Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey mi?

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey mi?Hasar kaydı ve pert kaydı nedir? Hasar kaydı ve pert kaydı arasındaki farklar nelerdir? soruları sürücüler için önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple hasar kaydı ve pert kaydı hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Araç sahibi olan hemen hemen her sürücünün aklından geçen ancak düşünmekten korktuğu, sürücüleri bekleyen en büyük tehlikelerden biri hasar durumudur. Yolculuğa çıkan sürücülerin en büyük dileği gidecekleri yere kazasız bir şekilde ulaşmaktır. Ne yazık ki bu dilek her zaman gerçek olmayabildiği gibi yaşanan kazalar, araçları pert durumda bırakabiliyor.

Tamamen hasar alan araçlar, pert araç olarak adlandırılır. Kasko sigortalı bir aracın %70 yahut bu orandan daha büyük bir kısmının hasar alması yani tamir giderlerinin sigorta değerine denk olması, aracın “pert araç” olarak sıfatlandırılmasına neden olur.

Kaskolu aracın pert olması, araçların tehlikeli araç sınıfına girmesine neden olacak, kasko sigortasının şartlarını değiştirecektir. Peki, bir aracın pert araç sınıfına girip girmediği nasıl öğrenilir?

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Aracın Pert Olup Olmadığının Tespit Edilmesi

Araçların pert olup olmadığını tespit edecek sürecin başlangıcı, kaza sonrası sigorta alınan kurumla iletişime geçilmesiyle başlar. Bu sürecin en hızlı şekilde gerçekleşmesi için 5 iş günü içerisinde hasar ihbarında bulunmalı, hasarın boyutunun incelenmesi adına bir eksper talep etmelisiniz.

Hasar bildiriminin yapılması için bir takım belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Kasko poliçesi,
  • Trafik kaza raporu,
  • Aracın hasarlı fotoğrafları,
  • Sürücünün ehliyet fotokopisi,
  • Ruhsat fotokopisi,
  • Alkol raporu

Bu belgelerin iletilmesindenden sonra eksper incelemesi yapılacaktır. Aracın pert olup olmadığını belirleyecek şey eksperin incelemesi olacaktır. Eksper incelemesinden sonra aracın parça ve tamirat masraflarının toplamı aracın kaza tarihindeki rayiç değerine ulaşıyor ya da araç rayiç değerini aşıyorsa, araç tam hasarlı olarak kabul edilmektedir.

Eksper incelemesinden sonra ortaya çıkan sonuç sigorta alınan kuruma bildirilir. Araçta pert olma durumu söz konusuysa, aracın piyasa değeri kadar olan kısım sigortalıya ödenir. Yaşanan hasarlar sonrası araç sahipleri bir takım konular hakkında ikilemde kalabiliyor. Bu konulardan biri hasar kaydı ve pert kaydı arasındaki farktır.

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Arasındaki Farklar

Hasar kayıtları aracın ufak çaplı tamir işlemlerini içeriyor olabilir. Bu hasarlar, hasar geçmişinde hasar kaydı olarak görünür ancak tam hasar almamış yani pert olmamış aracın tam kasko poliçesi düzenletmesinde bir engel durumu yoktur. Aracın pert kaydına neden olacak derecede bir hasar almasında ise kasko poliçesi sınırlanır ve bu araç trafikte tehlike arz eder.

Hasarlanmış veya pert olmuş aracın TRAMER’de oluşacan pert ve hasar kaydını sildirmek gibi imkan yoktur. Özellikle ikinci el araç alacak kişilerin TRAMER üzerinden bilgi edinmesi ve aracın hasar geçmişinin öğrenmesi önemlidir. TRAMER sorgulama hakkında detaylı bilgi için “Tramer Hasar Sorgulama” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Alınan kasko poliçelerinin kapsamı kadar hasar anında verdiği destek de önemlidir. Hasar anında her anlamda destek vermeyen bir kurumdan kasko almak, sürücüleri zor durumda bırakacaktır.

Hasar anında 7/24 kesintisiz hizmet verecek bir sigorta şirketi arayışındaysanız, Sigortam.net’e gelerekkasko poliçe sorgulaması yapın, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL