Fazla MTV Ödemiş Olabilirsiniz

Motorlu Taşıtlar Vergisi için 2005 yılında yapılan düzenleme sonrası araç sahipleri MTV ödemelerini indirimli yapıyor. Ancak bu indirimden yararlanmak için araç sahiplerinin ödemeleri takip etmesi ve MTV hesaplaması yapması gerek.
 
​İndirimli MTV uygulaması 2004 yılı Aralık ayında yasalaşarak 2005 Ocak ayında yürürlüğe girdi. Buna göre otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri araçlar için ödenecek MTV tutarı, araç kasko değeri üzerinden azami %5 olarak hesaplanmaya başladı. Eğer 2005 yılı sonrası ödediğiniz yıllık MTV tutarları, o yılın araç kasko bedelinin %5’ini geçiyor ise fazla ödeme yapmışsınız demektir.
 
2005 yılından itibaren MTV'de araç kasko bedeli üzerinden indirim uygulanıyor. Ödenen verginin araç kasko değerinin %5’ini geçmesi halinde indirim uygulanarak söz konusu araç, bir alt sınıf araçlarla aynı vergi dilimine tabi tutuluyor. Bu yüzden aracınızın geçmiş yıllardaki kasko değerlerini ve ödediğiniz Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarlarını karşılaştırarak fazla ödeme yapıp yapmadığınızı kontrol etmeniz gerekli.
 
Vergi Dairesi her bir araç için tek tek inceleme yapma yetki ve sorunluluğuna sahip olmadığından araç sahipleri son 5 yıla ait MTV ödemelerini kontrol ederek,  yapılan fazla ödemelerin iadesini talep edebilir. Daha önceki yıllara ait ödemeler ise zaman aşımı sebebi ile iade edilmeyecek.
 
Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde fazladan ödeme yapması en muhtemel grup 4-11 yaş ve 1800 cc üstü araç sahipleri. 1800 cc ve 4 yaş üzeri bir araç için fazladan 600 TL, 4000 cc ve 4 yaş üzeri bir araç içinse 4.200 TL fazladan ödeme yapılmış olabilir.
 

İndirimli MTV Hesaplama

 
Araç vergisi hesaplamanızı indirimli MTV uygulamasına göre şu şekilde yapabilirsiniz:
1800 cc ve 4 yaş üzeri bir araç için bu yıl belirlenen Motorlu Taşıtlar Vergisi  1770 TL. Bu durumda araç değerinin 1.770/5×100=35.400 TL ve üzeri olması gerekli. Eğer araç kasko bedeli 35.400 TL altında ise, araç sahibinin ödeyeceği MTV tutarı, bir alt kademe araçlar için geçerli olan 1.141 TL. Yani kontrol edilmediği takdirde araç için 629 TL fazladan MTV ödemesi yapılmış olması muhtemel.
 
Araç kasko değerleri hesaplaması ve kasko sigortası için en doğru adres Sigortam.net. Kasko fiyatları için sigorta sorgulama yaparak en iyi tekliflere 3 dakikada ulaşın, en hesaplı kasko teklifleri arasından bütçenize en uygun kaskoyu seçin, %45 fiyat avantajını yakalayın. Türkiyenin en iyi sigorta şirketleri tarafından verilen kasko tekliflerine ulaşmak için hemen kasko hesaplama yapın. Sigorta ile ilgili soru ve sorunlarınız için www.sigortam.net internet adresi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden destek alın.

Benzer İçerikler

Otomobilde Doğru Klima Kullanımının Püf Noktaları Havaların ısınmasıyla birlikte araç sahiplerinin vazgeçilmezlerinden birisi haline gelen otomobil klimaları, doğru...kullanılmadığı takdirde ciddi tehlikelere davetiye çıkarabiliyor. Hem kendi sağlığınız, hem de araç performansınız için...otomobilde klima kullanmanın püf noktalarını için bir araya getirdik. [widget...id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

Doğru Klima Kullanımı için Bu Önerileri Dikkate Alın

  • Sıcak havalarda uzun...süre güneş ışığı altına park edilen araçlarda, araç içindeki plastik malzemeler buharlaşarak aracın iç ortamına...karışmasına neden olabilir. Bu nedenle sürücü ilk olarak aracı havalandırmalı ve araç içindeki zararlı kimyasalların dışarı...atılımını sağlamalıdır.
  • Bu işlem ayrıca araç içindeki sıcaklık değerlerinin düşmesini de sağlayacak ve...böylelikle klimanın aşırı yükle çalışmasını engelleyecektir.
  • Araç klimasını ilk olarak düşük devirde...çalıştırmak gerekir. Aksi takdirde yüksek devirle çalışan klima kompresörü yeterince yağlanmadığından arızaya neden...olabilir.
  • Aracın park edileceği noktadan 5 dakika önce klimanın kapatılması ve sadece havalandırma fanının...çalıştırılması evaporatör yüzeyinin kurumasını ve evaporatörden kötü kokuların gelmesinin önüne geçecektir.
  • ...
  • Klima çalışırken, aracın ön kısmındaki sıvı tutucu deponun yukarı bölümünde bulunan gözetleme camında kabarcıklar...görünüyorsa, bu durum soğutucu akışkanın azaldığına işaret olabilir. Bu gibi bir durumda araç servise götürülmeli ve yeteri...kadar soğutucu akışkan sıvı eklenmelidir.
  • Klimanın çalıştırılmaya ihtiyaç duyulmadığı kış aylarında da...soğutucunun devir daim yapması için en az haftada 5 – 10 dakika çalıştırılması gerekir.

Aracınız ve Bütçeniz...Kasko ile Güvencede

Seyahatleriniz esnasında aracınızda meydana gelebilecek arızalar sizi oldukça zor bir durumda...bırakabileceği gibi, bütçenizin de ciddi anlamda sarsılmasına neden olabilir. Bu gibi kötü senaryolarla karşı karşıya kalmak...istemiyorsanız, geç kalmadan aracınızı ve bütçenizi kasko ile güvence altına alabilirsiniz. Şimdi online...olarak veya 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattı’mızı arayarak kasko...teklifi alın, ihtiyacınız olan en doğru kasko sigortası poliçesine en uygun fiyatlarla sahip olun.