444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Hava Filtresi Nedir?

09 Nisan 2014

Hava filtresi, bir motorun verimli çalışabilmesi için gerekli olan önemli parçalardan biridir. Dışarıdan emilen havanın temizlenerek motorun yanma odasına iletilmesini sağlar. Filtrenin verimli çalişabilmesi için zararlı maddeleri yüksek oranda süzmesi gerekir.
 

Hava Filtresi Çeşitleri Nelerdir?

Filtreler normal filtre ve performans filtre olarak 2’ye ayrılır. Normal filtreler kağıt, performans filtreler ise pamuk veya sünger bazlıdır. Performans filtreler, özel bir yağ sayesinde uzun ömürlüdür ve hava geçirgenliği ile tozu filtreleme kapasitesi yüksektir. 

Kağıt bazlı standart filtreler ise, daha az hava geçirir. Gözenekleri çabuk dolar ve kısa sürede tıkanır. Dolayısıyla performansı düşer ve fazla benzin harcanmasına neden olur. Bu nedenle sık sık yenilenmesi gerekir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Performans Hava Filtesi Temizliği Nasıl Yapılır?
 

  • Filtreyi temizleyici spreyle iyice ıslatıktan sonra pislikle akacaktır.
     
  • 15 dakika bekledikten sonra soğuk suyla durulayın. Durulama işlemini temiz yüzeyden kirli yüzeye doğru yapın.
     
  • Oda sıcaklığında kendi kendine kurumasını sağlayın.
     
  • Kuruduktan sonra yağlama spreyiyle filtrenin her tarafı yağ rengini alana kadar yağlayın.

Aracınızla güvenli bir şekilde yola çıkmak için bakımlarını yaptırmakla birlikte araç kasko sigortasını da mutlaka yaptırın. Sigortam.net üzerinden araba sigortası sorgulama yaparak en uygun araç sigortaları listesine kolayca ulaşın. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan kasko ile ilgili detaylı bilgi alın.


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.