Hasarda Hızlı Hizmet

08 Temmuz 2013

Sigortacılık terimleri içerisinde ‘’risk’’ önemli bir yere sahiptir. Sigorta teminatları, primleri ve fiyatları gibi pek çok detay riske bağlıdır. Risk demek, yaşanması muhtemel hasar demektir.

Olması muhtemel risk gerçekleştiğinde alınan sigorta ürünü devreye girer. Risk gerçekleştiğinde, sigorta şirketine hasar ihbarı yapılması gerekir. İhbarı yapılmamış bir hasar, sigorta şirketi için bir şey ifade etmez. Hasar ihbarı ilgili detaylı bilgilere; ''Hasar İhbarı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler'' başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sigortalı kişi veya kurum, tazmin edilmesi gereken bir hasar yaşandığında en geç 5 gün içerisinde hasar ihbarı yapmak zorundadır. Yani hasarın karşılanmasının ilk adımı olan hasar ihbarı, sigortalının sorumluluğundadır. 

Hasar ihbarı ise belli bir süreci kapsıyor. Hasara neden olan bir kaza yaşandığında, kazaya karışan tarafların Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağını doldurması gerekiyor. Tutanağın doldurulması için tarafların anlaşmış olması ve polis gerektiren bir durum olmaması gerekiyor. Anlaşmaya varılamıyorsa veya polis-jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin çağrılması gereken durumlar söz konusuysa, form doldurulmaz. 

  

Kaza tespit tutanağı hasar ihbarı için gereken belgeler arasında yer alır. Hasar ihbarı için gereken diğer belgeleri öğrenmek için; ‘’Hasar İhbarı için Gerekli Bilgiler Neler?’’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu belgeler ve hasar ihbar formu ile sigorta şirketinize başvuru yaptıktan sonra, tazminat işlemleri kısa sürede başlar. 

Hasar ihbarı, hasar sürecinin en önemli aşamasıdır. Bu yüzden mümkün olduğunca çabuk yapılmalıdır. Hasar ihbarı sonrası süreç; eksper atama, dosya inceleme, hasar ödemesi olmak üzere 3 aşamadan geçer. 

Hasar ihbarı ile başlayan eksper atama ve dosya inceleme ile devam eden süreç ne kadar hızlı işlerse, hasar tazmini o kadar çabuk gerçekleşir.

Eksper Atama: Hasar ihbarı ile birlikte sigorta şirketi, hasarın boyutunun incelenmesi için eksper tayin eder. Atanan eksper, hasarı inceler ve değerlendirmelerini yapar.

Dosya İnceleme: Eksperin değerlendirmesi ile birlikte dosya incelemesi yapılır. Böylece hasarın ilgili sigorta kapsamında olup olmadığına karar verilir. 

Hasar Ödemesi: Eksper raporu ve dosya incelemesi ile hasarın sigorta kapsamında olduğuna karar verildikten sonra belirlenen miktar sigortalıya ödenir. 

Sigortam.net müşterileri ise bu süreçte yalnız kalmaz, tüm hasar sürecini Sigortam.net desteğiyle tamamlar.

Aracı Hasar Gören Sigortam.net Müşterileri;
 

  • Kaza yaptığında 444 24 00’ı arar,
  • Hasar uzmanlarının doğru yönlendirmelerinden yararlanır,
  • Hasar dosyasının açılması için destek alır,
  • Eksper raporuyla ilgili gelişmeleri takip edebilir,
  • Aracı servisteyse, aracın tamir durumu ile ilgili bilgileri edinebilir,
  • Hasarının limitler ve teminatlar kapsamında değerlendirildiğinden emin olur,
  • Hasar sonrası, tazminatın ödenmesine kadar olan sürecinizi hızlı ve doğru bir şekilde sonuçlandırır.

Siz de kasko veya trafik sigortanıza Sigortam.net ayrıcalığıyla sahip olun, Sigortam.net hasar hizmetleriyle hasar sürecini hızlı ve doğru bir şekilde atlatın!

Hasar sorgulama ve ihbar işlemlerini ister Sigortam.net sitemizden, isterseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yapabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.

Hasarsızlık İndirimi Nedir, Nasıl Yararlanılır?

Sigortalılarımızın en çok üzerinde durduğu konulardan birisi olan hasarsızlık indirimi, kasko poliçenizin primini % 65'e varan oranlarda azaltan önemli bir indirimdir.

Hasar İkame Teminatı Ne İşe Yarar?

'Hasar ikame' teminatını seçmemeniz halinde, herhangi bir kısmi hasar olduğunda ek bir prim ödemek zorunda kalabilirsiniz