444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kaza Sonrası Hasar Tespiti Nasıl Yapılır?

28 Eylül 2012

Maddi hasarlı trafik kazalarında sigortadan faydalanmak için hasarın doğru şekilde tespit edilmesi önemlidir. Hasar tespitinin ilk adımı kaza anında araçların konumunu ve hata oranını gösteren “Kaza tespit tutanağı”nın düzenlenmesidir.
 
Bilindiği gibi eskinden polis tarafından tutulan zabıt yerine, 2008 yılından itibaren sürücülerin kendilerinin form doldurması ve imzalaması gerekmektedir. Kazaya karışan tüm tarafların ortak bir şekilde doldurup imzaladığı kaza tespit tutanağı, sigorta şirketlerinin hasar tespiti ve teminat ödemelerinde önemli bir yer tutmaktadır. 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Kaza Tespit Tutanağının Amacı

 

Kaza tespit tutanağının sürücüler tarafından doldurulmasındaki amaç, kaza anında polisin gelmesini bekleyerek zaman kaybı, trafik sıkışıklığı gibi durumların önüne geçmektir. Trafik polisine ihtiyaç duymaksızın, kazaya karışan araç ve sürücülerin, beyanlarına istinaden hızlı ve kolayca hazırlanacak bir tutanakla işlemleri sonuçlandırmaktır.
 
Hasar anında doldurulacak kaza tespit tutanağı sayesinde,
 
  • Kazanın yeri ve tarihi,
  • Kazanın türü, kazaya karışan araçlar ve sürücüleri
  • Yol ve çevre özellikleri,
  • Kusur dağılım oranları belirlenebilmektedir.
 
Kaza tespit tutanağı, yazdığınız ifadelere ve kroki çizimine göre değerlendirilmekte  olduğu için kaza tespit tutanağını doldururken; 
 
  • Anlaşılır, açık bir dille, okunaklı bir yazıyla yazmak sizin yararınızadır. 
  • Formda istenen krokiyi çizerken bazı detayları belirtmek işinizi o an uzatıyormuş gibi görünse de, kaza anını göremeyen sigortacınız ve komisyon üyelerinin sağlıklı karar vermesi açısından büyük önem taşımaktadır. 
  • Araç plakalarının, yolun, tek yönlü ya da ayrılmış yol, olup olmadığının belirtilmesi, varsa trafik levhalarının, trafik akış yönünün işaretlenmesi, araçların bu yol üzerindeki konumu kusur oranları belirlenirken göz önünde bulundurulacak bilgilerdir.
  • Farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarda duruma açıklık getirmesi bakımından önemlidir.
 
 
Kaza tespit tutanağı örneği için tıklayın.
 

Hasar Tespiti İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

 
Kaza sonrasında ikinci adım doldurulan kaza tespit tutanaklarının imzalı bir kopyası ile sigorta acentenize başvurmaktır. Bilgileriniz sigorta acenteniz tarafından TRAMER sistemine kaydedilmekte ve kusur dağılım oranlarınız belirlenebi

Okumaya Devam Edin

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Hizmetleri

09 Haziran 2010 Çarşamba

Bir hasarınız olduğunda; hasar tarihten itibaren 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine ihbarda bulunmanız gerekir. İlgili sigorta şirketi ihbardan sonra hasar tespiti için eksper tayin eder.

Kaza Yaptığımda Ne Yapmam Gerekiyor?

17 Haziran 2010 Perşembe

Maddi hasarlı kazalarda; kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.