Hava Yastığı Nedir? | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Hava Yastığı Nedir?

Hava yastığı, emniyet kemerine destek olarak en önemli güvenlik önlemlerinden biridir. 1980’li yılların ortalarından bu yana standart olarak araçların genelinde bulunan bir özelliktir. Kaza esnasında önden çarpışmalarda içi gaz dolu olan bu yastık açılır ve boyna ve başa alınacak darbeleri en aza indirir. Hava yastığının emniyet kemeriyle doğru şekilde kullanıldığı durumlarda kazalarda yaralanma oranının %68’e kadar azaldığı görülmüştür.

Hava yastığı sayesinde kaza durumunda kişinin ön cama ya da kapılara sert bir şekilde çarpmasının önüne geçilir. Yeni araçlarda yan hava yastıkları da bulunmaktadır. Sadece hava yastığının olması can güvenliği için yeterli değildir. Can güvenliğinin tam olarak sağlanması için emniyet kemerinin de mutlaka doğru şekilde takılı olması gerekir. Çünkü emniyet kemeri kişiyi sabit tutar ve yastık açıldığında çarpmasını onlar. Aksi durumda hızla açılan yastık ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

Ayrıca 13 yaşından küçük çocukların ön koltuğa oturması hayati risk taşır. Çocuklar hava yastıklarından daha fazla etkilendikleri için darbe alarak yaralanabilirler.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Hava Yastığının Çalışmadığı Durumlar

Hava yastığı aşağıdaki durumlarda devreye girmez.

 • Yandan alınan darbelerde (yan yastıklar yoksa),
   
 • Arkadan gerçekleşen çarpmalarda,
   
 • Takla atılması durumunda,
   
 • Hafif çarpışmalar yaşandığında,
   
 • Kontağın kapalı olduğu durumlarda.
   

Hava Yastığının Doğru Çalışması için Yapılması Gerekenler
 

 • Sürücü ve önden oturan kişi direksiyona 25 cm uzaklıkta olmalıdır.
   
 • Hava yastığının çıkış yerine ellerin yakın tutulmaması gerekir.
   
 • Sürücü ya da önde oturan kişinin boyu 1.65 cm’in altındaysa koltuğun yukarı kaldırılması gerekir. Üzerinden kesici bir aletin bulunmadığından da emin olmalıdır. Çünkü yastığın açılması durumunda bu kesici alet kişiye zarar verebilir.
   
 • 1.65 cm’in üstünde boya sahip kişinin ise koltuğunu geride tutması gerekir.
   
 • Önde oturan kişi ayaklarını ön cama asla uzatmamalıdır. Yine yastık açıldığında ciddi yaralanmalar hatta ölümler yaşanabilir.

Kazalardan korunmak için hava yastığı önleminin alındığı gibi kasko sigortasının da yaptırılması gerekir. Sigortam.net üzerinden en uygun araç sigortası fiyatlarına kasko hesaplama yaparak ulaşmanız mümkün. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 sigorta satın alın.

  


Benzer İçerikler

Yağmurlu Havalardaki Kaza Riskine Karşı, Araç Sigortanızı Hemen Yaptırın

Her sorumlu sürücünün mutlaka yaptırması gereken kasko ve trafik sigortası poliçelerinin önemi, kötü hava şartlarında ise çok daha fazla öne çıkıyor. Özellikle yağmurlu havalarda artan kaza riskine karşı araç sigortaları sürücülere oldukça önemli avantajlar sağlıyor. Siz de yağmurlu havalarda karşılaşabileceğiniz kaza riskine karşı kasko ve trafik sigortanızı geç kalmadan yaptırın, hem aracınızı, hem de bütçenizi güvenceye alın. Şimdi Türkiye’nin online sigortacılıktaki ilk ve lider platformu Sigortam.net’i arayın, ihtiyaçlarınıza yönelik en doğru araç sigortasına, en uygun fiyatlarla sahip olun. Yağmurlu Havalarda […]

Devamını Oku

Hava Filtresi Bakımının Önemi

Görevi ise, dışarıdan emilen havayı temizleyerek motorun yanma odasına iletmektir. Hava filtesinin bakımları ve değişimi yeterli oranda ve zamanda yapılmazsa motorunuza büyük zararlar verir.

Devamını Oku

Arabaların Yaz Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 10 Nokta!

Güvenli bir yaz yolculuğu için gerekli önlemleri alın, kafanız rahat olsun. Püf noktaları yazımızdan öğrenerek bunu kolayca yapabilirsiniz.

Devamını Oku