Sürücülerin Gece Araç Kullanırken Dikkat Etmeleri Gerekenler

Özellikle yaz aylarında yapılan tatil seyahatlerinde hem trafik yoğunluğunun azalması hem de sıcaklık değerlerinin biraz daha düşmesi nedeniyle sürücüler tarafından sıklıkla tercih edilen gece yolculukları, dikkatli olunmadığı takdirde birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Güvenli bir sürüş için sürücülere gece yolculuklarında dikkat etmeleri gereken kuralları hatırlatmak istedik. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Hızınızı Far Işığına Göre Ayarlayın

Aracınızın hızını farlarınızla görebildiğiniz alan mesafesinde durabilecek şekilde ayarlayın. Eğer yolculuk sırasında en ufak bir yorgunluk belirtisi hissedecek olursanız sakın riske girmeyin. Bu gibi durumda en yakın park alanına gidilmeli ve dinlendikten sonra yolculuğa devam edilmelidir. Gece yolculuğuna çıkan sürücülerin dikkat etmeleri gereken en önemli tehlike yorgunluk ve uykusuzluk gibi durumlarda yolculuğa çıkmaktır.

Alacakaranlığa Dikkat

Trafik kazalarının en sık yaşandığı zaman dilimleri arasında alacakaranlık başı çekmektedir. Akşama doğru ya da sabaha karşı alacakaranlığın hakim olduğu saatlerde araç farlarının önemi çok daha fazla ortaya çıkmaktadır. Uzmanlara göre sürücüler alacakaranlıkta da park lambalarının yerine, hüzmeli farlar kullanmalıdır. Hüzmeli farlar gece karanlığının yanında yağmurlu ve görüş kabliyetinin düşmesine neden olan diğer faktörlere rağmen görünürlüğü arttırmaktadır.

Led Lambalar Sürüş Güvenliğinizi Arttırır

Yapılan araştırmalara göre gece sürüşlerinde gerekli olan bilgilerin %90’ını görme duyumuzla elde etmekteyiz. Bu durumdan dolayı gece sürüşü, yayaların ve diğer trafik uyarı işaretlerinin fark edilmesini oldukça zorlaştırır. Söz konusu tehlikelere karşı ise son dönemde popülerliğini yakalayan led ışıklar büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Çünkü led farların üretmiş olduğu ışık, klasik farlara göre çok daha kalitelidir.

Uykusuzluğa ve Yorgunluğa Dikkat

Gece sürüş sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden bir diğeri de uykusuzluğa ve yorgunluğa karşı tetikte olmaktır. Sürücü yolculuk sırasında uykusunun geldiğine dair en ufak bir belirti hissetse bile hemen önlemini almalıdır. Yorgunluk ve uyku refleksleri zayıflatması nedeniyle gece sürüşlerinde meydana gelen kazaların nedenleri arasında önemli bir paya sahiptir.

Her Olasılığa Karşı Kasko Güvencesi

Sürücülerin gece yolculuklarında mutlaka dikkat etmeleri gereken bir diğer faktör ise kaskogüvencesi olmadan yola çıkmamaktır. Özellikle uzun yol seyahatlerinde meydana gelme olasılığı yüksek kaza ve arıza risklerine karşı hızlı ve kaliteli bir yol yardımı almak için kasko poliçenizin varlığı büyük önem taşımaktadır.

Siz de bu gibi tehlikelere karşı aracınızı ve bütçenizi iş işten geçmeden güvence altına almak istiyorsanız, şimdi online olarak ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattımız’ı arayarak kasko teklifi alın, ihtiyacınız olan poliçe için en iyi fiyat garantisiyle teklif verelim.

Benzer İçerikler

Anadolu Sigorta Kasko – Kasko
 
Anadolu Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
 
1 Nisan...2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız...için aşağıdakileri mutlaka okuyun.
 

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan...Teminat ve Uygulamalar

 

A)Araç Bedeli

 
Rayiç değer belirleme...yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın...rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.
 

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

 
Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta...uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam edecek.
 

C)...Enflasyondan Korunma Klozu

 
Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın...değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri...zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.
 

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu...Üründe Olmayan Teminatlar

 
Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
 
-Yurtdışı (Seçimli)
 
-0 km araçlarda yenisi...ile değiştirme (Şartlı)
 

3- Ek Teminatlar

 
Yeni Kasko Sistemi’nde Ek...Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar:
 
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
 
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
 
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu...çalınma,
 
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
 
*Kemirgen ve...diğer hayvanların aracın motor, elektrik ve mekanik aksamına, sıkışma, kemirme vb. yollarla vereceği zararlar teminat...kapsamındadır. Evcil hayvanların araç içerisine vereceği zararlar ile kuşların doğrudan veya dolaylı olarak...araç boya ve kaportasına vereceği zararlar teminat kapsamı...dışındadır.
 

4-Ürüne Özel Uygulamalar

 

A) Yedek...Parça Uygulaması 

 
Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı...tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri...taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.
 

B) Cam Hasar Uygulaması 

 
Anlaşmalı cam...servislerinin haricinde gerçekleştirilen cam değişimlerinde %25 muafiyet...uygulanır.
 

C) Servis Uygulaması 

 
Onarım sigortacının...anlaşmalı olduğu servisteveyasigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir....Anlaşmasız servislerde
 
Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar...ödenmez.
 

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması 

 
Emsal veya muadil araca sahip yetkili/yetkisiz satıcılar ve galeriler ile internet...sitelerinden en az 3 adet fiyatın ortalaması... alınır.
 
 
 
 
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik...yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları...mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta...danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL