Fazla MTV Ödemiş Olabilirsiniz

Motorlu Taşıtlar Vergisi için 2005 yılında yapılan düzenleme sonrası araç sahipleri MTV ödemelerini indirimli yapıyor. Ancak bu indirimden yararlanmak için araç sahiplerinin ödemeleri takip etmesi ve MTV hesaplaması yapması gerek.
 
​İndirimli MTV uygulaması 2004 yılı Aralık ayında yasalaşarak 2005 Ocak ayında yürürlüğe girdi. Buna göre otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri araçlar için ödenecek MTV tutarı, araç kasko değeri üzerinden azami %5 olarak hesaplanmaya başladı. Eğer 2005 yılı sonrası ödediğiniz yıllık MTV tutarları, o yılın araç kasko bedelinin %5’ini geçiyor ise fazla ödeme yapmışsınız demektir.
 
2005 yılından itibaren MTV'de araç kasko bedeli üzerinden indirim uygulanıyor. Ödenen verginin araç kasko değerinin %5’ini geçmesi halinde indirim uygulanarak söz konusu araç, bir alt sınıf araçlarla aynı vergi dilimine tabi tutuluyor. Bu yüzden aracınızın geçmiş yıllardaki kasko değerlerini ve ödediğiniz Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarlarını karşılaştırarak fazla ödeme yapıp yapmadığınızı kontrol etmeniz gerekli.
 
Vergi Dairesi her bir araç için tek tek inceleme yapma yetki ve sorunluluğuna sahip olmadığından araç sahipleri son 5 yıla ait MTV ödemelerini kontrol ederek,  yapılan fazla ödemelerin iadesini talep edebilir. Daha önceki yıllara ait ödemeler ise zaman aşımı sebebi ile iade edilmeyecek.
 
Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde fazladan ödeme yapması en muhtemel grup 4-11 yaş ve 1800 cc üstü araç sahipleri. 1800 cc ve 4 yaş üzeri bir araç için fazladan 600 TL, 4000 cc ve 4 yaş üzeri bir araç içinse 4.200 TL fazladan ödeme yapılmış olabilir.
 

İndirimli MTV Hesaplama

 
Araç vergisi hesaplamanızı indirimli MTV uygulamasına göre şu şekilde yapabilirsiniz:
1800 cc ve 4 yaş üzeri bir araç için bu yıl belirlenen Motorlu Taşıtlar Vergisi  1770 TL. Bu durumda araç değerinin 1.770/5×100=35.400 TL ve üzeri olması gerekli. Eğer araç kasko bedeli 35.400 TL altında ise, araç sahibinin ödeyeceği MTV tutarı, bir alt kademe araçlar için geçerli olan 1.141 TL. Yani kontrol edilmediği takdirde araç için 629 TL fazladan MTV ödemesi yapılmış olması muhtemel.
 
Araç kasko değerleri hesaplaması ve kasko sigortası için en doğru adres Sigortam.net. Kasko fiyatları için sigorta sorgulama yaparak en iyi tekliflere 3 dakikada ulaşın, en hesaplı kasko teklifleri arasından bütçenize en uygun kaskoyu seçin, %45 fiyat avantajını yakalayın. Türkiyenin en iyi sigorta şirketleri tarafından verilen kasko tekliflerine ulaşmak için hemen kasko hesaplama yapın. Sigorta ile ilgili soru ve sorunlarınız için www.sigortam.net internet adresi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden destek alın.

Benzer İçerikler