Hava Yastığı Nedir? | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Hava Yastığı Nedir?

Hava yastığı, emniyet kemerine destek olarak en önemli güvenlik önlemlerinden biridir. 1980’li yılların ortalarından bu yana standart olarak araçların genelinde bulunan bir özelliktir. Kaza esnasında önden çarpışmalarda içi gaz dolu olan bu yastık açılır ve boyna ve başa alınacak darbeleri en aza indirir. Hava yastığının emniyet kemeriyle doğru şekilde kullanıldığı durumlarda kazalarda yaralanma oranının %68’e kadar azaldığı görülmüştür.

Hava yastığı sayesinde kaza durumunda kişinin ön cama ya da kapılara sert bir şekilde çarpmasının önüne geçilir. Yeni araçlarda yan hava yastıkları da bulunmaktadır. Sadece hava yastığının olması can güvenliği için yeterli değildir. Can güvenliğinin tam olarak sağlanması için emniyet kemerinin de mutlaka doğru şekilde takılı olması gerekir. Çünkü emniyet kemeri kişiyi sabit tutar ve yastık açıldığında çarpmasını onlar. Aksi durumda hızla açılan yastık ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

Ayrıca 13 yaşından küçük çocukların ön koltuğa oturması hayati risk taşır. Çocuklar hava yastıklarından daha fazla etkilendikleri için darbe alarak yaralanabilirler.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Hava Yastığının Çalışmadığı Durumlar

Hava yastığı aşağıdaki durumlarda devreye girmez.

 • Yandan alınan darbelerde (yan yastıklar yoksa),
   
 • Arkadan gerçekleşen çarpmalarda,
   
 • Takla atılması durumunda,
   
 • Hafif çarpışmalar yaşandığında,
   
 • Kontağın kapalı olduğu durumlarda.
   

Hava Yastığının Doğru Çalışması için Yapılması Gerekenler
 

 • Sürücü ve önden oturan kişi direksiyona 25 cm uzaklıkta olmalıdır.
   
 • Hava yastığının çıkış yerine ellerin yakın tutulmaması gerekir.
   
 • Sürücü ya da önde oturan kişinin boyu 1.65 cm’in altındaysa koltuğun yukarı kaldırılması gerekir. Üzerinden kesici bir aletin bulunmadığından da emin olmalıdır. Çünkü yastığın açılması durumunda bu kesici alet kişiye zarar verebilir.
   
 • 1.65 cm’in üstünde boya sahip kişinin ise koltuğunu geride tutması gerekir.
   
 • Önde oturan kişi ayaklarını ön cama asla uzatmamalıdır. Yine yastık açıldığında ciddi yaralanmalar hatta ölümler yaşanabilir.

Kazalardan korunmak için hava yastığı önleminin alındığı gibi kasko sigortasının da yaptırılması gerekir. Sigortam.net üzerinden en uygun araç sigortası fiyatlarına kasko hesaplama yaparak ulaşmanız mümkün. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 sigorta satın alın.

  


Benzer İçerikler

Oto Hırsızlığı Yöntemleri

İnanması güç ama yaşanan oto hırsızlıklarında, otomobil sahiplerinin etkisi büyük. Peki, sürücüler oto hırsızlığını nasıl arttırıyor?

Devamını Oku

Stajyer Ehliyet Dönemi Ne Zaman Başlıyor?

Sürücüler için stajyer ehliyet dönemi resmen başlıyor. Peki stajyer ehliyet uygulamasına kalmamak için son tarih ne zaman?

Devamını Oku

Sompo Japan Sigorta

Sompo Japan Sigorta  Kasko Sigortası Sigortam.net’te Türkiye’de hizmet veren en iyi sigorta şirketlerinden Sompo Japan Sigorta’nın kasko sigortası ürünlerine Sigortam.net’ten kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sompo Japan Sigorta kasko sigortası poliçesinizi Sigortam.net’ten satın alarak,aynı anda hem Sompo Japan’ın dünyaca kabul edilmiş hizmet kalitesinden, hem de Sigortam.net’in konusunda uzman personelleri kesintisiz desteğinden faydalanırsınız. Sompo Japan Sigorta güvencesinden faydalanarak, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun kaskoyu bulmak için 3 dakikada  Sigortam.net’ten kasko sigortası teklif alın. Sigortam.net'in Farkı Ne? Araç kaskosu fiyatları; kişisel özellikler, hasar geçmişi ve aksesuarlar gibi detaylara […]

Devamını Oku