Hasarda Sigorta Kullanımı

Sigorta yaptırmaktaki temel amaç; her an ve her yerde yaşanabilecek riskleri kontrol altına almaktır. Sigortalı olma, güven duygusunu hissettirir. Ancak sigortalılar belli bir bütçe ayırarak sigorta almış olsa da herhangi bir hasarla karşı karşıya kalmak istemez. Çünkü; hasar süreci hem oldukça uğraştırıcı ve can sıkıcı hem de zaman alıcıdır. Üstelik sigortanın hasarın ne kadarını karşılayacağı ve sigorta şirketinin hasar sürecinde ne kadar destek olacağı konusu muhallaktadır. 

En iyi sigorta şirketinin özelliklerine değindiğimiz yazımızda da bahsettiğimiz gibi sigorta şirketlerinin hasar hizmetlerine dair bilgileri henüz poliçenizi düzenlettirmeden öğrenmeli, detaylı bir araştırma yapmalısınız. İyi bir sigorta şirketi, sadece poliçe satın alımında değil, poliçe süresi boyunca da kaliteli bir hizmet verir. İyi bir sigorta şirketinin temel özelliği; hasar anındaki tutumu ve hasar ödemelerini gerçekleştirme süresidir. 

Sigorta şirketlerinin hasar ve diğer hizmetleriyle ilgili bilgileri, çeşitli forumlardan ve şirketlerin müşteri yorumları sayfasından öğrenebilirsiniz. İyi araştırmadan ve kulaktan dolma bilgilerle alınan poliçelerin hasar sürecinde bir yardımı olmayacağı gibi otomobil masraflarını 2 katına çıkarır. Peki, hasar sürecinin kolayca çözülmesi için tek görev sigorta şirketlerine mi düşüyor? Tabi ki hayır! 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Hasarda Sigorta Kullanımı için Gerekli Adımlar

Sigortalıların görevi hasar ihbarı ile başlar. Hasar ihbarının en geç 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine yapılması ve şirketin istediği bütün belgerin mümkün olduğunca çabuk hazırlanması gerekir. Bu belgeler, hasarın tespiti ve sigorta ödemenizin belirlenmesi için önemlidir. Hasar ihbarı için gerekli belgeler;

  • Poliçe fotokopisi,
  • Kaza tespit tutanağı,
  • Alkol raporu,
  • İfade tutanakları 
  • Görgü tespi tutanağı
  • Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi,
  • Hasarın gerçekleşme anına ait fotoğraflar.

Hasar ihbarını takiben hasar tespitini yapacak eksper tayin edilir. Eksperin inceleme sonrasında oluşturduğu rapor ve sigortalının hazırladığı belgeler sigorta şirketine ulaştırıldıktan sonra hasarın kasko veya trafik sigortası kapsamında olduğuna karar verilirse, hasar ödemesi yapılır. 

Hasar ihbarı, eksper atama ve dosya inceleme aşamaları hasar ödemesine geçişin belirleyicisidir. Aşamalardan birinde pürüz çıkması, ödemenin yapılmamasına veya eksik yapılmasına neden olabilir.

Hasar takibinin profesyonel kişilerce yapılması gerekir, aksi durumda hasarınız kasko ve trafik sigortası kapsamında olsa bile hasar ödemeniz gerçekleşmeyebilir. Tüm bu süreçle tek tek uğraşmak yerine Sigortam.net’e başvurarak hasar takibinin profesyonel kişilerce yapılmasını sağlayabilirsiniz. 

Sigortam.net’in Hasarda Sigorta Kullanımını Hızlandıran Hizmetleri
 

Çekici Hizmeti

Araç hareket edemeyecek durumda ise, hemen bir çekici gönderilmesi sağlanır ve en yakın anlaşmalı araç servisi yönlendirilir.

Hasar Dosyanız Açılır

Hasar dosyası servis tarafından açılır. Hasar dosyanızın açıldığından emin olmak isterseniz, 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramanız yeterlidir. 

İkame Araç

Aracınız tamirdeyken; “ikame araç” isterseniz, sigorta şirketinizle gerekli ayarlama yapılıp poliçenizde belirlenmiş şartlara göre araç almanız sağlanır.

Eksper Takibi

Eksper raporuna dair bilgi almak istemeniz durumunda, sigorta şirketinizle irtibata geçilir ve en kısa sürede geri dönüş yapılır. “Eksper atandı mı? Geldi mi? Rapor yazıldı mı? Rapor şirkete gitti mi?” gibi sorularınız cevapsız kalmaz.

Aracın Servisteki Durumu

Aracınızın servisteki durumuna dair bilgi alamıyorsanız, sizin adınıza gerekli bilgiler alınıp aracınızın servisteki durumuna dair soru işaretleriniz giderilir.

Hasarla İlgili Talepler

Hasarın tutarı ve hasarın onarımına dair talepleriniz sigorta şirketlerine iletilerek, sigorta şirketinizin değerlendirmelerde bulunması sağlanır.

Hasar Ödeme Takibi

Araç onarımınız anlaşmalı olmayan bir serviste yapıldıysa; hasar ödemenizin zamanında yapılması için gerekli takip yapılır.

Araç Teslimi

Araç onarımı tamamlandı ama sigorta şirketinden teslim yazısı gelmiyorsa; sizin adınıza şirketle iletişim kurulur ve hasar ödeme süreci hızlandılır.

Siz de Sigortam.net’le hasar sürecinin hızlı ve sorunsuz geçirmek istiyorsanız kasko ya da trafik sigortanıza bizim ayrıcalığımızla sahip olun, sigortalı hayatın huzurunu yaşayın. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL