Gece Araba Kullanmak | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Gece Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gece araba kullanmak gündüze göre daha zordur. Son yapılan araştırmalara göre gece meydana gelen kazalar gündüze göre çok daha fazladır. Bu kazaların çoğu gece nasıl araç sürüleceğinin bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.

Gece havanın karanlık olması sürücülerin görüş alanı azalıyor. Derinlik algısı, renk ayrımı ve periferal görme gün batımından sonra önemli ölçüde azalıyor. 

Özellikle belli bir yaşın üzerindeki sürücülerde görüş mesafesi anlamında ciddi sıkıntılar yaşanabiliyor. 50 yaşındaki bir sürücü 30 yaşındaki bir sürücüden 2 kat daha fazla görüş mesafesi problemi yaşıyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Gece sürüşünde yaşanan uykusuzluk ve yorgunluk sürücülerin dikkatinin dağılmasına ve uyuyakalmalarına neden olabiliyor. Bu durum da kaza risklerini artırıyor.

Alkol alımı da kazalara neden olan en büyük sebepler arasında yer alıyor. Özellikle gece tüketilen alkolün etkisinden dolayı direksiyonda sızma, bilinç kaybı, uyuma vs. hayati tehlikeye sebebiyet veren kazalara neden oluyor.

Gece Araba Kullanmak için Yapılacaklar:
 

 • Aracı gece sürüşüne hazırlayın. Ön ve arka farlar sinyal lambaları camlarının temiz ve çalışır olup olmadığını kontrol edin.
   
 • Ön farların doğru açıda ve parlaklıkta olup olmadığına dikkat edin. Açıların yanlış olması, yolu görmenizi zorlaştırırken diğer şoförlerin görüşünü de engeller.
   
 • Araba kullanırken sigara içmeyin. Sigara dumanındaki nikotin ve karbonmonoksit karanlıkta görmenizi zorlaştırır.
   
 • Asla alkollü araç kullanmayın. Az miktardaki alkol bile yorgunluğa ve dikkatinizin dağılmasına neden olur.
   
 • Geceleri arabanızı düşük hızda kullanın ve takip mesafenizi arttırın. Karanlıkta, diğer araçların hızlarını ve aranızdaki mesafeyi değerlendirmek daha zor olacaktır.

Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak en uygun kasko fiyatlarına ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigorta ile ilgili ayrıntılı bilgi alın.


Benzer İçerikler

En Komik Arabalar

Beğeneceğinizi umduğumuz en komik araba modellerini sizler için hazırladık. Böyle güzel arabaları kasko sigortası ile korumak gerçekten önemli.

Devamını Oku

Hasar İhbarının Süresi Var Mı?

Belirtilen zaman aralığında hasar ihbarında bulunmayan ve toplu ihbarda bulunarak tazminat  talep eden sigortalılar haksız olarak değerlendirildiği için hasarlarının karşılığını alamazlar.

Devamını Oku

Oto Cam Hasarlarında Gerekli Belgeler

Oto cam hasarının kasko kapsamında karşılanması ve camların değiştirilmesi için servise gitmeden önce bazı belgelerin tamamlanması gerekiyor.

Devamını Oku