Fazla MTV Ödemiş Olabilirsiniz

Motorlu Taşıtlar Vergisi için 2005 yılında yapılan düzenleme sonrası araç sahipleri MTV ödemelerini indirimli yapıyor. Ancak bu indirimden yararlanmak için araç sahiplerinin ödemeleri takip etmesi veMTV hesaplaması yapması gerek.
 
​İndirimli MTV uygulaması 2004 yılı Aralık ayında yasalaşarak 2005 Ocak ayında yürürlüğe girdi. Buna göre otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri araçlar için ödenecek MTV tutarı, araç kasko değeri üzerinden azami %5 olarak hesaplanmaya başladı. Eğer 2005 yılı sonrası ödediğiniz yıllık MTV tutarları, o yılın araç kasko bedelinin %5’ini geçiyor ise fazla ödeme yapmışsınız demektir.
 
2005 yılından itibaren MTV'de araç kasko bedeli üzerinden indirim uygulanıyor. Ödenen verginin araç kasko değerinin %5’ini geçmesi halinde indirim uygulanarak söz konusu araç, bir alt sınıf araçlarla aynı vergi dilimine tabi tutuluyor. Bu yüzden aracınızın geçmiş yıllardaki kasko değerlerini ve ödediğiniz Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarlarını karşılaştırarak fazla ödeme yapıp yapmadığınızı kontrol etmeniz gerekli.
 
Vergi Dairesi her bir araç için tek tek inceleme yapma yetki ve sorunluluğuna sahip olmadığından araç sahipleri son 5 yıla ait MTV ödemelerini kontrol ederek,  yapılan fazla ödemelerin iadesini talep edebilir. Daha önceki yıllara ait ödemeler ise zaman aşımı sebebi ile iade edilmeyecek.
 
Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde fazladan ödeme yapması en muhtemel grup 4-11 yaş ve 1800 cc üstü araç sahipleri. 1800 cc ve 4 yaş üzeri bir araç için fazladan 600 TL, 4000 cc ve 4 yaş üzeri bir araç içinse 4.200 TL fazladan ödeme yapılmış olabilir.
 

İndirimli MTV Hesaplama

 
Araç vergisi hesaplamanızı indirimli MTV uygulamasına göre şu şekilde yapabilirsiniz:
1800 cc ve 4 yaş üzeri bir araç için bu yıl belirlenen Motorlu Taşıtlar Vergisi  1770 TL. Bu durumda araç değerinin 1.770/5×100=35.400 TL ve üzeri olması gerekli. Eğer araç kasko bedeli 35.400 TL altında ise, araç sahibinin ödeyeceği MTV tutarı, bir alt kademe araçlar için geçerli olan 1.141 TL. Yani kontrol edilmediği takdirde araç için 629 TL fazladan MTV ödemesi yapılmış olması muhtemel.
 
Araç kasko değerleri hesaplaması ve kasko sigortası için en doğru adres Sigortam.net. Kasko fiyatları için sigorta sorgulama yaparak en iyi tekliflere 3 dakikada ulaşın, en hesaplı kasko teklifleri arasından bütçenize en uygun kaskoyu seçin, %45 fiyat avantajını yakalayın. Türkiyenin en iyi sigorta şirketleri tarafından verilen kasko tekliflerine ulaşmak için hemen kasko hesaplama yapın. Sigorta ile ilgili soru ve sorunlarınız için www.sigortam.net internet adresi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden destek alın.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Şubat 2018 Sonuçları

Kasko Sigortası Primleri Şubat Ayında 1 Puan Düşüş Yaşadı

Yeni yılın ilk ayında, 2017 yılının Aralık ayına göre yükseliş yaşayan sigorta primleri Şubat ayında...seviyesini korudu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Şubat ayı verilerine göre, Ocak ayından bu yana kasko primlerinde 1...puan düşüş kaydederken trafik sigortası primlerinde ise 62 olan Ocak ayı puanı değişmedi.

Türkiye’nin ilk ve en...büyük sigorta platformu Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi’nin Şubat verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre,...Şubat ayı kasko sigortası endeksi Ocak ayına göre 1 puanlık düşüş yaşayarak 93 oldu. Trafik sigortasında ise Ocak ayında 62...olan endeks, Şubat ayında da seviyesini korudu. 2018’in ilk ayında 2.014 TL olan ortalama kasko primleri 1.992 TL olurken, 831 TL olan...ortalama trafik sigortası primleri ise 833 TL’ye çıktı. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan, endeks...sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “İlk olarak geçen yılın Ağustos ayında sonuçlarını açıkladığımız Sigortam.net...Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi sunmayı sürdürüyoruz....Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de yakından takibini sağlıyoruz....Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin Şubat sonuçları primlerin yatay seyrini sürdürdüğünü gösteriyor. Ocak ayından bu yana 1...puan gerileyen kasko sigortası endeksi Şubat ayında 93 oldu. Böylece Ocak ayında 2.014 TL olan kasko sigortası prim ortalaması,...Şubat ayında 1992 TL’ye düştü. Trafik sigortası endeksinde ise bu dönemde bir değişim kaydedilmedi. Geçen yıl aynı dönemle...kıyaslama yapıldığında 2017’nin Şubat ayında 1365 TL olan trafik sigortası primlerinin, bu yılın aynı döneminde 833 TL olarak...gerçekleştiği görülüyor. Geçen yıl Şubat ayında 2.109 TL olan kasko primleri ortalaması ise bu yılın Şubat ayında 1.992 oldu....Sigortam.net olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı yolunu sağlarken sahip olduğumuz...büyük veriyi hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı konusunda da her zaman...müşterilerimizin yanındayız” diye konuştu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre 2017 yılın ocak ayından...bu yana otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle:  

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL