Hava Filtresi Bakımının Önemi

hava filtresi bakımıHava filtresi bakımı nasıl yapılır, hava filtresi bakımı ne işe yarar sorularının cevaplarını bilmek, araç sahipleri açısında önemli. Hava filtresi temizleme işlemlerini kendiniz de halledebilir, ayrıntıları bilerek aracınızın performansını koruyabilirsiniz. Hava filtresi bakımı hakkında merak edilenleri sizler için yazımızda bir araya getirdik.

Hava filtresi nedir sorusuna karşılık kısa bir açıklama yapmamız gerekirse, motorun verimli çalışabilmesini sağlayan önemli parçalardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Görevi ise, dışarıdan emilen havayı temizleyerek motorun yanma odasına iletmektir. Hava filtesi bakımı ve değişimi yeterli oranda ve zamanda yapılmazsa motorunuza büyük zararlar verebilir. Bu sebeple hava filtresi bakımı zamanında ve doğru şekilde yapılmalıdır.

Hava Filtresi Bakımı için Önemli Noktalar

Hava Filtresini Zamanında Değiştirin!

Hava filtresini 5 bin km’de bir değiştirin. Hava filtresi, her türlü hava şartında motoru sıkıştırmadan gerekli olan havayı motora iletir ve nefes aldırır. Filtrenin temiz olması aracın fazla yakıt tüketmesini de önler. Tıkanmış bir hava filtresi aracın maksimum beygir gücüne ulaşmasını engeller ve motorda güç kaybına neden olur.

Hava filtresi kirlenirse motora da kirli hava girer ve bu durum oksijen miktarının yetersiz kalmasına ve silindirlerin içindeki yanma kalitesinin azalmasına yol açar. Yakıtın tamamını yakacak yeterli oksijen olmadığı için silindirlerin içindeki ateşleme sonucunda oluşan patlama ve yanma yetersiz kalır. Motorun maksimum torka ulaşmasını engelleyen bu durum, motorda güç kaybına yol açar.

Yakıt İsrafına Dikkat!

Hava filtresi kirlenmiş olan bir otomobilde gaza ne kadar basarsanız basın motora yeteri kadar oksijen girmediği için yakıtın çoğu yanmadan egzoztan çıkar. Dolayısıyla yakıtınızı boşa harcımız olursunuz.

İyi Hava Filtresi Kullanın!

Kalitesiz hava filtresini devamlı olarak kullanmanız da motorunuzun ömrünü azaltır. Motorun ideal çalışması için; iyi bir hava filtresi ile motorlardaki silindirlere kaliteli hava girmesi, kaliteli yakıt kullanılması ve hava-yakıt karışımının iyi olması gerekir.

Peki hava filtresi bakımı için kendimiz neler yapabiliriz? Eğer araç hava filtresi için bakım işlemlerini siz yapacaksınız, aşağıdaki listemizden detayları öğrenebilirsiniz.

Hava Filtresi Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle hava filtresine temizleyici spreyi sıkın ve kirin yumuşaması için bir süre bekleyin. Pas ve kirin yumuşaması temizleme için daha rahat olmanızı sağlar.
  • Kiri yumuşatma aşamasından sonra ( yaklaşık 15 dakika geçmesi yeterlidir.) soğuk ve temiz su ile filtreyi mümkün olduğunca uzun durulayın.
  • Durulama işleminden sonra kurutma aşamasına geçmeniz gerekir. Sıcak hava veren cihazlarla filtreyi kurutmaya çalışmak doğru değildir. Filtreye sizin o an fark edemeyeceğiniz hasarlar verebilir. Bu sebeple filtreyi kendi kendine kurumaya bırakmalısınız.
  • Hava filtresi kuruduktan sonra ise son işlem olan yağlama aşamasına geçebilirsiniz. Filtrenin her tarafını yağ rengine dönene kadar yağlamanız şart. Bu işlemi yağlama spreyi ile yapabilirsiniz. Hem daha temiz hem de daha rahat olacaktır.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

Araç bakımının önemi kadar, araç sigortalarını da yaptırmak önemlidir. Zorunlu trafik sigortanız yok ise geç olmadan yaptırın, ceza ödemek zorunda kalmayın. Aynı zamanda kaza sırasında karşı tarafın hasarlarını trafik sigortasıpoliçeniz karşılar. Trafik sigortası fiyatları için teklif alın, internetten alma avantajlarını kaçırmayın!

Kasko sigortası ise kendi aracınızın hasarlarını öder. Sigortam.net‘ten Kasko teklifialarak en uygun fiyatlara 2 dakika içerisinde ulaşın!

Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 sigorta ile ilgili detaylı bilgi alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL