını veya savrulmasını engeller,
   
 • Özellikle yokuş ve virajlarda yaşanan kazaları önler,
   
 • Yağmurlu havalarda da koruyucu görev üstlenir.

Güvenli konusu araç alırken en önemli noktadır. Çünkü yanlış bir seçim hayatı tehlikelere neden olabilir. Dolayısı ile aracınızı satın alırken mutlaka ESP donanımı bulunan araçları tercih edin. Yine güvenliğiniz için kasko sigortası yaptırmayı da ihmal etmeyin. En uygun online kasko fiyatları için Sigortam.net’in araç kasko sorgulama sayfasından teklif alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 sigorta yaptırın.


Okumaya Devam Edin

ESP Türkiye’de Zorunlu Oldu!

25 Kasım 2014 Salı

Önemli güvenlik sistemlerinden biri olan ESP artık Türkiye'de zorunlu oldu ve üretilen yeni araçlar bu özelliği standart olarak içerisinde barındıracak.

Güvenliğin Baş Tacı ESP Nedir?

03 Aralık 2014 Çarşamba

ESP tüm araçlarda standart olarak bulunması gereken bir sistemdir. Sıfır ya da ikinci el araç alırken bu sisteminin bulunup bulunmadığına dikkat edin.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ödemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

02 Şubat 2015 Pazartesi

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve ödemesi ile ilgili önemli noktaları yazımızdan öğrenin, ceza almadan ve uygun fiyatlarla MTV ödemesi yapın.