Hava Yastığı Nasıl Çalışır?

Kaza anında en az emniyet kemeri kadar güvenliğinizi arttıracak bir diğer öğe hava yastığı hakkında neler biliyorsunuz?

Otomotiv sektöründe 50 yıldır varlığını devam ettiren hava yastığının amacı olası kaza durumunda sürücü ve yolculuk sırasındaki kişilerin en az hasarı almalarını sağlamak. 

Emniyet kemerine ek tasarlanan hava yastıkları, kaza anında çoğu zaman emniyet kemerinden çok daha fazla fayda sağlayabilmektedir.

Hava yastıkları 20-25 km/s üzerindeki çarpmalarda devreye girecek yapıdadır. Dolayısıyla bu hızın altında devreye girmez. Bu hız sınırında emniyet kemerleri yeterli olacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Hava Yastığı Sisteminin Meydana Geldiği Parçalar;
 

 • Katlanarak direksiyonun içine ve diğer uygun konumlara yerleştirilen ince, naylon yastık,
   
 • Kaza anında çarpmayı algılayan ve elektrik devresini kapatan sensor (algılayıcı),
   
 • Kaza anında devreye girerek çok miktarda azot gazı çıkaran, yastığın şişmesini sağlayan, reaksiyon kalıntılarını zararsız bileşiklere dönüştüren kimyasal maddeler içeren şişme sistemi.

Hava Yastığının Devreye Girişi;
 

 • Çarpma kuvveti algılandığında şişme sistemine algılayıcı bir elektrik etkisini gönderir, sonrasında sistemde yer alan sodyum asidin parçalanmasını sağlayarak azota dönüştürür.
   
 • İlk reaksiyon ardından sodyum gazı meydana çıkar. Bu gaz sistemde bulunan potasyum nitrat ile reaksiyona girerek zararsız hale gelir, yastığın şişmesine yardımcı olacak bir miktar azot da meydana çıkar.
   
 • Bu reaksiyonların gerçekleşmesi,  hava yastığının azotla dolması ve kaza anında araçtakileri kazadan korumak için bulunduğu bölümden çıkması 0.1 saniyeden az süre alır.

Hava yastığı kadar önemli olan diğer bir konuda kaza sonrası maddi, manevi zararlarınızı karşılayacak kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası. Olası tehlikelere karşı Sigortam.net’ten hemen araba kasko fiyatları hakkında bilgi alın, araba sigortası sorgulama yaparak ya da 444 24 00 Sigorta Destek Hattı'ndan kolayca teklif alın.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Temmuz 2018 Sonuçları

Kasko Sigortası Primleri Temmuz Ayında 1 Puan Yükseldi

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Temmuz ayı verilerine göre, bir önceki aya göre kasko primlerinde 1...puanlık artış yaşandı. Trafik sigortası primlerinde ise 66 olan Mayıs ve Haziran ayı puanı değişmedi.

Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta platformu Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki...değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin Temmuz ayı verilerini açıkladı. Ağırlıklı olarak...büyük il merkezlerindeki bireysel otomobil kullanıcılarına Sigortam.net’in sunduğu tekliflerin ağırlıklı ortalamasını...gösteren endekse göre, Temmuz ayı kasko sigortası endeksi Haziran ayına göre 1 puanlık artış kaydederek 100 puan oldu. Trafik...sigortasında ise iki aydır bir değişim kaydedilmedi. Mayıs ve Haziran ayında 66 puan olan endeks, Temmuz ayında da seviyesini korudu....Böylece 2018’in ilk ayında 2.014 TL olan ortalama kasko primleri 2.141 TL’ye; 831 TL olan ortalama trafik sigortası primleri ise 888...TL’ye çıktı.

Sigortam.net, müşterilerinin en doğru ürünü, en iyi fiyata, kolay ve hızlı bir...şekilde satın almalarını sağlamak amacıyla sektördeki en büyük 20 sigorta şirketinin tekliflerini sunuyor; ayrıca internet...sitesinden gerçekleştirilen poliçe alımlarında müşterilerine özel indirimler sağlıyor. Geçen yılın Ağustos ayından itibaren...her ay düzenli olarak Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ni açıklayan ve sahip olduğu büyük veriyi hizmete sunan Sigortam.net,...böylece araç sahiplerinin otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi edinmelerini sağlıyor. Son olarak Temmuz ayı...verilerini açıklayan Sigortam.net, otomobil sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendleri sundu....Verilere göre kasko sigortası endeksi, bir önceki aya göre 1 puan artış yaşadı. Böylece 2017 Ocak ayındaki 2.148 TL seviyesine...yeniden yaklaştı. Trafik sigortası primlerinde ise Ocak ayından beri sert değişimler yaşanmadı. Yılın ilk ayından itibaren 4...puan artan endeks, Temmuz ayında da seviyesini koruyarak 66 puanda kaldı. 2017 yılının Ocak ayında 1.337 TL ile Sigortam.net...tarafından 100 puan kabul edilen Sigortam.net Trafik Sigortası Endeksi, Temmuz ayında 888 TL seviyesinde kaldı.

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre 2017 yılın ocak ayından bu yana otomobillerde kasko...ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle: