Hasar Dosya Takibinde Dikkat Şart

Genellikle ‘’İyi ki sigorta yaptırmışım.’’ diyeceğiniz ve sigortanın önemini anlayacağınız zamanlar bir hasar ile karşılaştığınız dönemlerdir.

Önemli olan hasar meydana gelmeden önce temkinli olmak ve önlem almaktır. Bu önlemlerin ilki ve en önemlisi hem can hem de mal güvencesi verecek olan kasko sigortasını yaptırmaktır. Lakin sorumluluğumuz kasko yaptırmakla sınır değil, kaskonuzun size sunduğu avantajlardan yararlanabilmek adına bazı işlemler hakkında da bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Bu işlemlerden en önemlisi; hasar işlemleridir.

Hasar işlemleri, sigortalının ihbarı ile başlar. Kasko genel şartlarına göre; hasar ihbarının hasarın gerçekleştiği tarih itibariyle 5 iş günü içerisinde yapılması şarttır. İhbarı yapılmamış hasarın tazmini olmaz ve sigorta şirketleri bu durumdan sorumlu tutulmaz. Hasarınızın tazminini riske atmamak adına 5 iş günü içerisinde hasar ihbarında bulunmaya dikkat etmeli, gerekli evrakları ve bilgileri eksiksiz bir şekilde sigorta şirketinize ulaştırmalısınız.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Hasar Takibi İçin Gerekli Belgeler

– Acente ve poliçe no,
– Hasar tarihi,
– Hasar detayları,
– Tahmini hasar miktarı,
– Sigortalının telefon bilgisi,
– Poliçe fotokopisi,
– Kaza Tespit Tutanağı, 
– Alkol raporu,
– İfade tutanakları, görgü tespit tutanağı,
– Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi,
– Hasara ait fotoğraflar,

Siz de bu olumsuzluklara mahal vermemek adına 5 iş günü içinde ilgili belgelerle beraber hasar ihbarında bulunmaya özen göstermelisiniz.

Hasar Takip Süreci 

Hasar ihbarından sonra ise asıl kritik noktaya, hasar takibine geçilir. Hasar dosya takibi için sürücülerin hasar ihbarında bulunması gerekir. Aksi takdirde hasarınız kasko kapsamında olsa dahi ödeme yapılmaz.

Hasar takip süreci aşağıdaki aşamalardan geçer;

Eksper Atama

Gerçekleşen hasarda tarafların kusur oranını belirlemek için eksper ataması yapılır. Atanan eksper, hasarı inceleyerek meydana gelen hasar oranını, nedenlerini ve hasar evraklarını inceler.

Dosya İnceleme

Atanan eksperin raporu sonrasında dosya incelemesi yapılır ve gerçekleşen hasarın kaskonun kapsamında olup olmadığı gözden geçirilir. 

Hasar Ödemesi

Dosya incelemesi ve hasarın kasko kapsamında olup olmadığı değerlendirildikten sonra hasar ödemesi gerçekleşir. 

Günümüzde hasar dosyası takibini yapmak oldukça kolaylaştı. İnternet üzerindeki programları ve internet sitelerini kullanarak hasar takibi yapmak mümkün. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey hasar dosya numarasıdır. Hasar ihbarı esnasında verilen dosya numarası hasar takip sorgulama işlemlerinde kullanılır, bu nedenle işlemler sonuçlanana kadar saklanmalıdır. 

Hasar anındaki bütün işlemleri, tazminatın ödenmesine kadar olan süreci sizin adınıza yöneten sigorta şirketleri bulunmaktadır. Tüm bu süreçle tek tek uğraşmak yerine Sigortam.net’e başvurarak hasar takibinin profesyonel kişilerce yapılmasını sağlayabilirsiniz. 

Sigortam.net'in hasar hizmetleriyle ilgili bilgi almak isterseniz; ‘’Hasar Hizmetleri’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Siz de Sigortam.net’le hasar sürecinin hızlı ve sorunsuz geçirmek istiyorsanız kasko ve trafik sigortanıza Sigortam.net ayrıcalığıyla sahip olun, sigortalı hayatın huzurunu yaşayın.

Benzer İçerikler

Sompo Japan Sigorta

Sompo Japan Sigorta  Kasko Sigortası Sigortam.net’te

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
tam kasko dikkat edilmesi...gerekenler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1...Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için...aşağıdakileri mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A) Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak...bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır. -Toprak kayması -Fırtına -Yıldırım -Kullanım...ve gelir kaybı -Yurtdışı (Seçimli) -0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni...Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar: -3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler -Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı,...parlayıcı maddeler, (Seçimli) -Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma, -Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar* *Kemirgen hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A)...Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça...tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir....Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar...Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20 lik kısmı (...150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste yapılır.

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması

Şirket tarafından...internet üzerinden araç satışı yapan sitelerden veya yetkili/özel satıcılardan alınacak en az 3 teklifin...ortalaması piyasa rayici olarak belirlenir.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.