Kaza Sonrası Hasar Tespit İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kaza Sonrası Hasar Tespit İşlemleri Nasıl Yapılır?Hasar tespit işlemleri için neler gereklidir? Hasar tespit için istenen belgeler nelerdir? sorularının detaylarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz. Kaza durumlarında hızlı ve bilinçli hareket edebilmeniz adına, hasar tespit işlemleri için yapılması gerekenleri bir araya getirdik.

Maddi hasarlı trafik kazaları gerçekleştiğinde sigortadan faydalanmak için hasarın doğru şekilde tespit edilmesi önemlidir. Hasar tespitinin ilk adımı kaza anında araçların konumunu ve hata oranını gösteren “Kaza tespit tutanağı”nın düzenlenmesidir.

Bilindiği gibi eskinden polis tarafından tutulan zabıt yerine, artık sürücülerin kendilerinin form doldurması ve imzalaması gerekmektedir. Kazaya karışan tüm tarafların ortak bir şekilde doldurup imzaladığı kaza tespit tutanağı, sigorta şirketlerinin hasar tespiti ve teminat ödemelerinde önemli bir yer tutmaktadır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kaza Tespit Tutanağının Amacı

Kaza tespit tutanağının sürücüler tarafından doldurulmasındaki amaç, kaza anında polisin gelmesini bekleyerek zaman kaybı, trafik sıkışıklığı gibi durumların önüne geçmektir. Trafik polisine ihtiyaç duymaksızın, kazaya karışan araç ve sürücülerin, beyanlarına istinaden hızlı ve kolayca hazırlanacak bir tutanakla işlemleri sonuçlandırmaktır.

Hasar anında doldurulacak kaza tespit tutanağı sayesinde,

 • Kazanın yeri ve tarihi,
 • Kazanın türü, kazaya karışan araçlar ve sürücüleri
 • Yol ve çevre özellikleri,
 • Kusur dağılım oranları belirlenebilmektedir.

Kaza tespit tutanağı, yazdığınız ifadelere ve kroki çizimine göre değerlendirilmekte olduğu için kaza tespit tutanağını doldururken;

 • Anlaşılır, açık bir dille, okunaklı bir yazıyla yazmak sizin yararınızadır.
 • Formda istenen krokiyi çizerken bazı detayları belirtmek işinizi o an uzatıyormuş gibi görünse de, kaza anını göremeyen sigortacınız ve komisyon üyelerinin sağlıklı karar vermesi açısından büyük önem taşımaktadır. 
 • Araç plakalarının, yolun, tek yönlü ya da ayrılmış yol, olup olmadığının belirtilmesi, varsa trafik levhalarının, trafik akış yönünün işaretlenmesi, araçların bu yol üzerindeki konumu kusur oranları belirlenirken göz önünde bulundurulacak bilgilerdir.
 • Farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarda duruma açıklık getirmesi bakımından önemlidir.

Kaza tespit tutanağı için tıklayın.

Kaza tespit tutanağı örneği için tıklayın.

Hasar Tespit İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Kaza sonrasında ikinci adım doldurulan kaza tespit tutanaklarının imzalı bir kopyası ile sigorta acentenize başvurmaktır. Bilgileriniz sigorta acenteniz tarafından TRAMER sistemine kaydedilmekte ve kusur dağılım oranlarınız belirlenebilmektedir.

Kusur dağılım oranları konusunda sigorta şirketleri bir anlaşmaya varamazlarsa, hasar dosyası, kaza tespit tutanağı değerlendirme komisyonu tarafından incelenir. Komisyon üç iş günü içinde hasar dosyasının kusur oranlarını sonuçlandırır.

Kaza tespit tutanağı ve hasar anında istenen diğer belgelerle sigorta şirketinize 5 iş günü içinde ulaşarak hasar dosyanızı açtırmalısınız. Aracınızın hasarı ile ilgili tüm takiplerinizi bu dosya numarası üzerinden yaptığınız için kaybetmemeniz gerekmektedir.
Hasar tespiti için kaza tespit tutanağı ile birlikte istenen belgeler şunlardır:

 • Sigorta poliçeniz,
 • Sigorta primlerini zamanında ve eksiksiz ödediğinize dair belgeler,
 • Sürücü belgeniz,
 • Aracınızın trafik ve tescil belgeleri,
 • Kazayı gösteren fotoğraflar.

Kazanın oluş şekline ve eksper raporuna göre sigorta tarafından daha sonra başka belgeler de istenebilir. Acenteniz sizi bu konuda yönlendirecektir.

Sigortaya başvurmanızın ardından dosyanız açılmakta ve sigorta eksperi aracınızı görmek ve incelemek için aracınızın bulunduğu servise gelmektedir. Eksper tarafından tespit edilen hasar bedeli sonrasında onarım onayı verilen aracınızın tamir çalışmaları başlar.

Poliçe Yenileme Tarihlerine Dikkat

Sigorta ödemelerinizi zamanında ve tam olarak alabilmek için hasarla ilgili eksik evraklarınız varsa en kısa zamanda tamamlamalısınız. Kasko veya trafik poliçenizin de gününün geçmemiş olmasına, primlerinizin düzenli olarak yatırılmasına dikkat etmelisiniz.

Trafik kazalarını en az maddi hasarla atlatmak için kasko ve zorunlu trafik sigortası yenilemelerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Aracınıza ve bütçenize özel en uygun fiyatlı poliçeyi almak için Sigortam.net 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 bizi arayarak destek alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Hasar Anında Neler Yapılması Gerekiyor?Hasar anında yapılması gerekenler nelerdir? Hasar anında yapılacak işlemler nelerdir? sorularının...cevaplarını yazımızdan öğrenebilirsiniz. Hasar anında yapılması gerekenler hakkında tüm merak edilenleri sizler...için yazımızda bir araya getirdik. Öncelikle sadece maddi hasarlı kazalarda; kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da...sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı
...doldurmalısınız. Kazaya karışan diğer sürücüler ile anlaşmadığınız takdirde veya aşağıdaki hallerde 155 veya kaza...mahalli Jandarma bölgesiyse 156 numaralı telefondan trafik zabıtasına haber vermelisiniz! [widget...id="sigortamnet_trafik_widget-2"]

Hasar Anında Yapılması Gerekenler

Hasar anında yapılması...gerekenler arasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Kaza tespit tutanağının doldurulmayacağı durumları...bilmenize fayda var. DİKKAT! Aşağıdaki durumlarda bu tutanak DOLDURULMAYACAKTIR.
  Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç...kullanılıyorsa,
 • Sürücüde yaş küçüklüğü varsa, 
 • Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
 • Kazaya karışan araçlardan biri...veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise,
 • Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
 • Trafik kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
 • Kazaya karışan...araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise, ( Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş Yeşilkart-Green Card...belgesi de trafik sigortası yerine geçmektedir)
 • Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile...sonuçlanmışsa.
Yukarıdaki nedenlerle Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı...dolduramadığınız durumlarda yapmanız gerekenler ise aşağıdaki gibidir:
 • Kaza yerinde aracın konumunu...değiştirmeden trafik polisini aramalı, kaza zaptı tutturmalı ve alkol raporu almalısınız.
 • Kaza yeri...jandarma sınırları içindeyse en yakın jandarma karakoluna haber vererek ifade vermeli ve görgü tespit tutanağı...tutturmalısınız.
 • Kazaya başka bir araç da karışmış ise o araca ait trafik poliçesinin fotokopisini...ve sürücüsünün ehliyet ve ruhsat fotokopisini almalısınız.
 • Araç çalışmıyorsa ve kasko...poliçenizin asistans hizmeti varsa çekici için asistans şirketini aramalısınız.
Hasar anında yapılması gerekenler...hakkında bilmeniz gereken diğer detaylar ise şöyledir;
 • Mümkün olan durumlarda araçlar kaza yerinden kaldırılmadan...önce farklı açılardan fotoğrafları çekilmelidir.
 • Tutanakların bir sureti fotoğraflarla beraber karşı tarafın veya...kendi aracınızın trafik sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine veya kasko poliçesinden tazminat talep edilecekse...aracınızın kasko sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine ulaştırılmalıdır.
Kaza zaptı işleminden sonra...aracı, anlaşmalı veya yetkili bir servise çektirmelisiniz. Hasar ihbarı yapabilmek için aşağıdaki evrakları...hazırlamanız gerekir.
 • Poliçe fotokopisi,
 • Kaza Tespit Tutanağı,
 • Alkol raporu,
 • İfade tutanakları,...görgü tespit tutanağı,
 • Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi,
 • Hasara...ait fotoğraflar,
 • Rehinli ve ipotekli araçlarda bankadan alınacak resmi belgeler.
Bir kaza...durumunda karşı tarafa verdiğiniz hasarlar ile ilgili gerekli evraklar için tıklayınız.

Araç Sigortaları Bütçenizi Korur!

Trafik sigortasıyaptırarak karşı tarafa verebileceğiniz hasarlar...için ödeme yapmazsınız. Trafik sigortası poliçeniz zararı karşılar ve bütçenizi koruma altına alır.Kasko sigortasıile de kendi aracınızın başına gelebilecek kaza...risklerine karşı, aracınızı ve bütçenizi koruyabilirsiniz. Bu nedenle geç olmadan Sigortam.net'ten araç sigortalarınızı yaptırın, güvenceniz hemen...başlasın! En uygun kasko sigortası fiyatları ve trafik sigortası fiyatları Sigortam.net'te.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL