İkame Araç Şartları Nelerdir?

İkame Araç Şartları Nelerdir?İkame araç şartları nelerdir ve hangi durumlarda araç sahiplerine ikame araç temin edilir? sorularının detaylarını yazımızda bulabilirsiniz. Sigorta yaptırmada ki amaç hem zamanımızı alacak hem de bütçemizi sarsacak olaylara karşı güvence almaktır. Ülkemizde en çok aranan ve tercih edilen sigorta çeşitlerinden biri de kasko ürünleridir. 
Sürücülerin beklentilerini karşılamayı ve hasar sürecini en iyi şekilde kontrol altına almayı hedefleyen sigorta şirketleri, kasko kapsamında pek çok güvence vermektedir. Yol yardım ve hasar anında araç tahsisi gibi hizmetler, kasko hizmetlerinden bazılarıdır. Yol yardım teminatı ile ilgili bilgi almak isterseniz, ”Yol Yardım Hizmeti Nedir?” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Aracın pert olması yani tamamiyle bir hasar görmesi durumunda maddi bir tazminat alınacaktır ancak araçta bir tamirat durumu söz konusu olacaksa, hasara koşullara göre araç tamiri yapılacaktır. Her 2 durumda da sürücüler bir süre araçsız kalacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Bu durumdaki mağduriyetleri giderecek olan kasko sigortasıdır. Nasıl mı? Kasko sigortasına başlıca asistans hizmetlerinin dahil edilmesi durumunda sürücüler araçsız kalmayacaktır. Çünkü; asistans hizmeti içerisinde araç tahsisi de yer almaktadır. Bu hizmetten yararlanabilmenin bazı kurallar vardır. Örneğin; araç tamirinin anlaşmalı serviste gerçekleştirilmesi gerekir. Tahsis edilen aracın özellikleri de sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda araçlar geçici bir süre için verilirken bazıların da araç tamirinin sonuçlanması beklenebilir.

İkame Araç Şartları Hangileridir?

Kasko kapsamında ek teminat olarak geçen bu güvenceye sahip olmak için ek prim ödenmesi ve aşağıdaki şartların oluşmuş olması gerekir;

  • İlgili teminat kapsamında bir hasarın yaşanması,
  • Aracın kullanılamayacak kadar hasar almış olması,
  • Araç tamirinin uzun zaman alacak olması gibi pek çok durum karşısında sigorta şirketleri araç vermektedir.

Araç temini aşağıdaki durumlarda yapılmaz;

  • Kasko poliçesinin kapsamının dışında olan durumlarda ikame araç teminatından yararlanılamaz.
  • Kazanın dışında olan onarımlar ve araç bakımı için geçen süreler dikkate alınmaz.
  • Araç kaza dışında bir nedenle kullanılamayacak durumdaysa, ikame araç teminatından faydalanılamaz.

Asistans hizmeti ve yol yardım gibi sürücüleri zor durumdan kurtaracak teminatlar tamamen sigorta şirketinin vereceği hizmetlerle ilgilidir. Bu yüzden kasko almadan önce şirketlerin politikalarını sorgulamanızı öneririz.

Siz de hem can güvenliğinizi sağlamak, hem de yollarda kalmaya karşı önlem almak için araç kaskonuzu yaptırın. Sigortam.net’in araba sigortası sorgulama sayfasından bütçenize uygun araba kasko fiyatları hakkında bilgi alabilir, 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından araç kaskonuz ile ilgili detaylı bilgi edebilirsiniz.

 

Benzer İçerikler