Fazla MTV Ödemiş Olabilirsiniz

Motorlu Taşıtlar Vergisi için 2005 yılında yapılan düzenleme sonrası araç sahipleri MTV ödemelerini indirimli yapıyor. Ancak bu indirimden yararlanmak için araç sahiplerinin ödemeleri takip etmesi ve MTV hesaplaması yapması gerek.
 
​İndirimli MTV uygulaması 2004 yılı Aralık ayında yasalaşarak 2005 Ocak ayında yürürlüğe girdi. Buna göre otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri araçlar için ödenecek MTV tutarı, araç kasko değeri üzerinden azami %5 olarak hesaplanmaya başladı. Eğer 2005 yılı sonrası ödediğiniz yıllık MTV tutarları, o yılın araç kasko bedelinin %5’ini geçiyor ise fazla ödeme yapmışsınız demektir.
 
2005 yılından itibaren MTV'de araç kasko bedeli üzerinden indirim uygulanıyor. Ödenen verginin araç kasko değerinin %5’ini geçmesi halinde indirim uygulanarak söz konusu araç, bir alt sınıf araçlarla aynı vergi dilimine tabi tutuluyor. Bu yüzden aracınızın geçmiş yıllardaki kasko değerlerini ve ödediğiniz Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarlarını karşılaştırarak fazla ödeme yapıp yapmadığınızı kontrol etmeniz gerekli.
 
Vergi Dairesi her bir araç için tek tek inceleme yapma yetki ve sorunluluğuna sahip olmadığından araç sahipleri son 5 yıla ait MTV ödemelerini kontrol ederek,  yapılan fazla ödemelerin iadesini talep edebilir. Daha önceki yıllara ait ödemeler ise zaman aşımı sebebi ile iade edilmeyecek.
 
Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde fazladan ödeme yapması en muhtemel grup 4-11 yaş ve 1800 cc üstü araç sahipleri. 1800 cc ve 4 yaş üzeri bir araç için fazladan 600 TL, 4000 cc ve 4 yaş üzeri bir araç içinse 4.200 TL fazladan ödeme yapılmış olabilir.
 

İndirimli MTV Hesaplama

 
Araç vergisi hesaplamanızı indirimli MTV uygulamasına göre şu şekilde yapabilirsiniz:
1800 cc ve 4 yaş üzeri bir araç için bu yıl belirlenen Motorlu Taşıtlar Vergisi  1770 TL. Bu durumda araç değerinin 1.770/5×100=35.400 TL ve üzeri olması gerekli. Eğer araç kasko bedeli 35.400 TL altında ise, araç sahibinin ödeyeceği MTV tutarı, bir alt kademe araçlar için geçerli olan 1.141 TL. Yani kontrol edilmediği takdirde araç için 629 TL fazladan MTV ödemesi yapılmış olması muhtemel.
 
Araç kasko değerleri hesaplaması ve kasko sigortası için en doğru adres Sigortam.net. Kasko fiyatları için sigorta sorgulama yaparak en iyi tekliflere 3 dakikada ulaşın, en hesaplı kasko teklifleri arasından bütçenize en uygun kaskoyu seçin, %45 fiyat avantajını yakalayın. Türkiyenin en iyi sigorta şirketleri tarafından verilen kasko tekliflerine ulaşmak için hemen kasko hesaplama yapın. Sigorta ile ilgili soru ve sorunlarınız için www.sigortam.net internet adresi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden destek alın.

Benzer İçerikler

Renault Clio Kasko Sigortası En Ucuz
Renault Clio Kasko Fiyatları!... En uygun Renault Clio kasko sigortası Sigortam.net’te        
  • En iyi sigorta şirketlerinden Renault Clio sigortası teklifi alın. 
  • Renault Clio kasko fiyatlarını...karşılaştırın. 
  • %45’e varan fiyat avantajlarını yakalayın!
  • Bütçenize en uygun Renault Clio...sigortasını satın alın.
 

Renault Clio Kasko Sigortası

Renault Clio model aracınız için en uygun kasko...sigortası fiyatlarına Sigortam.net uzmanlığı ile kolayca ulaşabilirsiniz. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak kasko hesaplama...sayfamızdan doldurun, kolayca kasko fiyat hesaplaması yapın.  

Renault...Clio Hakkında

Renault Clio anahtarsız giriş, çalıştırma, uzaklaştığında otomatik kilitleme özelliği ile Eller Serbest...Renault kartını kişinin yanında taşıması yeterlidir. 7 litre kapasitesindeki torpido gözü 1.5 litrelik bir su şişesinin...girebileceği kadar büyüklüğe sahiptir. Yeni Clio, ilk ekipman seviyesinden itibaren segmentinde en donanımlı güvenlik ekipmanları...sayesinde (ESP, Hız Ayar ve Sınırlayıcı, Sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları) EuroNCAP çarpışma testlerinden en yüksek seviye...olan 5 yıldız almıştır.
Emniyet Kemeri Cezası Ne Kadar? emniyet kemeri cezasıEmniyet kemeri...kullanımı, sürücüler için bir tercih değil zorunluluktur. Emniyet kemeri...cezası vardır ve her yıl trafik cezaları listesinde yer alır. Emniyet kemeri...takmama cezası, sürücülerin güvenliğini sağlama ihtiyacından uygulanır. ...Peki Emniyet kemeri cezası ne kadar? Emniyet kemeri cezası için ödenmesi gereken tutarları...yazımızdan öğrenebilirsiniz. 2018 Emniyet kemeri cezası için güncel ödenmesi gereken tutar, 108 TL'dir....Emniyet kemeri cezası ödeme için işlemlerinizi daha erken yaparsanız ise ceza tutarı üzerinden %25 oranında indirim...uygulanıyor. Yani 108 TL ceza tutarı, 81 TL şeklinde ödenebiliyor.

Emniyet Kemeri Cezası 2019

2019 yılı için Vergi Usul...Kanunu Genel Tebliğinde yer alan zam oranları %23.73 olarak açıklandı. Trafik cezalarına zam gelmesi ile...birlikte 2019 emniyet kemeri cezası da 108 TL'den 134 TL'ye çıkacak. 1 Ocak 2019  itibariyle uygulanacak fiyatlar...yüksek oranları ile şimdiden dikkatleri çekmeye başladı bile. Hem güvenilir sürüş deneyimi hem de yüksek cezalara maruz kalmamak...için trafik kuralları konusunda hassas davranmak faydanıza olacaktır. Emniyet kemeri takma...zorunluluğu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Araçlara Göre...Emniyet Kemeri Takma Zorunluluğu

Emniyet kemeri cezası, kullanma zorunluluğundan kaynaklanır. Bazı araçlar ve kişiler için...emniyet kemeri zorunluluğu yoktur. Karayolları Trafik Kanununa göre emniyet kemeri kullanmak zorunda olmayan araç ve...kişiler şöyledir:
  • Yerleşim yeri içerisinde ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan minübüs ve otobüsler ile...dolmuş yolcuları.
  • Geri gitme veya park etme yerlerinde 25 km/s hızını geçmeyen sürücüler.
  • Ambulanslarda...hasta veya yaralılara müdahale nedeniyle özel pozisyonlarda bulunan kişiler.
Her gün...binlerce kazanın yaşandığı ülkemizde pek çok insan emniyet kemerini kullanmadığı için yaşamını kaybediyor. Hem bu kayıpların önüne geçecek, hem de
ehliyet kemerinin önemini pekiştirecek uygulamaya önem...verilmeli, emniyet kemeri takma zorunluluğunu ihlal etmeden kurallara uyulmalıdır. Siz de...bilinçli bir sürücü olarak emniyet kemeri kullanmamakta neden bu kadar ısrar edildiğini düşünüyorsanız; "Emniyet Kemeri Hakkında Yanlış Bilinenler" başlıklı yazımızı...inceleyebilirsiniz. [widget id="sigortamnet_kaskotrafik_widget-2"]

Kaza Risklerine Karşı Önleminizi Alın!

Kaza durumunda...emniyet kemeri nasıl sürücüyü koruma altına alıyorsa araç sigortaları da aracınızı ve bütçenizi koruma altına alır. Siz de...geç olmadan kasko sigortanızı yaptırın, kendi aracınızda meydana gelen hasarlar için bütçenizi aşan masrafları ödemek zorunda...kalmayın! Zorunlu trafik sigortanızı yaptırarak ise karşı tarafa verebileceğiniz zararları güvenceye alın. Kaza sırasında...zararları kendi cebinizden ödemeyin, trafik poliçeniz ödesin! En uygun fiyatlı kasko teklifi ve trafik sigortası teklifi almak için Sigortam.net'e gelin, internetten araç sigortası yaptırmanın avantajlarını...kaçırmayın! Dilerseniz 444 24 00 7/12 Sigorta Destek Hattımızdan arayarak, sigorta uzmanlarımızdan yardım alın.