Gece Sürüşleri 3 Kat Daha Tehlikeli!

Trafikteki araç sayısının artmasıyla birlikte gece yolculukları çok daha tehlikeli bir hal alıyor. Trafik kazalarının gerçekleşme saatlerine bakıldığında, gece yaşanan kazaların gündüz yaşanan kazalardan 3 kat fazla olduğu görülüyor. Gece de güvenli sürüşü devam ettirebilmenin temelinde risklerin bilincinde olmak yatıyor. 

Gece yolculuklarında kendilerini nelerin beklediğini bilen, gece sürüşlerini zorlaştıran etkenlerin farkında olan sürücüler, risk ihtimalini biraz daha düşürmüş oluyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

"Sürücüler, gece araba kullanırken neden bu kadar zorlanıyor?" sorusunun yanıtını sizin için sıraladık.

Gece Sürüşleri Neden Daha Tehlikeli
 

Görüş Açısı Zorlaşıyor

Havaların karardığı gece saatlerinde trafikteki her şeyi; trafik levhalarını, yayaları, bisikletleri görebilmek çok daha zorlaşıyor.  Bu yüzden  takip mesafesini iyi ayarlamak gerekiyor. 

Sürücünün Yaşı

Sürücülerin yaşı arttıkça görme duyusu da azalıyor. Örneğin; 50 yaşındaki bir sürücü ile 25 yaşındaki bir sürücünün etrafındakileri görerek algılaması aynı düzeyde olmuyor. Bu yüzden ileri yaştaki sürücülerin daha sakin ve yavaş hareket etmesi, daha fazla aydınlatma desteği alması gerekiyor.

Gece Alkollü Araç Kullanımı

Özellikle Cuma günleri ve hafta sonları, alkol almak isteyebilirsiniz. Böyle bir planınızın olduğu günlerde hem kendinizin hem de trafikteki diğer sürücülerin güvenliğini riske atmamak adına aracınızı kendiniz kullanmayın veya bir taksi ile gidiş dönüşünüzü yapın.

Peki, gece sürüşünü tehlikeye atan bu durumların önüne nasıl geçilebilir ve geç saatlerde doğru araç kullanımı nasıl olmalı?

Gece Sürüşlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

 • Her yolculuk öncesi yapmanız gereken basit kontrolleri gece sürüşü öncesinde de yapmanız, güvenli sürüşü kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.
   
 • Yaptığınız kontroller de araç farlarının açısını da ayarlarsanız, ideal görüş açısını yakalayabilirsiniz.
   
 • Alkol kullanımı kadar sürüş esnasında sigara içimi de gece sürüşlerini tehlikeye atan bir alışkanlık olarak karşımıza çıkıyor. Sigarada yoğun miktarda bulunan nikotin görüş açılarını zorlaştırıyor.
   
 • Araç farları karanlık yolculukları aydınlatmak için var. Bu yüzden farlarınızı muhakkak kullanın. 
   
 • Gece sürüşlerinde tehlike yaratan durumlardan biri de yorgunluk ve uykusuzluktur. Yorgun veya uykusuzsanız, yolculuğa çıkmayı erteleyin veya sürüş esnasında kısa molalar verin.
   
 • Gece yolculuklarında hareketlerinizi sınırlamanıza bulunduğuz yerin koşulları da etkili olacaktır. Örneğin; kırlık bir alanda yolculuk ediyorsanız, önünüze çeşiti hayvanların çıkması yüksek olasılıklardan biridir. Bu ihtimale karşı araç farlarınızı kullanarak hayvanlara çarpma ihtimalini düşürürsünüz.

Günün hangi saatleri olursa olsun, araçların veya sürücülerin başlarına çeşitli riskler gelebilir. Böyle bir duruma karşı en ideal önlem araç kasko sigortanızı yaptırmaktır. En uygun kasko fiyatları için kasko sorgulama yapın, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL