İkame Araç Şartları | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

İkame Araç için Şartları Biliyor musunuz?

Sigorta yaptırmadaki amaç hem zamanımızı alacak hem de bütçemizi sarsacak olaylara karşı güvence almaktır. Ülkemizde en çok aranan ve tercih edilen sigorta çeşitlerinden biri de kasko ürünleridir. 

Sürücülerin beklentilerini karşılamayı ve hasar sürecini en iyi şekilde kontrol altına almayı hedefleyen sigorta şirketleri, kasko kapsamında pek çok güvence vermektedir. Yol yardım ve hasar anında araç tahsisi gibi hizmetler, kasko hizmetlerinden bazılarıdır. Yol yardım teminatı ile ilgili bilgi almak isterseniz, ''Yol Yardım Hizmeti Nedir?'' başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Aracın pert olması yani tamamiyle bir hasar görmesi durumunda maddi bir tazminat alınacaktır ancak araçta bir tamirat durumu söz konusu olacaksa, hasara koşullara göre araç tamiri yapılacaktır. Her 2 durumda da sürücüler bir süre araçsız kalacaktır.

  

Bu durumdaki mağduriyetleri giderecek olan kasko sigortasıdır. Nasıl mı? Kasko sigortasına başlıca asistans hizmetlerinin dahil edilmesi durumunda sürücüler araçsız kalmayacaktır. Çünkü; asistans hizmeti içerisinde araç tahsisi de yer almaktadır. Bu hizmetten yararlanılabilmek, bazı kurallar vardır. Örneğin; araç tamirinin anlaşmalı serviste gerçekleştirilmesi gerekiyor. Tahsis edilen aracın özellikleri de sigorta şirketine göre değişiklik gösteriyor. Bazen araçlar geçici bir süre için verilirken bazıların da araç tamirinin sonuçlanması bekleniyor.

İkame Araç Teminatının Şartları

Kasko kapsamında ek teminat olarak geçen bu güvenceye sahip olmak için ek prim ödenmesi ve aşağıdaki şartların oluşmuş olması gerekir;

  • İlgili teminat kapsamında bir hasarın yaşanması,
     
  • Aracın kullanılamayacak kadar hasar almış olması,
     
  • Araç tamirinin uzun zaman alacak olması gibi pek çok durum karşısında sigorta şirketleri araç vermektedir. 

Araç temini aşağıdaki durumlarda yapılmaz;

  • Kasko poliçesinin kapsamının dışında olan durumlarda ikame araç teminatından yararlanılamaz. 
  •  Kazanın dışında olan onarımlar ve araç bakımı için geçen süreler dikkate alınmaz.
  •  Araç kaza dışında bir nedenle kullanılamayacak durumdaysa, ikame araç teminatından faydalanılamaz.

Asistans hizmeti ve yol yardım gibi sürücüleri zor durumdan kurtaracak teminatlar tamamen sigorta şirketinin vereceği hizmetlerle ilgilidir. Bu yüzden kasko almadan önce şirketlerin politikalarını sorgulamanızı öneririz.

Siz de hem can güvenliğinizi sağlamak, hem de yollarda kalmaya karşı önlem almak için araç kaskonuzu yaptırın. Sigortam.net’in araba sigortası sorgulama sayfasından bütçenize uygun araba kasko fiyatları hakkında bilgi alabilir, 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından araç kaskonuz ile ilgili detaylı bilgi edebilirsiniz.

 


Benzer İçerikler

Kasko Sigortası Kapsamı Dışında Kalan Haller Nelerdir?

Kasko sigortalarında da diğer tüm sigortalarda olduğu gibi kapsam altında olan ve olmayan haller özel ve genel şartlar ile belirtilmiştir. 

Devamını Oku

Araç Değişikliği Yapmak İsteyenler için 2014’ün En Çok Satan Arabaları

Yeni yıla girmeden araç değişikliği yapmak isteyenler 2014’ün en çok satan modelleri ile satın alım kriterlerine dikkat ederek en uygun araca ulaşabilir.

Devamını Oku

Online Kasko Başvurusunun Avantajları

Online kasko başvurusu yaptırmak isteyen ancak soru işaretleri nedeniyle vazgeçenler için online kaskonun avantajlarını bir araya getirdik.

Devamını Oku