Hatalı Akaryakıt Teminatı

Araçların başına gelebilecek riskler arasında çarpma, yanma, çalınma gibi pek çok risk sayılır. Bu risklerin arasında belki de en son ‘’yanlış akaryakıt dolumu’’  akla gelir. Oysa sürücüler her gün olmasa da haftada pek çok kez akar yakıt istasyonlarını ziyaret eder. Bu ziyaretlerin birinde aracınıza yanlış akaryakıt dolumu yapılabilir. Böyle bir durum yaşandığında, araç tamiri için gereken masraf hiç ummadığınız rakamları bulabilir.

Peki hatalı akaryakıttan kastedilen nedir?

-95 oktan benzin yerine 97 oktan  benzin,
-Motorin yerine Eurodizel gibi akaryakıtların kullanılması, hatalı akaryakıtlara birer örnektir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Verilen bu örneklerde hataların telafisi yapılabilir. Fakat dönülmez akaryakıt hataları da bulunmaktadır. Örneğin;

-Dizel olan bir araca benzin konulması,
Benzinli bir araca dizel yakıt konulması, (otomobil yakıtı olarak kullanılan benzin ile ilgili detaylı bilgi için; ”Benzinin Özellikleri” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.
-Euro dizel kullanılması gereken bir araca klasik dizel yakıtın konması gibi.

Peki dikkatsizlik sonucu yanlış yakıt alındığında ne yapmalıyız veya ne yapabiliriz?

Hatalı Akaryakıtı Telafi Etmenin Yolu Kaskodan Geçer!

Öncelikle aracınızı aldığınız yakıt fişini okumayı alışkanlık haline getirmekte fayda var. Böylece hatalı yakıtın aracınıza daha fazla zarar vermesinin önüne geçebilir, oluşabilecek maliyetleri engelleyebilirsiniz.

Araca konan hatalı yakıt, arka koltuğun altındaki yakıt transfer pompasının çalışması ile aracın ön bölümüne sevk edilir. Bu durumda aracın tüm yakıt boruları hatalı yakıta maruz kalır ve  araç ciddi oranda zarar görür. Doğru yakıt seçimi ile igili soru işaretleri yaşıyorsanız, ”Doğru Yakıt Seçimi Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yeni nesil dizel motora sahip otomobile benzin konulduğunda, en kötü senaryo motorun tamamıyla zarar görmesidir. Böyle bir durum farkedilirse, yanlış akaryakıtın boşaltılıp yakıt sisteminin tamamen temizlenmesi gerekir.

Böyle bir durumla karşılaşmamak veya karşılaşılması durumunda büyük hasarlar yaşamamak için dikkatli olunmalı. Sizin gösterdiğiniz bütün özene rağmen yanlış akaryakıt dolumu gibi ufak bir dikkatsizlik, büyük zararlara neden olabilir. Aniden gelişen veya gelişebilecek hasarlara karşı önlem almanın en ideal yolu kasko yaptırmaktır.

Kasko sigortasındaki ek teminatlardan akaryakıt dolum teminatı, yanlış akaryakıtlara karşı araçları ve sürücülerin bütçesini güvenceye alır. Kaskodaki ek teminatları hatırlamak için; ”Kasko Sigortası Ek Teminatları Neleri Kapsar?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Siz de bütçenizi ve otomobilinizi uygun fiyatlarla korumak için Sigortam.net’e gelin, sigorta sorgulama yaparak en avantajlı kaskoya ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

 

Benzer İçerikler

Zurich Sigorta Kasko – Benim Arabam
Zurich Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko...Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı
-Hasarsızlık...indirimi koruma
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme...(Şartlı)

3-Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve...Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü...niyet ve muziplikle yapılan hareketler,
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar*
*Kemirgen ve diğer hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat...kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça...Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal...parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna...gidilir.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda...hasar bedelinin % 20 lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı olduğu...serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde Sigortacıdan izin...alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Sigorta konusu marka model aracın satıldığı 3 yetkili satıcıdan fiyat alınır....Aynı zamanda araç satış ilanlarının yer aldığı en popüler ve en çok giriş yapılan 3 internet sitesinde yer alan...ortalama fiyatlar tespit edilerek hepsinin ortalaması alınır.  Bu tutar hiçbir halde TSB listesinde belirlenen...tutarın üzerinde olamaz.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.