Kaza Sonucu Hasarın Oluşması Durumunda Yapılabilecek Kesintiler Nelerdir?

Bir kazaya karıştınız ve sonrasında aracınız zarar mı gördü? Böyle bir durumda ödemeniz gereken bazı kesintiler vardır. “Hasar tutarını sigorta şirketim karşılamıyor mu?” diyebilirsin fakat poliçe şartlarına bağlı olarak bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekir. Bu nedenle araç sigortaları poliçenizi gerekli teminatlarla birlikte satın almaya dikkat etmelisiniz.

"Kasko genel şartları" yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Hasar Sonrası Yapılabilecek Bazı Kesintiler:
 

Kıymet Kazanma Tenzili (Eskime)

Onarım sonucu araca yeni parçaların takılması değer artışına neden olur. Sigorta eksperinin saptadığı bu değer artışından dolayı, sigorta şirketi size ödeyeceği tazminat miktarını bu değeri düşerek öder. Poliçenizi satın alırken “Eskime Düşmeme” teminatı da alırsanız eğer, söz konusu eskime kesintisi sizden yapılmaz. Her hasardan sonra teminat almamak için en başından bu teminatı satın almanız yararınıza olacaktır.

KDV Tenzili

Bazı sigorta şirketleri hasarlı bir aracın tamiriyle ilgili fatura bedellerini, sigortalı gerçek kişiyse KDV kesintisi söz konusu olmadan öder. Araç sahibi şirket ise KDV bedelini fatura bedelinden düşerek öder.

İndirimin Geri Alınması

Hasar tazminatı ödenirken poliçede bulunan indirimlerin tümü kontrol edilir. Hatalı uygulanan bir indirim tespit edildiğinde, uygulanan bu indirim düzenlenen bir ek belgeyle geri alınır. Poliçenizi düzenlerken doğru indirimlere sahip olmaya dikkat etmeniz gerekir.

Muafiyet

Poliçe düzenlenirken sigortalı belli miktarlara kadar olan hasarları ödemeyi kabul etmiş ve muafiyet indirimi seçmişse, sigortalıya tazminat ödemesi yapılırken bu miktar düşülür.

Hasar İkame Zeyilnamesi Primi

Hasar İkame Zeyilnamesi, araç için verilen teminatın poliçede belirtilen teminat miktarına getirilmesi için düzenlenen ek belgedir. Bu zeyilnameye ait prim tutarı sigortalıya ödenecek olan tazminat tutarından düşülür. Poliçenizi düzenlerken “hasar ikame zeyili” teminatını satın alırsanız bu kesintiler yapılmaz.

Hasar anında güvence altında olmak için, Sigortam.net üzerinden en uygun kasko bedelleri listesine kasko hesaplama yaparak kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayıp, detaylı bilgi alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL