444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Gizli Buzlanma Nedir?

25 Kasım 2014

Gizli buzlanma, asfaltın üzerindeki sıvıların donmasına denir. Gözle ile görülmesi zor olması sebebiyle bu buzlanmaya ‘’gizli buzlanma’’ denmektedir. Köprü ve viyadükler, gizli buzlanmanın sıklıkla görüldüğü yerlerdir. Algılanması oldukça güç olan gizli buzlanma, güvenli sürüşü ciddi derece riske atar.

Bu durumun farkında olan görevliler, gizli buzlanmanın olduğu yerlerde levhalara yer vermektedir. Bu levhaları fark etmek ve kurallara uymak sürücülerin sorumluluğundadır. Levhaların gözden kaçmaması adına, yol boyunca sürücülerin dikkatli davranması gerekir. Dikkatini başka yöne çeviren sürücüler, tehlike sinyali veren levhaları kaçıracağı için ufak çaplı da olsa kaza ve hasar kaçınılmaz olacaktır. ''Herkesin Bilmesi Gereken 10 Kuralı'' yazımızda, trafik kurallarının önemine değinmiştik.

Her ne kadar gizli buzlanma anlaşılması güç bir durum olsa da bazı belirtiler bize gizli buzlanmanın olduğu sinyalini verir. Bu belirtilere dikkat ederek direksiyona geçebiliriz.

  

Gizli Buzlanma Nasıl Anlaşılır?
 

Ani Sıcaklık Düşüşleri

Gizli buzlanma, ani ısı düşüşlerinde ortaya çıkar ve suyun donması ile kendinizi gösterir. Yağmurlu havalardan çok daha tehlikelidir, çünkü bu kuruluk nedeniyle yoldaki buz tabakası görülmez. Her zamanki hızda gitmenize rağmen direksiyon kontrolünde zorlanıyorsanız, gizli buzlanma olabilir.

Camdaki Suyun Donması

Seyahat esnasında bir tabela ile karşılaşmamış olabilirsiniz ama bu o bölgede gizli buzlanma olmadığı anlamına gelemz. Gizli buzlanma olup-olmadığını anlamanın en kolay yolu camdaki suyu ve sileceklerini kontrol etmektir. Silecekleriniz çalışmıyorsa gizli buzlanma vardır.

Gündüz Saatlerine Dikkat

Gizli buzlanmanın en çok karşılaşıldığı durumlar sabahın çok erken vakitleri ve gece saatleridir. Sabah saatinde yola çıkacak sürücüler, araç motorunu çalıştırmadan silecekleri kontrol ederse, gizli buzlanma olup-olmadığını görebilir.

Gizli buzlanma olan yollarda sorunsuz ilerlemek için yapılacak en doğru şey sakin hareketlerle ilerlemektir. Sert manevralarla yapılan fren ve direksiyon hareketleri aracınızın kayarak savrulmasına neden olabilir.

Göz önünde bulundurduğunuz bütün risklere karşı önlem alsanız dahi kazanın kaçınılmaz olduğu durumlar yaşayabilirsiniz. Sizin sorumluluğunuzu aşan durumlarla başa çıkabilmek için kasko sigortanızı ertelemeyin. Sigortam.net’in araç kasko sigortası tekliflerine ulaşın, her an her yerde araç sigortanızın güvencesini hissedin. 

Sigortanızda telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız, 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!


Okumaya Devam Edin

Yağmurlu Havalarda Otomobil Kullanırken Dikkat!

17 Şubat 2014 Pazartesi

Özellikle yağmurlu havalarda araba sürmek daha da zorlaşır. Hazırladığımız güvenli sürüş noktalarını dikkate almanız karşılaşacağınız riskleri en aza indirir.

Otomobilinizdeki Kötü Kokulardan Kurtulmanın Yolları

14 Nisan 2014 Pazartesi

Otomobilinizdeki kötü kokulardan kurtulmanın yollarını öğrenin, asla geri gelmemelerini sağlayın.

Kötü Hava Şartlarında Araç Kullanma Tüyoları

17 Ekim 2014 Cuma

Direksiyon hakimiyetini kaybetmemek, maddi kayıplar yaşamamak daha da önemlisi can güvenliğinizi korumak için kötü hava şartlarında araç kullanmayı öğrenin.