Gizli Buzlanma Nedir?

Gizli buzlanma, asfaltın üzerindeki sıvıların donmasına denir. Gözle ile görülmesi zor olması sebebiyle bu buzlanmaya ‘’gizli buzlanma’’ denmektedir. Köprü ve viyadükler, gizli buzlanmanın sıklıkla görüldüğü yerlerdir. Algılanması oldukça güç olan gizli buzlanma,güvenli sürüşü ciddi derece riske atar.

Bu durumun farkında olan görevliler, gizli buzlanmanın olduğu yerlerde levhalara yer vermektedir. Bu levhaları fark etmek ve kurallara uymak sürücülerin sorumluluğundadır. Levhaların gözden kaçmaması adına, yol boyunca sürücülerin dikkatli davranması gerekir. Dikkatini başka yöne çeviren sürücüler, tehlike sinyali veren levhaları kaçıracağı için ufak çaplı da olsa kaza ve hasar kaçınılmaz olacaktır. ”Herkesin Bilmesi Gereken 10 Kuralı” yazımızda, trafik kurallarının önemine değinmiştik.

Her ne kadar gizli buzlanma anlaşılması güç bir durum olsa da bazı belirtiler bize gizli buzlanmanın olduğu sinyalini verir. Bu belirtilere dikkat ederek direksiyona geçebiliriz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Gizli Buzlanma Nasıl Anlaşılır?

Ani Sıcaklık Düşüşleri

Gizli buzlanma, ani ısı düşüşlerinde ortaya çıkar ve suyun donması ile kendinizi gösterir. Yağmurlu havalardan çok daha tehlikelidir, çünkü bu kuruluk nedeniyle yoldaki buz tabakası görülmez. Her zamanki hızda gitmenize rağmen direksiyon kontrolünde zorlanıyorsanız, gizli buzlanma olabilir.

Camdaki Suyun Donması

Seyahat esnasında bir tabela ile karşılaşmamış olabilirsiniz ama bu o bölgede gizli buzlanma olmadığı anlamına gelemz. Gizli buzlanma olup-olmadığını anlamanın en kolay yolu camdaki suyu ve sileceklerini kontrol etmektir. Silecekleriniz çalışmıyorsa gizli buzlanma vardır.

Gündüz Saatlerine Dikkat

Gizli buzlanmanın en çok karşılaşıldığı durumlar sabahın çok erken vakitleri ve gece saatleridir. Sabah saatinde yola çıkacak sürücüler, araç motorunu çalıştırmadan silecekleri kontrol ederse, gizli buzlanma olup-olmadığını görebilir.

Gizli buzlanma olan yollarda sorunsuz ilerlemek için yapılacak en doğru şey sakin hareketlerle ilerlemektir. Sert manevralarla yapılan fren ve direksiyon hareketleri aracınızın kayarak savrulmasına neden olabilir.

Göz önünde bulundurduğunuz bütün risklere karşı önlem alsanız dahi kazanın kaçınılmaz olduğu durumlar yaşayabilirsiniz. Sizin sorumluluğunuzu aşan durumlarla başa çıkabilmek için kasko sigortanızı ertelemeyin. Sigortam.net’inaraç kasko sigortası tekliflerine ulaşın, her an her yerde araç sigortanızın güvencesini hissedin.

Sigortanızda telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız, 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

2018 Öne Çıkan Trafik Cezaları ve Yaptırımları
2019 trafik cezaları güncel bilgilerine...ulaşmak için tıklayın.
Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır....Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar...gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça...orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın...yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı...olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde...Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı...araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar...tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması halinde eksper tarafından piyasan alınacak...en az üç adet teklifin ortalaması alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL