444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Gece Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

16 Nisan 2014

Gece araba kullanmak gündüze göre daha zordur. Son yapılan araştırmalara göre gece meydana gelen kazalar gündüze göre çok daha fazladır. Bu kazaların çoğu gece nasıl araç sürüleceğinin bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.

Gece havanın karanlık olması sürücülerin görüş alanı azalıyor. Derinlik algısı, renk ayrımı ve periferal görme gün batımından sonra önemli ölçüde azalıyor. 

Özellikle belli bir yaşın üzerindeki sürücülerde görüş mesafesi anlamında ciddi sıkıntılar yaşanabiliyor. 50 yaşındaki bir sürücü 30 yaşındaki bir sürücüden 2 kat daha fazla görüş mesafesi problemi yaşıyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Gece sürüşünde yaşanan uykusuzluk ve yorgunluk sürücülerin dikkatinin dağılmasına ve uyuyakalmalarına neden olabiliyor. Bu durum da kaza risklerini artırıyor.

Alkol alımı da kazalara neden olan en büyük sebepler arasında yer alıyor. Özellikle gece tüketilen alkolün etkisinden dolayı direksiyonda sızma, bilinç kaybı, uyuma vs. hayati tehlikeye sebebiyet veren kazalara neden oluyor.

Gece Araba Kullanmak için Yapılacaklar:
 

 • Aracı gece sürüşüne hazırlayın. Ön ve arka farlar sinyal lambaları camlarının temiz ve çalışır olup olmadığını kontrol edin.
   
 • Ön farların doğru açıda ve parlaklıkta olup olmadığına dikkat edin. Açıların yanlış olması, yolu görmenizi zorlaştırırken diğer şoförlerin görüşünü de engeller.
   
 • Araba kullanırken sigara içmeyin. Sigara dumanındaki nikotin ve karbonmonoksit karanlıkta görmenizi zorlaştırır.
   
 • Asla alkollü araç kullanmayın. Az miktardaki alkol bile yorgunluğa ve dikkatinizin dağılmasına neden olur.
   
 • Geceleri arabanızı düşük hızda kullanın ve takip mesafenizi arttırın. Karanlıkta, diğer araçların hızlarını ve aranızdaki mesafeyi değerlendirmek daha zor olacaktır.

Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak en uygun kasko fiyatlarına ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigorta ile ilgili ayrıntılı bilgi alın.


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.