444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Hibrit Araba Nedir?

10 Haziran 2016

Hibrit araba, özellikle trafiğin yoğun olduğu anlarda aracın benzin motorunun yerine, elektrik motoruyla çalışmasını sağlayarak, yakıt tüketiminde önemli bir tasarruf sağlayan otomobillere verilen isimdir. Bu otomobillere iki farklı motor yapısı ile birlikte çalışmasından dolayı melez otomobil de denilmektedir.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Hibrit Otomobillerin Tarihi

Günümüzde hibrit arabaları otomobil dünyasına tanıtan ve bu alanda ilk ciddi üretimi gerçekleştirerek önemli bir satış rakamına ulaşan marka her ne kadar Toyota olsa da, istenildiği zaman elektrikli, istenildiği zamansa benzinli motorla hareket eden otomobillerin kökeni çok daha eskiye dayanmaktadır. İlk olarak 1902 yılında Ferdinand Porsche tarafından geliştirilen bir otomobilde söz konusu sistem basit hali ile kullanılmıştır. Hibrit arabalar için ticari olarak ilk atılımı yapan marka ise Toyota oldu. 1997 yılında geliştirdiği Toyota Prius modelinde seri üretime geçen Toyota, geride kalan 19 yıl içerisinde 9 milyonun üzerinde hibrit araba satmayı başardı. Toyota hibrit arabaları her ne kadar dünya otomobil sektörüne Prius modeliyle tanıtmış olsa da, ilerleyen dönemlerde benzer segmentteki araçlarında da hibrit teknolojisini kullanmaya başladı. Örneğin 2012 yılında piyasaya çıkan Yaris modelinin hibrit versiyonu, Avrupa genelinde 50 binin üzerinde bir satış rakamına ulaşarak bu alanda önemli bir başarıya imza attı. Toyota’nın haricinde Honda da özellikle Civic modeli ile hibrit araba piyasasında önemli satış rakamlarına ulaşırken, ilerleyen yıllarda diğer büyük otomobil markalarının da bu alanda önemli atılımlarda bulunması bekleniyor.

Hibrit Arabalar Nasıl Çalışır?

Hibrit ArabalarOtomotiv endüstrisi her geçen gün elektrikli motorlar üzerinde devrim niteliğinde yenilikleri kamuoyuna duyuruyor olmasına ve elektrikli araçlar gün geçtikçe daha fazla trafikte yer almasına rağmen, halen başta benzinli ve diğer motor türlerine karşı oldukça dezavantajlara sahip. Özellikle elektrikli otomobillerdeki uzun şarj süresi ve dolu bir bataryayla alınan maksimum mesafe bu dezavantajların başında geliyor. Benzin motorlu otomobillerde ise çevreye verilen zarar ve ülkemizde olduğu gibi yüksek fiyatlar araç sahipleri için başlıca sorunlar olarak öne çıkıyor.

Hibrit arabalar ise söz konusu farklı motor türlerini biraraya getirerek iki motor türündeki dezavantajları minimum düzeye indirerek araca hem performans, hem de yakıt tüketimi konusunda önemli avantajlar sağlıyor.

Hibrit arabaların, elektrikli arabaların aksine şarj edilme gibi bir şartı bulunmamaktadır. Hibrit arabalarda elektrik motorunun güç kaynağı yine aracın kendisi tarafından üretilmektedir. Hibrit arabalar, sürüş sırasında benzin motorlu araçların kalkış, yoğun trafik gibi koşullarda harcadığı yüksek yakıt tüketiminin önüne geçerek, bu gibi durumlarda elektrik motorunu devreye sokmakta ve böylelikle araca hem performans, hem de yakıt tüketiminde büyük avantaj sağlamaktadır. Hibrit arabalar, elektrikli motor sayesinde de güç alabildiği için, klasik benzin motorlu araçların aksine büyük bir motora ihtiyaç duymamaktadır. Bu durum aracın hafiflemesini sağlayarak daha yüksek performans ve daha düşük yakıt tüketimini beraberinde  getirmektedir. Yani kısa bir tanımda bulunacak olursak, hibrit arabalar için iki farklı motor türünün bir arada olduğunu ve bu farklı motor türlerinin birbirinin dezavantajlı özelliklerini ortadan kaldıran bir çalışma prensibini barındırdığını söyleyebiliriz.

Hibrit Arabaların Avantajları

 • Hibrit arabalar, sürücüsüne düşük yakıt tüketimine rağmen yüksek performans başta olmak üzere birçok avantajı sağlamaktadır.
 • Gürültüsüz ve performans kaybına neden olmayan vites geçişi.
 • Şarj edilmeye gerek duymaması. Kendi elektrik enerjisini, kendisinin üretmesi.
 • Otomobil üzerinde priz vs. gibi aksesuarların bulunmaması.
 • Frene basıldığında kendini şarj eden hibrit sistem.
 • Trafikte ve kırmızı ışıkta aracın harekete geçmesi sırasında meydana gelen aşırı yakıt tüketimini engellemesi.
 • Motorda ses ve gürültünün minumum seviyeye inmesi.
 • Düşük zararlı gaz salınımı.

Hibrit Arabaların Dezavantajları

Hibrit arabaların avantajları olduğu kadar, bazı dezavantajları da söz konusu;

 • Sıradan araçlara göre maliyeti oldukça fazladır.
 • Yeni bir sistem olmasında dolayı olası bir arıza onarım işlemlerinin maliyeti yüksek çıkabilir.
 • Hibrit araçlar şehir içi trafiği için oldukça kullanışlı olsa da, hız isteyenlerin beklentilerini karşılayamayabilir.

Hibrit Araba Vergileri Ne Kadar?

Ülkemizde elektrikli ve dizel otomobiller için bazı vergi indirimleri yapılmış olsa da, hibrit arabalar içinse henüz bir vergi indirimi söz konusu değildir. Ancak hibrit otomobil teknolojisini teşvik eden ülkelerin birçoğu hibrit arabalarda önemli vergi indirimlerine gitmişlerdir. Beklentiler ise Türkiye’de de ilerleyen dönemlerde hibrit arabalar için bir vergi indirimi yapılacağı yönünde. Hibrit arabaların çevreye diğer arabalara göre daha az zarar veriyor olması, çoğu ülkede teşvik edilmesinin en önemli nedenlerinin başında geliyor.


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.