Hava Yastığı Hakkında Önemli Bilgiler

Hava yastığı araçlarda bulunan en önemli güvenlik donanımlarından biridir. Artık araçlarda standart olarak bulunmaktadır. Amacı trafik kazası sonucunda kişinin ciddi oranda yaralanmasını ve hayatını kaybetmesinin önüne geçmektir.

Hava yastığı 20-25 km/s üstündeki çarpışmalarda devreye girer. Dolayısı ile bu hızın altındaki riskler için emniyet kemerinin de kullanılıyor olması gerekir.

Hava Yastığı Nasıl Çalışır?

Otomobilin ön kısmında yer alan uyarı sensörü çarpışma anında hava yastıklarının şişmesini sağlar.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Bu sayede sürücü ve ön koltukta oturan kişinin şiddetli bir şekilde aracın ön camına çarpmasını ya da araçtan fırlamasını engeller. Konu ile ilgili detaylı bilgi için “Hava Yastığı Nasıl Çalışır?” yazımızı incelemenizi öneririz.

Hava Yastığı Neden Açılmaz?
 

  • Hava yastığı bazı araçlarda sadece önde bazılarında ise yanlarda da bulunur. Eğer sadece önde yastık varsa ve yandan ya da arkadan bir darbe alınmışsa yastığın devreye girmemesi normaldir. Çünkü öndeki yastık sadece önden alınan darbelerde korur.
     
  • Sensörün çarpışmayı algılayabilmesi için belli bir şiddet yaşanması gerekir. Yani hafif çarpışmalarda hava yastığı devreye girmez.
     
  • Aracın kontağının açık yani çalışır durumda olması gerekir. Park halinde olan ya da yolda duran bir araca çarpılması durumunda yava yastığı açılmaz. Daha fazla bilgi için “Hava Yastığı Nedir?” yazımızı da okuyabilirsiniz.
     

Hava Yastığı Tamiri Nasıl Yapılır?

Hava yastığı tamiri sadece yetkili servisler tarafından yapılabilir. Öncelikle hava yastığı sisteminin içindeki tüpe "NaN3 gazı" doldurulur. Kazadan dolayı patlayan plastik aksam ise yenisi ile değiştirilir, açılan hava yastığı tekrar içine yerleştirilir. Araç sahibi asla hava yastığını kendisi onarmaya çalışmamalıdır. Aksi durumda tehlikeli durumlar yaşanabilir, kaza durumunda yastık çalışmayabilir.

Aracınızla güvenle seyretmek için birçok önlem almanız gerekir. Bazı durumlarda ise ne kadar önlem alırsanız alın kazalar yaşanabilir. Bu durumda oluşabilecek masrafların hepsini cebinizden karşılamamak için kasko sigortası yaptırmanız gerekir. Sigortanız zararların büyük bir kısmını güvence altına alır. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten online kasko teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 sigortanızı telefonda yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL