444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Hasar Dosya Takibinde Dikkat Şart

10 Aralık 2014

Genellikle ‘’İyi ki sigorta yaptırmışım.’’ diyeceğiniz ve sigortanın önemini anlayacağınız zamanlar bir hasar ile karşılaştığınız dönemlerdir.

Önemli olan hasar meydana gelmeden önce temkinli olmak ve önlem almaktır. Bu önlemlerin ilki ve en önemlisi hem can hem de mal güvencesi verecek olan kasko sigortasını yaptırmaktır. Lakin sorumluluğumuz kasko yaptırmakla sınır değil, kaskonuzun size sunduğu avantajlardan yararlanabilmek adına bazı işlemler hakkında da bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Bu işlemlerden en önemlisi; hasar işlemleridir.

Hasar işlemleri, sigortalının ihbarı ile başlar. Kasko genel şartlarına göre; hasar ihbarının hasarın gerçekleştiği tarih itibariyle 5 iş günü içerisinde yapılması şarttır. İhbarı yapılmamış hasarın tazmini olmaz ve sigorta şirketleri bu durumdan sorumlu tutulmaz. Hasarınızın tazminini riske atmamak adına 5 iş günü içerisinde hasar ihbarında bulunmaya dikkat etmeli, gerekli evrakları ve bilgileri eksiksiz bir şekilde sigorta şirketinize ulaştırmalısınız.

  

Hasar Takibi İçin Gerekli Belgeler

- Acente ve poliçe no,
- Hasar tarihi,
- Hasar detayları,
- Tahmini hasar miktarı,
- Sigortalının telefon bilgisi,
- Poliçe fotokopisi,
- Kaza Tespit Tutanağı, 
- Alkol raporu,
- İfade tutanakları, görgü tespit tutanağı,
- Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi,
- Hasara ait fotoğraflar,

Siz de bu olumsuzluklara mahal vermemek adına 5 iş günü içinde ilgili belgelerle beraber hasar ihbarında bulunmaya özen göstermelisiniz.

Hasar Takip Süreci 

Hasar ihbarından sonra ise asıl kritik noktaya, hasar takibine geçilir. Hasar dosya takibi için sürücülerin hasar ihbarında bulunması gerekir. Aksi takdirde hasarınız kasko kapsamında olsa dahi ödeme yapılmaz.

Hasar takip süreci aşağıdaki aşamalardan geçer;

Eksper Atama

Gerçekleşen hasarda tarafların kusur oranını belirlemek için eksper ataması yapılır. Atanan eksper, hasarı inceleyerek meydana gelen hasar oranını, nedenlerini ve hasar evraklarını inceler.

Dosya İnceleme

Atanan eksperin raporu sonrasında dosya incelemesi yapılır ve gerçekleşen hasarın kaskonun kapsamında olup olmadığı gözden geçirilir. 

Hasar Ödemesi

Dosya incelemesi ve hasarın kasko kapsamında olup olmadığı değerlendirildikten sonra hasar ödemesi gerçekleşir. 

Günümüzde hasar dosyası takibini yapmak oldukça kolaylaştı. İnternet üzerindeki programları ve internet sitelerini kullanarak hasar takibi yapmak mümkün. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey hasar dosya numarasıdır. Hasar ihbarı esnasında verilen dosya numarası hasar takip sorgulama işlemlerinde kullanılır, bu nedenle işlemler sonuçlanana kadar saklanmalıdır. 

Hasar anındaki bütün işlemleri, tazminatın ödenmesine kadar olan süreci sizin adınıza yöneten sigorta şirketleri bulunmaktadır. Tüm bu süreçle tek tek uğraşmak yerine Sigortam.net’e başvurarak hasar takibinin profesyonel kişilerce yapılmasını sağlayabilirsiniz. 

Sigortam.net'in hasar hizmetleriyle ilgili bilgi almak isterseniz; ‘’Hasar Hizmetleri’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Siz de Sigortam.net’le hasar sürecinin hızlı ve sorunsuz geçirmek istiyorsanız kasko ve trafik sigortanıza Sigortam.net ayrıcalığıyla sahip olun, sigortalı hayatın huzurunu yaşayın.


Okumaya Devam Edin

Hasar Ödemeleri

13 Şubat 2012 Pazartesi
Kasko sigortası, herhangi bir kaza anında sadece sizin aracınızdaki, yani sigortalı olan araçtaki hasarı karşılamaktadır. 

Hasar İhbarı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

25 Eylül 2012 Salı
Gerektiğinde kullanılmak üzere yaptırdığımız sigortamızın önemini en çok anlayacağımız zamanlar, hasar yaşadığımız anlardır.

Kasko Kapsamındaki Hasarlarda İstenecek Belgeler

14 Ağustos 2014 Perşembe

Kasko kapsamında yer alan risklerin gerçekleşmesi durumunda istenecek belgeler değişir, siz de bu belgeleri öğrenin. Hasarınızı kısa sürede atlatın.