Trafikte Güvenli Sollamanın İncelikleri

Trafikte seyir halindesiniz ve yasaların müsade ettiği hız sınırını aşmadan gideceğiniz yere daha hızlı ulaşmak istiyorsunuz.

Sollama yapmaya karar verdiniz. Peki yasal ve güvenli sollama için yeterli bilgiye ve dikkate sahip misiniz?

Sizler için güvenli ve doğru bir sollamanın inceliklerini adım adım sıraladık.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

 • Öncelikle sollamak istediğiniz yolun yasal olarak sollamaya uygunluğunu etraftaki trafik işaret levhaları veya çizgileriyle netleştirin.
 • Yolun sollamaya uygun olduğuna emin olduktan sonra sollama için uygun mesafe olup olmadığını kontrol edin.
 • Sollama yapmaya karar verdiğinizde doğru hız, mesafe ve zaman ayalaması yapmaya dikkat edin. Ancak bu üçlüyü doğru ayarlayabildiğinizde güvenli bir geçiş yapabilirsiniz.
 • Sollamaya başlamadan önce aracınızı ileriyi rahatça görebilmeniz için orta şeride yaklaştırın.
 • Bu sırada öndeki araçla takip mesafesini korumaya özen gösterin.
 • Sollama esnasında hızını artırmanız gerekecek ama manuel bir araba kullanıyorsanız vitesi, sollamaya fiilen başladığınız andan önce veya sonra değişitirin. Çünkü sollama yaparken iki elinizin de araç hakimiyeti sağlamak açısından direksiyonda olması gerekir.
 • Arkayı görebilmeniz için aynaları kontrol edin, kör noktalara hakim olmak için başınızı sola çevirin.
 • Eğer sollama için yol uygunsa öndeki araca selektör ile uyarın ve sol sinyaliniiz yakarak harekete geçin.
 • Harekete geçtiğinizde yasal sınırlar içinde geçişi hızlandırmak için hızınızı artırabilirsiniz.
 • Başarıyla sol şeride geçtiniz. Şimdi asıl şeridinize geri dönmeniz gerekiyor.
 • Bunun için geçtiğinizde öndeki aracı ve soladığınız aracı aynalarınız vasıtasıyla kontrol edin.
 • Yeterli mesafeye ulaştıktan sonra sinyalinizi verip sağ şeride geçebilirsiniz.

Tebrikler böylece başarılı bir şekilde sollama işleminizi tamamladınız. Şimdi hangi hallerde sollama yapılmaması gerektiğine bir bakalım:

 • İki şeritli bir yoldasınız ve araç trafiği çift yönlü açık. Sollamaya karar verdiniz ama karşıdan bir araç geliyor. Böyle bir durumda sollama yapmaktan vazgeçin.
 • Sollamaya niyetlendiniz ve hamle yaptınız ama hızınızı sollamaya uygun ayarlayamadınız. Sollamaktan vazgeçin.
 • Siz sollamaya karar verdiniz ama arkanızdaki araç sizden önce hamle yaptı sollamaktan vazgeçin. Aynı şekilde öndeki araç sinyal verdi yine sollamaktan vazgeçin.
 • İşaretlerle belirlenmiş ve yavaşlamanızı gerektiren yol alanlarında sollama yapmaktan kaçının. Okul geçidi gibi yerlerde.
 • Görüşün kapalı olduğu viraj vb yollarda güvenliğiniz için sollama yapmaktan kaçının.

Trafikte her zaman güvenle seyahat etmeniz çin trafik kurallarına mutlak suretle uyun. Siz kendi güvenliğinizi alın, dışarıdan gelecek tehlikelere karşı ise mutlaka kasko sigortası yaptırın. Aracınız için en iyi fiyat garantisi ile istediğiniz kapsamdaki kaskoya ise ister online kasko sorgulama ile, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak kolaylıkla ulaşın.

Benzer İçerikler

En Uygun Araç Fiyatlarına Ne Zaman Ulaşılır?
Araç alımlarında en doğru zamanı belirlemek için sürekli ilanları kollamanız gerektiğini düşünüyorsanız,...yanılıyorsunuz!
Araç alımlarında en doğru zaman kişilere göre değişiyor. Çünkü; en doğru zamanı kişilerin...ihtiyaçları ve içinde bulunduğu koşulları belirliyor. Peki, nasıl? Örneğin; aracınızın oldukça pahalıya mal olacak bir...hasar geçirdiğini varsayarsak, yapabileceğiniz 2 seçenek var: aracınızı tamir ettireceksiniz veya tamir ücretinin üzerine biraz...daha ekleyip yeni bir araba arayışına gireceksiniz. Bu durumda çok fazla zaman kaybetme lüksünüz olmayacağı için acele etmeniz...gerekebilir. Ancak sıkıldığınız için araç değişimi yapacaksanız, zaman kısıtlamanız yok demektir. Eğer tercihiniz...2.el araçlardan yanaysa, ikinci el araçların en çabuk satıldığı Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarını takip...etmenizde fayda var. Alacağınız 2.eli belirlediyseniz "
İkinci El Oto Alımında 5 Püf Noktaya...Dikkat!" yazımızı incelemeden satın alma kararına varmayın!

[widget id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

Araç...fiyatlarını satıcının ve alıcının beraber belirlediği ikinci el araç piyasasında en iyi sonuca ulaşmak...için bazı basit kuralları bilmek de fayda var. Örneğin; bazı araçlar da mevsimin önemi de büyüktür. Bu yüzden mevsiminde çok da...rağmet görmeyen bir araca yönelebilirsiniz. Yine tatil dönemlerinde de ikinci el piyasası durgun olduğu için aracınızı...değiştirmek için bu dönemi değerlendirebilirsiniz.

Sıfır Araç Alımlarında En Doğru Zaman

Peki, araç değişimini...sıfır araçlardan yana kullanan sürücüler için en doğru zaman hangi dönemler? Sıfır araçları en uygun...seçeneklerle almanızı kolaylaştıracak çeşitli dönemler var: otomobil kampanyalarının arttığı, düşük faiz...fırsatlarının yükselişe geçtiği, ay sonu, yılsonu, gün sonu ve eski stokların elden çıkarıldığı zamanlar bu dönemlerden...bazılarıdır. Otomobil markalarının 2015 Şubat kampanyalarını görmek için; "Otomobil Markalarının Dikkat Çeken 2015 Şubat Ayı...Kampanyaları" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yılsonuna doğru hedeflediği kotayı tamamlamaya çalışan markaların kar...etmediği durumlar dahi olabilmektedir. Ayrıca enerjisini yeni modellere harcamak isteyen markalar birçok cazip kampanyayı da bu dönemde...sunmaktadır. Eğer ne istediğinizi ve kafanızdaki modeli biliyorsanız, ayın son zamanları hatta son saatleri galerileri ziyaret...etmek zekice olacaktır. Bu ziyaretler esnasında ne gibi sorular sormanız gerektiğini bilmiyorsanız "Oto Galeri Ziyaretlerinde Sorulması Gereken Sorular" başlıklı yazımızı...inceleyebilirsiniz. Almak istediğiniz sıfır aracı uyguna getirmenize yardımcı olacak zamanlardan bir diğeri de pek çok kişinin...evinden dışarı çıkmadığı; aşırı sıcak havalar, yağmur, fırtına veya hava sıcaklığının eksilere indiği zamanlar...olabilir. Bu zamanlarda galeriler çok daha boş olacak, galeri ilgilileri müşteri bulamamanın can sıkıntısıyla ödeme...seçeneklerinde kolaylıklar sunabilecektir. Araç fiyatları ve modelleri sürekli değişiklik gösterse de araçların temel...ihtiyaçları değişiklik göstermiyor. Bu ihtiyaçların başında ise araç kaskosu geliyor. Siz de aracınızın...güvencesini riske atmamak için muhakkak kasko sigortanızı yaptırın. Araç kasko fiyatlarında en uygun seçenekler...için Sigortam.net’e gelerek araç kasko hesaplaması yapın. Dilerseniz de 7/24...kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.  

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL