Hangi Motor Yağı Kullanılmalı? | Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Hangi Motor Yağı Kullanılmalı?

Aracınız için doğru yağın kullanılması motorun sorunsuz çalışmasını sağlar. Motor yağı, motordaki metal yüzeylerin arasında bir film tabakası oluşturarak bu yüzeylerin temasını ve aşınmasını engeller. Böylece aracınızın uzun ömürlü olması da sağlanmış olur.

Motor yağı seçimi belli kriterlere göre yapılır ve bu seçim motor bakımı için önemlidir. 

Araç kullanma kılavuzu yağ tavsiyesi bölümünde yer alan viskozite ve performans sınıflandırma değerleri göz önüne alınır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Araç üretici ve ithalatçısı firmaların istediği özellikleri karşılayan veya onayı alınmış yağlar seçilmelidir. Yağ seçiminde iklim koşullarını da dikkate almak gerekir. Çok soğuk iklimlerde, sentetik yağlar tercih edilmelidir.
 

Sentetik Motor Yağı

Sentetik yağ, geleneksel madeni yağlarda bulunandan daha fazla yüksek derecede rafine bazlı yağ içerir ve böylelikle üstün koruma ve performans sağlar. Sentetik motor yağı, motorunuzun yıllar boyunca en yüksek performansla çalışmasını sağlayan çok çeşitli avantajlar sunar. Laboratuar ortamında farklı bir teknolojiyle üretilen sentetik yağlar, mineral yağlara oranla daha yüksek ve daha düşük sıcaklıklarla yüksek basınca karşı daha dayanıklıdır.

Mineral Yağ

Mineral yağ, petrolün işlenmesiyle elde edilen baz yağa gerekli katıkların eklenmesiyle üretilir. Fiyatları genelde ucuzdur ve ortalama bir performans sunarlar.

Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Motorun yağı ve motor yağı filtresi 10 000 – 15 000 km'de bir değiştirilmelidir. Değişim tarihi yakınsa, seyahat öncesinde yapılmalıdır. Aracınız treyler çekiyor, bagaj yükünüz fazla veya seyahatiniz uzunsa, yağ değişim süresini kısaltılabilir. Motor Yağı'nın değişim vakti ile ilgili merak ettiklerinizin ayrıntılarını ''Motor Yağı ve Filtresi Ne Zaman Değiştirilmelidir'' yazımız ile de öğrenebilirsiniz. 

Sigortam.net üzerinden araba sigorta sorgulama yaparak en uygun araba kasko fiyatları listesine ulaşıp, kasko sigortası satın alın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşın.


Benzer İçerikler

Hava Filtresi Nedir?

Hava filtresinin verimli çalışabilmesi için zararlı maddeleri yüksek oranda süzmesi gerekir. Bu nedenle filtre bakımı ihmal edilmemelidir.

Devamını Oku

Trafik Sigortası Primleri Kasko Primlerini Geçti

Trafik sigortası primleri ilk defa kasko primlerini geçti. Yıllardır en çok prim üretilen ürün kasko sigortası iken zamlardan sonra trafik sigortasında kasko sigortasının 3 katı prim üretildi.

Devamını Oku

Ray Sigorta’dan Kadınlara Özel “Prenses Kasko”

Ray Sigorta, kadınlara özel kasko ürünü Prenses Kasko'yu piyasaya sürdü. İşte Prenses Kasko'nun sağladığı avantajlar ve hakkında merak edilenler.

Devamını Oku