Hava Yastığı Nasıl Çalışır?

Kaza anında en az emniyet kemeri kadar güvenliğinizi arttıracak bir diğer öğe hava yastığı hakkında neler biliyorsunuz?

Otomotiv sektöründe 50 yıldır varlığını devam ettiren hava yastığının amacı olası kaza durumunda sürücü ve yolculuk sırasındaki kişilerin en az hasarı almalarını sağlamak. 

Emniyet kemerine ek tasarlanan hava yastıkları, kaza anında çoğu zaman emniyet kemerinden çok daha fazla fayda sağlayabilmektedir.

Hava yastıkları 20-25 km/s üzerindeki çarpmalarda devreye girecek yapıdadır. Dolayısıyla bu hızın altında devreye girmez. Bu hız sınırında emniyet kemerleri yeterli olacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Hava Yastığı Sisteminin Meydana Geldiği Parçalar;
 

 • Katlanarak direksiyonun içine ve diğer uygun konumlara yerleştirilen ince, naylon yastık,
   
 • Kaza anında çarpmayı algılayan ve elektrik devresini kapatan sensor (algılayıcı),
   
 • Kaza anında devreye girerek çok miktarda azot gazı çıkaran, yastığın şişmesini sağlayan, reaksiyon kalıntılarını zararsız bileşiklere dönüştüren kimyasal maddeler içeren şişme sistemi.

Hava Yastığının Devreye Girişi;
 

 • Çarpma kuvveti algılandığında şişme sistemine algılayıcı bir elektrik etkisini gönderir, sonrasında sistemde yer alan sodyum asidin parçalanmasını sağlayarak azota dönüştürür.
   
 • İlk reaksiyon ardından sodyum gazı meydana çıkar. Bu gaz sistemde bulunan potasyum nitrat ile reaksiyona girerek zararsız hale gelir, yastığın şişmesine yardımcı olacak bir miktar azot da meydana çıkar.
   
 • Bu reaksiyonların gerçekleşmesi,  hava yastığının azotla dolması ve kaza anında araçtakileri kazadan korumak için bulunduğu bölümden çıkması 0.1 saniyeden az süre alır.

Hava yastığı kadar önemli olan diğer bir konuda kaza sonrası maddi, manevi zararlarınızı karşılayacak kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası. Olası tehlikelere karşı Sigortam.net’ten hemen araba kasko fiyatları hakkında bilgi alın, araba sigortası sorgulama yaparak ya da 444 24 00 Sigorta Destek Hattı'ndan kolayca teklif alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL