İkinci El Araç Alırken Dikkat!

İkinci El Araç Alırken Dikkat!2018 yılındaki ekonomik belirsizlikler sonucu sıfır araç satışlarında gerileme görülmeye başlandı. Özellikle sıfır otomobil satışlarındaki düşüş, ikinci el araç satışlarındaki artışı hareketlendirdi.

Araç satın almak uzun araştırmalar gerektiren zor bir iştir. Önemsenmeden alınan araçlar daha sonra sorunlarla karşılaşmanıza ve maddi masraflara neden olabilir. İkinci el araba alırken bu zorluk daha çok artar. Kullanılmış bir aracı alırken ince eleyip sık dokumak gerekir. Seçimlerinizde yardımcı olacak maddeleri sizin için sıraladık. İkinci El Oto Almanın İncelikleri yazımızı da okuyarak detayı bilgi alabilirsiniz.

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Test edeceğiniz ikinci el araç için kontrolleri mutlaka gündüz yapın. Bu şekilde teçhizattaki değişimleri ve kaza yapıldığını belirten panelden panele renk farklarını daha kolay tespit edersiniz. Hangi otomobili beğendiyseniz beğenin kesinlikle farklı yol koşullarında en az 15-20 km test edin. Eğer mümkünse otoyolda, sokak aralarında ve tümsekli yollarda kullanın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Direksiyona Bakın!

Test ettiğiniz araçta direksiyon destek sistemi varsa motoru çalıştırın. Camdan dışarıya bakarak tekerlekleri dümdüz ileriyi gösterecek şekle getirin. Direksiyonu çevirmeye başladığınızda ön lastiğin hareket etmesi gerektiğini unutmayın. Eğer tekerlekler, direksiyonu 5-6 cm döndürmeden hareket etmeye başlamıyorsa otomobilin direksiyon sisteminin çok pahalı bir tamirden geçmesi gerekebilir. Direksiyonu çevirdiğinizde otomobil yüksek sesler çıkarmaya ve titreyerek zıplamaya başlıyorsa, bu durum direksiyona yardımcı olan sistemde bir sorun olduğunu gösterir.

Egzozdan Çıkan Gaz Rengine Dikkat!

Aracı kullanırken bir yandan da arka aynadan egzoz borusundan duman gelip gelmediğini kontrol edin. Dumanın rengi gri ya da renksizse bir sorun oluşturmaz fakat mavi ya da siyah renkliyse bu durum motorun yağ yaktığını gösterir ve büyük bir olasılıkla moturun fazla ömrü kalmamıştır.

Frenler Önemli!

Motor ısındıktan sonra, aracı durdurun ve fren pedalını mümkün olduğunca aşağıya itin. Pedalın 4 cm’den daha fazla alçalmaması gerektiğini unutmayın. En az 1 dakika ayağınızı pedalda tutun. Eğer bu sırada pedal daha fazla alçalacak gibi görünüyorsa, otomobilin ciddi bir fren problemi olabilir. Test sürüşü sırasında güvende olduğunuz bir anda otomobilin patinaj yapmadan hızla yavaşlamasını sağlayacak kadar frene basın. Otomobil öne doğru fazlasıyla yığılırsa veya bir tarafa doğru kayarsa, yüksek olasılıkla fren veya süspansiyon sisteminin tamir edilmesi gerekir.

Motoru Dinleyin!

Araç motoru önemli noktalardan biridir. Otoyolda normal hızla ilerlerken baskı ve zorlanmadan kaynaklanabilecek olağandışı sesleri dinleyin. Sesleri iyi duyabilmek camları açarak yola devam edin. Gürültü otomobilin pahalı bir tamire ihtiyaç duyduğunun sinyalini verir. Eğer sesleri tanımlayamazsanız tamirciye test sürüşü deneyimlerinizi bildirin. Aracı durdurup ve vitesi boşa aldığınızda rölantide motor sesini dinleyin. Motorun rahat ve uyumlu bir sesle çalışması gerekir. Motor rölantide çalışırken bir devir değişikliği (yani hızlanma, yavaşlama veya motor sesinde düzensizlik) fark ederseniz problem rölanti ayarından ya da karbüratörden kaynaklanabilir.

Şanzımanı Dinleyin!

Ayağınız debriyaj pedalının üstündeyken vitesi ileri geri birkaç kez hareket ettirin. Otomatik viteste aynı hareketi drive’dan, reverse’e doğru yapmalısınız. Yok denecek kadar az bir gürültü varsa şanzıman düzgün bir şekilde çalışıyor demektir. Yüksek bir tınlama duyarsanız eğer, otomobilin şanzıman sisteminde büyük bir problem olabilir. Otomatik şanzımanda genellikle otomobil bir vitesten diğerine kolaylıkla geçer. Vites değiştirirken mırıltı, zıplama veya düzensiz performans da ciddi şanzıman problemlerini gösteriyor olabilir.

Debriyajı İnceleyin!

Manuel şanzımanlı bir otomobilde, otomobili park ederek el frenini çekin, vitese geçirin ve ayağınızı debriyajdan yavaş yavaş çekin. Böyle bir durumda normal bir otomobilin stop etmesi gerekir fakat çalışmaya devam ediyorsa debriyajla ilgili bir sorun olabilir.

Boyasına Bakın!

Otomobilin gövdesinde renk farkları olup olmadığına bakın. Boyanın orijinal olup olmadığı kapı kollarının lastik aksamları, ayna dipleri, çerçeve lastikleri gibi kıyıda köşede kalan yerlerden daha kolay anlaşılır. Boyadaki yamalar otomobilin kaza geçirdiğine işaret edebilir. Bu durumda mutlaka şaseleri kontrol etmelisiniz. Her iki şaseyi de inceleyin.

Tüm bu yöntemlerin dışında gözle görülmeyen birçok nokta olabilir. Bu nedenle aracı mutlaka bir serviste kontrol ettirin. Bu şekilde en sağlıklı kararı verebilirsiniz.

Kasko Sigortanızı İhmal Etmeyin!

Sıfır veya ikinci el araç alımlarından sonra kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin! Sigortam.net‘ten online olarak sadece 3 dakika içerisinde kasko teklifleri alabileceğinizi biliyor muydunuz? Bilgilerinizi girerek sigorta şirketlerinin kasko fiyatlarını ve internete özel indirim fırsatlarını görebilir, teklifleri karşılaştırarak bütçenize en uygun poliçeyi anında satın alabilirsiniz. Aracınız için en uygun kasko sigortasına Sigortam.net üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’mızdan arayarak en uygun kasko fiyatları için teklif alabilir, uzman sigorta danışmanlarımızdan en doğru poliçeyi seçebilmek adına yardım alabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL