Güvenli Sürüş için 10 Altın Öneri

Trafikteki araç sayısı gün geçtikçe artıyor. Kalabalık trafiğe bir de bilinçsiz sürücüler eklenince trafik kazası kaçınılmaz hale geliyor. Bu nedenle güvenli sürüş için birçok tedbir alınması gerekiyor.

Uzun yolda güvenlik için  "Uzun Yolda Daha Güvenli Bir Sürüş Sağlamanın 10 Yolu" yazımızı inceleyebilirsiniz.

Doğru Şekilde Oturun

Sürücü koltuğunuzu elinizi direksiyona doğru uzattığınızda bileğinizin direksiyonun en üst kısmına uzanacak şekilde ayarlayın. Direksiyonu sağa ve sola daha çabuk ve tam istediğiniz kadar döndürebilecek şekilde tutun. Kafa koruyucusunun kafanıza değmediğinden ve kafanızın arka kısmına denk geldiğinden emin olun. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Dikkatli Olun

Araba kullanırken çok dikkatli olun ve genellikle yolun sağ tarafında olan trafik işaretlerini gözden kaçırmayın. Araç kullanırken mümkün olduğunca araçtaki diğer kişilerle konuşmayın. Konuşmak zorunda olduğunuz durumlarda gözünüzü yoldan ayırmayın.

Hız Limitlerine Uyun

Kazaların birçoğu aşırı hızdan meydana gelmektedir. Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarına uymanız gerekir. Şehir içi, şehir dışı ve otoyol hız limitleri vardır. Hava şartları, yolun durumu vs. koşullarda hız sınırını etkilemektedir.

Telefonda Konuşmayın

Yapılan araştırmalara göre, araba kullanılırken telefonda konuşmak kaza riskini 4 kat kadar artırıyor. Bu nedenle trafikte seyir halindeyken telefonlarınızı cevaplamamaya özen gösterin. 

Vitesi Boşta Kullanmayın

Yokuşları çıkabileceğinizi tahmin ettiğiniz vitesle inin. Yokuş aşağı inişlerde asla vitesi boşa almayın ve hızınızı artırmamaya özen gösterin. Aksi halde sürüş kontrolünü kaybedebilirsiniz.

Mesafenizi Koruyun

Şehirlerarası yollarda başka araçlarla aranızdaki mesafeye dikkat edin. Onlara çok yaklaştığınızda ani frenlemelerinde ya da yaptıkları kazalardan olumsuz etkilenmemiş olursunuz.      

Farlarınızı Yakın

Sadece gece değil gündüzleri de farlarınızı yakın. Şehirlerarası yollarda, yağmurlu ve sisli havalarda farlarınızı açık tutun. Böylece diğer araçlar tarafından daha kolay fark edilirsiniz ve dikkatli davranmalarını sağlamış olursunuz.

Dönüşlere Dikkat Edin

Trafikte sola döneceğiniz zaman, yol serbest hale gelinceye kadar tekerleklerinizi ileriye doğru düz tutarak bekleyin. Eğer tekerleklerinizi sola doğru kırarak beklerseniz, arkadan size bir araç çarptığında sizi karşıdan gelen trafiğe iter. Sağa dönerken yeşil ışığın yanmasını bekleyin, kırmızı ışıkta dönüş yapılmaz.

Girişlere Yardımcı Olun

Çok şeritli yollarda sağ şeritte ilerlerken, trafiğin elverdiği ölçüde ve geçici olarak bir iç şeride geçerek, sağdan giriş yapan araçlara düzgün bir şekilde yol verebilirsiniz.

Sigortam.net üzerinden araç kasko sorgulama yaparak kasko firmaları tarafından sunulan en uygun kasko ücretleri listesine kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta ile ilgili detaylı bilgi alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL