444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Freni Patlayan Otomobil Nasıl Durdurulur?

Fren patladı ve otomobiliniz hızla gidiyor. Ne yapmalısınız? İşte size basit öneriler!

Kasko sigortası ve trafik sigortası ile kaza sonrası kayıpları sigortaya almış olsanız da fren patlaması, direksiyon hakimiyetini kaybetme gibi durumlara hazırlıklı olmak önemli. 

Öncelikle panik yapmadan ayağınızı gazdan çekmeli, dikkatinizi en yüksek düzeye çıkarmalısınız. Yola dikkatlice bakın ve kontrolü kaybetmemeye özen gösterin.Önünüzü ve arkanızı inceleyin, herhangi bir kazaya sebep olmamak için araçlardan uzak durmaya çalışın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Diğer sürücülere dörtlükleri yakarak sinyal vermeye çalışın. Bir sorun olduğunu belli etmeniz sizden uzak durmalarını sağlayacaktır. Arabayı taşlı ve toprak bir yere sürerek hız oranını düşürebilirsiniz. 

Etraftaki bitkilerden faydalanabilirsiniz, böylece araç onların üzerinden geçerken yavaşlar ancak; asla ağaca çarpıp durmaya çalışmayın. 

Çarpacağınız küçük bir ağaç bile büyük tehlikeler doğurabilir ,çarpmamak için güvenli bir alan seçin. Hızı azalınca kenara çekebileceğiniz bir yere bakın. Aracı nereye çekeceğiniz de önemli bir ayrıntıdır, eğer otobandaysanız gelen araç hızla çarpabilir. Aracınızı durdurmaya çalışmak kadar güvenli bir yerde durmak da önemli.

Frene bastığınızda fren hortumlarında sızıntı varsa fren pedalı yavaşça aşağı iner. Bu gibi arızalarda fren hortumlarında küçük delikler olur. Frene bastınız ancak durmuyor ise; frenin sonuna kadar basmaya devam edin, böylece fren merkezinde basınç oluşacaktır, bu aracı durdurmaya yardımcı olur. Eğer fren hidroliği bıçakla kesildiyse o zaman siz frene basar basmaz aşağı iner ve hiçbir şekilde işe yaramaz. Araç gitmeye devam ediyorsa arka arkaya seri bir şekilde vites küçültmeye çalışın. Sırayla dörde, üçe , ikiye ve bire vites geçirin. 

Vites değiştirirken ayağınızı debriyajdan kaldırın aksi halde; motor kompresyonu devreye girmez. Fitesi küçültme süreleri kısa olmalı ancak birden beşe inilmemeli. Yavaş yavaş gerçekleştirmek çok önemli, aksi durumda savrulabilirsiniz. Şimdi dörtlüleri yakın ve dikkatlice emniyet şeridinde durun.

Tüm önlemlere rağmen kaza yapmanız kaçınılmaz olabilir bu yüzden, kasko sigortası yaptırmayı ya da kasko yenileme yapmayı unutmayın. Sigorta sorgulama ile araç kasko fiyatları seçenekleri hakkında bilgi alın.

Sigortam.net üzerinden kasko şirketleri tarafından verilen teklifleri görün ve size en uygun sigortayı %45 fiyat avantajı ile seçin.


Benzer İçerikler

2015 Araç Kasko Bedelini Sorgulamak için 4 Kolay Yol!

2015 araç kasko bedelini sorgulama işlemi Sigortam.net'te sadece 3 dakikanızı alır. Bu sayede aracınız için en uygun kasko fiyatlarına da ulaşırsınız.

Devamını Oku

Poliçesini Sigortam.net’ten Yaptıranlar, 400 TL’ye Varan Ücretsiz Akaryakıt Kazanıyor!

Türkiye’nin online sigortacılıktaki lider platformu Sigortam.net, sayısız avantajlarına bir yenisini daha ekleyerek araç sahiplerine 400 TL’ye varan ücretsiz akaryakıt kazanma fırsatı sunuyor. Sigortam.net ve Petrol Ofisi iş birliği ile gerçekleştirilen kampanya kapsamında, Sigortam.net’ten kasko veya trafik sigortası yaptıran araç sahipleri 1 yıl süresince yaptıkları akaryakıt alımlarından toplamda 400 TL’ye varan ücretsiz akaryakıt kazanma şansı yakalıyor. Kimler Ücretsiz Akaryakıt Kampanyasından Yararlanabiliyor? Sigortam.net müşterilerine özel Petrol Ofisi’nden 400 TL’ye varan ücretsiz akaryakıt kampanyasına katılmak için tek yapmanız gereken ise Sigortam.net’ten kasko veya trafik […]

Devamını Oku

Kaza Durumunda Kazaya Karışan İki Taraf da Alkollü ise Kasko Sigortası Zararı Karşılar mı?

Kasko sigortası kapsam ve teminatlarına, herhangi bir uyuşturucu madde ve alkol etkisi altında iken yapılan kazalarda zararı karşılamak dahil değildir.

Devamını Oku