Hasar İhbarı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gerektiğinde kullanılmak üzere yaptırdığımız sigortamızın önemini en çok anlayacağımız zamanlar, hasar yaşadığımız anlardır.

Hasar sırasında işlemlerimizin hızla ve tam olarak gerçekleşmesi için bilinmesi gereken bazı önemli bilgileri paylaşmak istiyoruz.
Avrupa Birliği uyum yasaları gereği 2007 yılında yayınlanan genelge ile maddi hasarlı trafik kazaları için yürürlükteki uygulama kaza anında, kişilerin kendi aralarında görüşerek Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurup bir anlaşmaya varmaları yönündedir. İstisnai durumlar dışında kaza raporu tutmak için polis ya da jandarmanın gelmesini beklemek şart değildir.
Trafik kazası sonrasında ister kendi aranızda anlaşarak, isterseniz polis müdahalesi ile olsun, hasarınız oluştuğunda kaza tutanağınızla beraber sizden beklenen evrakları hızla tamamlayıp sigorta şirketinize ya da acentenize başvurmalısınız. Hasar ihbarını sigorta şirketinize giderek ya da şirketinizin çağrı merkezini arayarak 5 gün içinde gerçekleştirebilirsiniz.
Sigorta poliçenizde belirtilen sürede ihbarı yapılmayan hasarların tazminat ödemeleri gerçekleşmez. Ancak zamanında yapılmış hasar ihbarı kasko poliçesi genel şartlarına uygun ve iyi niyet kurallarına dayalı ise tüm sigorta şirketleri tarafından ödenir.
Dosyanızın açık bir şekilde beklememesi için evraklarınızın sigorta şirketine tam olarak teslim edilmiş olması gerekmektedir.

Hasar İhbarı Esnasında İstenecek Belgeler

Hasar ihbarınızı yaparken sizden istenecek belgeler şöyledir:
– Acente ve poliçe no,
– Hasar tarihi,
– Hasar detayları,
– Tahmini hasar miktarı,
– Sigortalının telefon bilgisi,
– Poliçe fotokopisi,
– Kaza Tespit Tutanağı,
– Alkol raporu,
– İfade tutanakları, görgü tespit tutanağı,
– Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi,
– Hasara ait fotoğraflar,
– Rehinli ve ipotekli araçlarda bankadan alınacak resmi belgeler.
– Oto hasarları için; oto servisinin adresi, telefon numarası.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL
Hasar ihbarınız esnasında size verilen dosya numarası her aramanızda ve takip işlemlerinizde sizden sorulacağı için, hasar dosya numaranızı işlemleriniz sonuçlanana kadar saklamaya özen gösterin.

Hasar ihbarınızın yapılmasından sonra, eğer eksperin görmesi gereken bir dosya ise aracınızdaki maddi hasarı tespit etmek ve işleme başlanması onayını vermek üzere bir gün içinde eksper ataması yapılacaktır. İlgilenecek eksperin b

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL