Sürücülerin Gece Araç Kullanırken Dikkat Etmeleri Gerekenler

Özellikle yaz aylarında yapılan tatil seyahatlerinde hem trafik yoğunluğunun azalması hem de sıcaklık değerlerinin biraz daha düşmesi nedeniyle sürücüler tarafından sıklıkla tercih edilen gece yolculukları, dikkatli olunmadığı takdirde birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Güvenli bir sürüş için sürücülere gece yolculuklarında dikkat etmeleri gereken kuralları hatırlatmak istedik. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Hızınızı Far Işığına Göre Ayarlayın

Aracınızın hızını farlarınızla görebildiğiniz alan mesafesinde durabilecek şekilde ayarlayın. Eğer yolculuk sırasında en ufak bir yorgunluk belirtisi hissedecek olursanız sakın riske girmeyin. Bu gibi durumda en yakın park alanına gidilmeli ve dinlendikten sonra yolculuğa devam edilmelidir. Gece yolculuğuna çıkan sürücülerin dikkat etmeleri gereken en önemli tehlike yorgunluk ve uykusuzluk gibi durumlarda yolculuğa çıkmaktır.

Alacakaranlığa Dikkat

Trafik kazalarının en sık yaşandığı zaman dilimleri arasında alacakaranlık başı çekmektedir. Akşama doğru ya da sabaha karşı alacakaranlığın hakim olduğu saatlerde araç farlarının önemi çok daha fazla ortaya çıkmaktadır. Uzmanlara göre sürücüler alacakaranlıkta da park lambalarının yerine, hüzmeli farlar kullanmalıdır. Hüzmeli farlar gece karanlığının yanında yağmurlu ve görüş kabliyetinin düşmesine neden olan diğer faktörlere rağmen görünürlüğü arttırmaktadır.

Led Lambalar Sürüş Güvenliğinizi Arttırır

Yapılan araştırmalara göre gece sürüşlerinde gerekli olan bilgilerin %90’ını görme duyumuzla elde etmekteyiz. Bu durumdan dolayı gece sürüşü, yayaların ve diğer trafik uyarı işaretlerinin fark edilmesini oldukça zorlaştırır. Söz konusu tehlikelere karşı ise son dönemde popülerliğini yakalayan led ışıklar büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Çünkü led farların üretmiş olduğu ışık, klasik farlara göre çok daha kalitelidir.

Uykusuzluğa ve Yorgunluğa Dikkat

Gece sürüş sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden bir diğeri de uykusuzluğa ve yorgunluğa karşı tetikte olmaktır. Sürücü yolculuk sırasında uykusunun geldiğine dair en ufak bir belirti hissetse bile hemen önlemini almalıdır. Yorgunluk ve uyku refleksleri zayıflatması nedeniyle gece sürüşlerinde meydana gelen kazaların nedenleri arasında önemli bir paya sahiptir.

Her Olasılığa Karşı Kasko Güvencesi

Sürücülerin gece yolculuklarında mutlaka dikkat etmeleri gereken bir diğer faktör ise kaskogüvencesi olmadan yola çıkmamaktır. Özellikle uzun yol seyahatlerinde meydana gelme olasılığı yüksek kaza ve arıza risklerine karşı hızlı ve kaliteli bir yol yardımı almak için kasko poliçenizin varlığı büyük önem taşımaktadır.

Siz de bu gibi tehlikelere karşı aracınızı ve bütçenizi iş işten geçmeden güvence altına almak istiyorsanız, şimdi online olarak ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattımız’ı arayarak kasko teklifi alın, ihtiyacınız olan poliçe için en iyi fiyat garantisiyle teklif verelim.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL