Hasarda Sigorta Kullanımı

Sigorta yaptırmaktaki temel amaç; her an ve her yerde yaşanabilecek riskleri kontrol altına almaktır. Sigortalı olma, güven duygusunu hissettirir. Ancak sigortalılar belli bir bütçe ayırarak sigorta almış olsa da herhangi bir hasarla karşı karşıya kalmak istemez. Çünkü; hasar süreci hem oldukça uğraştırıcı ve can sıkıcı hem de zaman alıcıdır. Üstelik sigortanın hasarın ne kadarını karşılayacağı ve sigorta şirketinin hasar sürecinde ne kadar destek olacağı konusu muhallaktadır. 

En iyi sigorta şirketinin özelliklerine değindiğimiz yazımızda da bahsettiğimiz gibi sigorta şirketlerinin hasar hizmetlerine dair bilgileri henüz poliçenizi düzenlettirmeden öğrenmeli, detaylı bir araştırma yapmalısınız. İyi bir sigorta şirketi, sadece poliçe satın alımında değil, poliçe süresi boyunca da kaliteli bir hizmet verir. İyi bir sigorta şirketinin temel özelliği; hasar anındaki tutumu ve hasar ödemelerini gerçekleştirme süresidir. 

Sigorta şirketlerinin hasar ve diğer hizmetleriyle ilgili bilgileri, çeşitli forumlardan ve şirketlerin müşteri yorumları sayfasından öğrenebilirsiniz. İyi araştırmadan ve kulaktan dolma bilgilerle alınan poliçelerin hasar sürecinde bir yardımı olmayacağı gibi otomobil masraflarını 2 katına çıkarır. Peki, hasar sürecinin kolayca çözülmesi için tek görev sigorta şirketlerine mi düşüyor? Tabi ki hayır! 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Hasarda Sigorta Kullanımı için Gerekli Adımlar

Sigortalıların görevi hasar ihbarı ile başlar. Hasar ihbarının en geç 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine yapılması ve şirketin istediği bütün belgerin mümkün olduğunca çabuk hazırlanması gerekir. Bu belgeler, hasarın tespiti ve sigorta ödemenizin belirlenmesi için önemlidir. Hasar ihbarı için gerekli belgeler;

  • Poliçe fotokopisi,
  • Kaza tespit tutanağı,
  • Alkol raporu,
  • İfade tutanakları 
  • Görgü tespi tutanağı
  • Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi,
  • Hasarın gerçekleşme anına ait fotoğraflar.

Hasar ihbarını takiben hasar tespitini yapacak eksper tayin edilir. Eksperin inceleme sonrasında oluşturduğu rapor ve sigortalının hazırladığı belgeler sigorta şirketine ulaştırıldıktan sonra hasarın kasko veya trafik sigortası kapsamında olduğuna karar verilirse, hasar ödemesi yapılır. 

Hasar ihbarı, eksper atama ve dosya inceleme aşamaları hasar ödemesine geçişin belirleyicisidir. Aşamalardan birinde pürüz çıkması, ödemenin yapılmamasına veya eksik yapılmasına neden olabilir.

Hasar takibinin profesyonel kişilerce yapılması gerekir, aksi durumda hasarınız kasko ve trafik sigortası kapsamında olsa bile hasar ödemeniz gerçekleşmeyebilir. Tüm bu süreçle tek tek uğraşmak yerine Sigortam.net’e başvurarak hasar takibinin profesyonel kişilerce yapılmasını sağlayabilirsiniz. 

Sigortam.net’in Hasarda Sigorta Kullanımını Hızlandıran Hizmetleri
 

Çekici Hizmeti

Araç hareket edemeyecek durumda ise, hemen bir çekici gönderilmesi sağlanır ve en yakın anlaşmalı araç servisi yönlendirilir.

Hasar Dosyanız Açılır

Hasar dosyası servis tarafından açılır. Hasar dosyanızın açıldığından emin olmak isterseniz, 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramanız yeterlidir. 

İkame Araç

Aracınız tamirdeyken; “ikame araç” isterseniz, sigorta şirketinizle gerekli ayarlama yapılıp poliçenizde belirlenmiş şartlara göre araç almanız sağlanır.

Eksper Takibi

Eksper raporuna dair bilgi almak istemeniz durumunda, sigorta şirketinizle irtibata geçilir ve en kısa sürede geri dönüş yapılır. “Eksper atandı mı? Geldi mi? Rapor yazıldı mı? Rapor şirkete gitti mi?” gibi sorularınız cevapsız kalmaz.

Aracın Servisteki Durumu

Aracınızın servisteki durumuna dair bilgi alamıyorsanız, sizin adınıza gerekli bilgiler alınıp aracınızın servisteki durumuna dair soru işaretleriniz giderilir.

Hasarla İlgili Talepler

Hasarın tutarı ve hasarın onarımına dair talepleriniz sigorta şirketlerine iletilerek, sigorta şirketinizin değerlendirmelerde bulunması sağlanır.

Hasar Ödeme Takibi

Araç onarımınız anlaşmalı olmayan bir serviste yapıldıysa; hasar ödemenizin zamanında yapılması için gerekli takip yapılır.

Araç Teslimi

Araç onarımı tamamlandı ama sigorta şirketinden teslim yazısı gelmiyorsa; sizin adınıza şirketle iletişim kurulur ve hasar ödeme süreci hızlandılır.

Siz de Sigortam.net’le hasar sürecinin hızlı ve sorunsuz geçirmek istiyorsanız kasko ya da trafik sigortanıza bizim ayrıcalığımızla sahip olun, sigortalı hayatın huzurunu yaşayın. 

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır....Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar...gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça...orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın...yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı...olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde...Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı...araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar...tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması halinde eksper tarafından piyasan alınacak...en az üç adet teklifin ortalaması alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL