Gece Araba Kullanmak | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Gece Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gece araba kullanmak gündüze göre daha zordur. Son yapılan araştırmalara göre gece meydana gelen kazalar gündüze göre çok daha fazladır. Bu kazaların çoğu gece nasıl araç sürüleceğinin bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.

Gece havanın karanlık olması sürücülerin görüş alanı azalıyor. Derinlik algısı, renk ayrımı ve periferal görme gün batımından sonra önemli ölçüde azalıyor. 

Özellikle belli bir yaşın üzerindeki sürücülerde görüş mesafesi anlamında ciddi sıkıntılar yaşanabiliyor. 50 yaşındaki bir sürücü 30 yaşındaki bir sürücüden 2 kat daha fazla görüş mesafesi problemi yaşıyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Gece sürüşünde yaşanan uykusuzluk ve yorgunluk sürücülerin dikkatinin dağılmasına ve uyuyakalmalarına neden olabiliyor. Bu durum da kaza risklerini artırıyor.

Alkol alımı da kazalara neden olan en büyük sebepler arasında yer alıyor. Özellikle gece tüketilen alkolün etkisinden dolayı direksiyonda sızma, bilinç kaybı, uyuma vs. hayati tehlikeye sebebiyet veren kazalara neden oluyor.

Gece Araba Kullanmak için Yapılacaklar:
 

 • Aracı gece sürüşüne hazırlayın. Ön ve arka farlar sinyal lambaları camlarının temiz ve çalışır olup olmadığını kontrol edin.
   
 • Ön farların doğru açıda ve parlaklıkta olup olmadığına dikkat edin. Açıların yanlış olması, yolu görmenizi zorlaştırırken diğer şoförlerin görüşünü de engeller.
   
 • Araba kullanırken sigara içmeyin. Sigara dumanındaki nikotin ve karbonmonoksit karanlıkta görmenizi zorlaştırır.
   
 • Asla alkollü araç kullanmayın. Az miktardaki alkol bile yorgunluğa ve dikkatinizin dağılmasına neden olur.
   
 • Geceleri arabanızı düşük hızda kullanın ve takip mesafenizi arttırın. Karanlıkta, diğer araçların hızlarını ve aranızdaki mesafeyi değerlendirmek daha zor olacaktır.

Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak en uygun kasko fiyatlarına ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigorta ile ilgili ayrıntılı bilgi alın.


Benzer İçerikler

Kasko Teklifi Almak İstiyorum, Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sigortam.net müşterileri, Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin kasko tekliflerini tek bir platforma görebilir, aracını kısa zamanda sigortalayabilir.

Devamını Oku

Sompo Japan Sigorta

Sompo Japan Sigorta  Kasko Sigortası Sigortam.net’te Türkiye’de hizmet veren en iyi sigorta şirketlerinden Sompo Japan Sigorta’nın kasko sigortası ürünlerine Sigortam.net’ten kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sompo Japan Sigorta kasko sigortası poliçesinizi Sigortam.net’ten satın alarak,aynı anda hem Sompo Japan’ın dünyaca kabul edilmiş hizmet kalitesinden, hem de Sigortam.net’in konusunda uzman personelleri kesintisiz desteğinden faydalanırsınız. Sompo Japan Sigorta güvencesinden faydalanarak, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun kaskoyu bulmak için 3 dakikada  Sigortam.net’ten kasko sigortası teklif alın. Sigortam.net'in Farkı Ne? Araç kaskosu fiyatları; kişisel özellikler, hasar geçmişi ve aksesuarlar gibi detaylara […]

Devamını Oku

Araçlarda Yaz Bakımının 5 Püf Noktası

Kış mevsiminden çıkmış aracınızı sıcak havalarda kullanırken yaz bakımı yaptırmak ve parçalarını gözden geçirmek önemlidir.

Devamını Oku