Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey mi?

Araç sahibi olan hemen hemen her sürücünün aklından geçen ancak düşünmekten korktuğu, sürücüleri bekleyen en büyük tehlikelerden biri hasar durumudur. Yolculuğa çıkan sürücülerin en büyük dileği gidecekleri yere kazasız belasız varmaktır. Ne yazık ki bu dilek her zaman gerçek olmayabildiği gibi yaşanan kazalar, araçları pert bırakabiliyor.

Tamamen hasar alan araçlar, pert araç olarak adlandırılır. Kasko sigortalı bir aracın %70 yahut bu orandan daha büyük bir kısmının hasar alması yani tamir giderlerinin sigorta değerine denk olması, aracın "pert araç" olarak sıfatlandırılmasına neden olur.

Kaskolu aracın pert olması, araçların tehlikeli araç sınıfına girmesine neden olacak, kasko sigortasının şartlarını değiştirecektir. Peki, bir aracın pert araç sınıfına girip girmediği nasıl öğrenilir?

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Aracın Pert Olup Olmadığının Tespit Edilmesi

Araçların pert olup olmadığını tespit edecek sürecin başlangıcı, kaza sonrası sigorta alınan kurumla iletişime geçilmesiyle başlar. Bu sürecin en hızlı şekilde gerçekleşmesi için 5 iş günü içersinde hasar ihbarında bulunmalı, hasarın boyutunun incelenmesi adına bir eksper talep etmelisiniz. 

Hasar bildiriminin yapılması için bir takım belgelere ihtiyacınız olacaktır:

  • Kasko poliçesi, 
  • Trafik kaza raporu, 
  • Aracın hasarlı fotoğrafları, 
  • Sürücünün ehliyet fotokopisi, 
  • Ruhsat fotokopisi, 
  • Alkol raporu 

Bu belgelerin iletilmesindenden sonra eksper incelemesi yapılacaktır. Aracın pert olup olmadığını belirleyecek şey eksperin incelemesi olacaktır. Eksper incelemesinden sonra aracın parça ve tamirat masraflarının toplamı aracın kaza tarihindeki rayiç değerine ulaşıyor ya da araç rayiç değerini aşıyorsa, araç tam hasarlı olarak kabul edilmektedir.

Eksper incelemesinden sonra ortaya çıkan sonuç sigorta alınan kuruma bildirilir. Araçta pert olma durumu söz konusuysa, aracın piyasa değeri kadar olan kısım sigortalıya ödenir. Yaşanan hasarlar sonrası araç sahipleri bir takım konular hakkında ikilemde kalabiliyor. Bu konulardan biri hasar kaydı ve pert kaydı arasındaki farktır.

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Arasındaki Farklar

Hasar kayıtları aracın ufak çaplı tamir işlemlerini içeriyor olabilir. Bu hasarlar, hasar geçmişinde hasar kaydı olarak görünür ancak tam hasar almamış yani pert olmamış aracın tam kasko poliçesi düzenletmesinde bir engel durumu yoktur. Aracın pert kaydına neden olacak derecede bir hasar almasında ise kasko poliçesi sınırlanır ve bu araç trafikte tehlike arz eder. 

Hasarlanmış veya pert olmuş aracın TRAMER’de oluşacan pert ve hasar kaydını sildirmek gibi imkan yoktur. Özellikle ikinci el araç alacak kişilerin TRAMER üzerinden bilgi edinmesi ve aracın hasar geçmişinin öğrenmesi önemlidir. TRAMER sorgulama hakkında detaylı bilgi için "Tramer Hasar Sorgulama" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Alınan kasko poliçelerinin kapsamı kadar hasar anında verdiği destek de önemlidir. Hasar anında her anlamda destek vermeyen bir kurumdan kasko almak, sürücüleri zor durumda bırakacaktır.

Hasar anında 7/24 kesintisiz hizmet verecek bir sigorta şirketi arayışındaysanız, Sigortam.net’e gelerek kasko poliçe sorgulaması yapın, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Dolu Felaketi Kasko Sigortasının Önemini Yeniden Hatırlattı, Acele Edin!... Geçen ay İstanbul’da meydana gelen dolu yağışı sonrası ortaya çıkan tablo kasko sigortasının önemini bir kez daha...hatırlattı. Yapılan araştırmalara göre yaşanan afette yaklaşık 180 bin araç zarar görürken, bu araçların ise sadece 100...bininin
kasko sigortası olduğu belirtiliyor. Dolu yağışı sonrasında ortaya çıkan...maliyet ise daha da ürkütücü. Yapılan değerlendirmeye göre sadece İstanbul’daki dolu yağışında zarar gören araçlarda...ortalama 4.000 TL’lik zarar meydana gelirken, toplamda oluşan hasar maliyetinin ise 400 milyon TL’yi aştığı tahmin...ediliyor. [widget id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

Kasko Sigortasına Ne Zaman İhtiyacınız Olacağınız Bilemezsiniz

Kasko...sigortasının önemi konusunda yapılan uyarıları dikkate alarak aracını ve bütçesini güvence altına alan sürücüler,...geçtiğimiz ay meydana gelen dolu yağışı sonrası araçlarında oluşan hasar maliyetinden kurtulmuş oldular. Ancak kasko sigortası...bulunmayan araç sahipleri için aynı şeyleri söylemek mümkün değil ne yazık ki. Uzmanların sık sık sürücülere yönelik dile...getirdikleri “kasko sigortasına ne zaman ihtiyaç duyulacağı belli olmaz.” sözünün en iyi örneklerinden birisine sahne olan bu...olay sonrasında biz de, araç sahiplerine geç kalmadan hem araçlarını, hem de bütçelerini kasko sigortası ile güvence altına...almaları çağrısında bulunuyoruz.

“Full” Sandığınız Kasko Gerçekten Full mü?

Kasko sigortasının araç sahipleri...için olan öneminden bahsederken, poliçe teminatları konusunda da mutlaka dikkatli olmanız konusunda uyarıyoruz. Özellikle son...dönemde sıklıkla duyduğumuz “Full Kasko” söylemi nedeniyle mağdur olan sürücülerin sayıcı hiç de azımsanacak düzeyde...değil. Poliçesini yaptıran ancak teminatları konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmayan sürücüler, olası bir hasar anında,...poliçelerinin söz konusu hasarı kapsamadığını öğrenerek kötü bir tecrübe edinmiş oluyorlar. Satışı yapılan kasko...ürünlerinin isimleri ve kapsamları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için “Full Sandığınız Kasko Gerçekten Full mü?” başlıklı içeriğimize göz...atabilirsiniz.

En Doğru ve En Uygun Fiyatlı Kasko için Uzmanından Destek Alın

Online sigortacılık konusunda Türkiye’nin...ilk ve lider kurumu olan Sigortam.net olarak, müşterilerimizin en avantajlı ve doğru poliçeye sahip olabilmeleri için 7 gün 24 saat...kesintisiz hizmet veriyoruz. Siz de aracınızı ve bütçenizi, kaza, arıza ve geçen ay yaşanan dolu felaketinde olduğu gibi...beklenmedik diğer hasar risklerine karşı güvence altına almak istiyorsanız hemen bizi arayın. Her biri alanında uzman sigorta...danışmanlarımız eşliğinde en doğru kasko poliçesine, en uygun fiyatlarla sahip olmanızı sağlayalım. Siz de...Sigortam.net’in  3 milyonu aşkın mutlu müşterisi arasına katılmak istiyorsanız hemen online olarak veya...444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattı’mızı arayarak kasko teklifi alın, ihtiyacınız olan en doğru poliçeye, en uygun fiyatla sahip olun.