444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Hava Filtresi Bakımının Önemi

Hava filtresi, bir motorun verimli çalışabilmesini sağlayan önemli parçalar arasındadır. Görevi ise, dışarıdan emilen havayı temizleyerek motorun yanma odasına iletmektir. Hava filtesinin bakımları ve değişimi yeterli oranda ve zamanda yapılmazsa motorunuza büyük zararlar verir.

Hava Filtresini Zamanında Değiştirin!

Hava filtresini 5 bin km’de bir değiştirin. Hava filtresi, her türlü hava şartında motoru sıkıştırmadan gerekli olan havayı motora iletir ve nefes aldırır. Filtrenin temiz olması aracın fazla yakıt tüketmesini de önler. Tıkanmış bir hava filtresi aracın maksimum beygir gücüne ulaşmasını engeller ve motorda güç kaybına neden olur.

Hava filtresi kirlenirse motora da kirli hava girer ve bu durum oksijen miktarının yetersiz kalmasına ve silindirlerin içindeki yanma kalitesinin azalmasına yol açar. Yakıtın tamamını yakacak yeterli oksijen olmadığı için silindirlerin içindeki ateşleme sonucunda oluşan patlama ve yanma yetersiz kalır. Motorun maksimum torka ulaşmasını engelleyen bu durum, motorda güç kaybına yol açar.

Yakıt İsrafına Dikkat!

Hava filtresi kirlenmiş olan bir otomobilde gaza ne kadar basarsanız basın motora yeteri kadar oksijen girmediği için yakıtın çoğu yanmadan egzoztan çıkar. Dolayısıyla yakıtınızı boşa harcımız olursunuz.

İyi Hava Filtresi Kullanın!

Kalitesiz hava filtresini devamlı olarak kullanmanız da motorunuzun ömrünü azaltır. Motorun ideal çalışması için; iyi bir hava filtresi ile motorlardaki silindirlere kaliteli hava girmesi, kaliteli yakıt kullanılması ve hava-yakıt karışımının iyi olması gerekir.

Araç bakımı ihmal edilmemelidir. Kasko sigortanızı ihmal etmeyerek güvenli bir şekilde yola çıkın. Sigortam.net üzerinden en uygun araç kasko fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 sigorta ile ilgili detaylı bilgi alın.


Benzer İçerikler

Kasko Poliçesinde Eksik ve Yanlış Beyan

Kasko poliçesi alırken dikkat edilecek ilk ve önemli husus; doğru ve eksiksiz bilgidir. Aksi halde; hasarınızın teminatını da eksik alabilirsiniz.

Devamını Oku

Trafik Kazaları En Fazla Sonbaharda Yaşanıyor, Kasko Yaptırmanın Tam Zamanı

İstatistikler trafik kazalarının sonbaharda daha fazla yaşandığını ortaya koyuyor. Kasko sigortası ile “keşke” demeden önce önleminizi alın. 

Devamını Oku

Hani Derler ya ‘Şehir Efsanesi’ Diye İşte, Aynen Öyle

Kimi kesimlerin sigortacılara bakış açısı aynen şöyledir: 'Prim almaya gelince kapıda yatarlar ama hasar ödeneceği zaman kaçacak yer ararlar.' 

Devamını Oku