444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Baharda İkinci El Araç Fiyatları Yükselecek mi?

04 Mart 2015

Faiz oranlarındaki düşüşler ve mevsimsel geçiş, kış mevsimine durgun bir başlangıç yapan ikinci el araçlara yaradı. 

Son zamanlarda temiz araç talebine karşılık veremeyen ikinci el araç galericileri, araç sahibi olma hayali kuran sürücüleri, ilkbaharın yaklaşmasıyla birlikte araç fiyatlarının yükselebileceğini hatırlatarak uyardı. 

Anadolu Ajansı’na açıklamada bulunan Bursa Oto Galericileri Sitesi (Oto-Koop) Başkanı Rasim Hazar, ikinci el araç pazarını değerlendirdi. Hazar, ÖTV’deki (Özel Tüketim Vergisi) ve dövizdeki artışlar nedeniyle ikinci el araçların uzun süre rağbet gördüğünü ancak kış mevsiminde düşüş yaşadığını hatırlattı.

Hazar, soğuk kış günlerinde kişilerin temel ihtiyaçlarına öncelik verdiğini söyleyerek araç sahibi olmanın ötelendiğini belirtti.

Otomobil pazarındaki hareketliliğin nisan ayında başlayacağı konusunda yanıldıklarını dile getiren Hazar: "Havaların ısınması ikinci el araç piyasasına da bahar getirdi. Faiz oranlarındaki düşüş tüketicileri de cesaretlendirdi." dedi. 

Yaza Doğru İkinci El Araç Fiyatları Yükselebilir

İkinci el araç piyasasında; temiz araç bulmanın zor olduğunu, kilometresi oynanmış yahut kaza yapmış aracın çok olduğunu ifade etti ve tüketicileri ikinci el araç alırken çok titiz davranmaları konusunda uyardı. Alacağınız ikinci el aracın hasarlı olup olmadığını öğrenmek için "Araç Hasar Kaydı Sorgulamasının İkinci El Oto Alacaklara Faydası" başlıklı yazımıza göz atın. Almayı düşündüğünüz aracın hasar geçmişini öğrenmek içinse, araç hasar sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

İlkbahar ve yaz aylarında araç sahibi olmak isteyenleri, araç fiyatlarının bu dönemde artabileceğini hatırlatarak uyaran Hazar, "İkinci el araba alma planı olanlara, bunu daha fazla ertelememelerini öneririm. Ellerini çabuk tutsunlar. Şu anda sattığımız araçlar, kış mevsiminden kalan araçlar. Yeni temin edeceğimiz arabaları pahalıya alacağımız için fiyatları da farklı, zamlı olacaktır." diye konuştu. İkinci el araç alımlarında dikkat etmeniz gerekenleri "İkinci El Oto Alımında 5 Püf Noktaya Dikkat!" başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İkinci El Araçlarda Talep, 20 Bin TL’nin Altındaki Araçlarda

İkinci el araç piyasasındaki araçların fiyatları arasında da değerlendirme yapan Hazar, ikinci el araçlarda 20 bin altındaki araçların rağmen gördüğüne dikkat çekerek, 30 bin lira ve üzerindeki araçlara talebin pek olmadığını anlattı. Araç alma alışkanlıklarında ilk sırayı fiyatın aldığını, fiyatları yakıt tasarrufunu izlediğini, genellikle ekonomik araçların rağbet gördüğünü sözlerine ekledi.

İkinci el veya sıfır bütün araçlar kasko güvencesine ihtiyaç duyar. Siz de hala aradığınız kaskoya ulaşamadıysanız, Sigortam.net üzerinden kasko hesaplaması yapın, dilerseniz de 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızın yardımıyla aradığınız kaskoya sahip olun.

 


Okumaya Devam Edin

İkinci El Oto Almanın İncelikleri

17 Şubat 2012 Cuma
İkinci el bir otomobil almaya karar verdiniz. Alım öncesinde ve sırasında hangi konulara dikkat etmelisiniz, nelere öncelik vermelisiniz hatırlamak için yazımızı okuyun.

İkinci El Araba Satarken Dikkat!

20 Şubat 2014 Perşembe

Arabanızın ikinci el araç çeşitleri arasında değeri olan bir araç olup olmadığını, bu araca talebin ne kadar olduğunu, aracınızı satabilmek için ne kadar fiyat vermeli ve ne kadar indirim yapmanız gerektiğini araştırmanız gerekiyor.

İkinci El Araba Alırken Dikkat!

20 Şubat 2014 Perşembe

Kullanılmış bir aracı alırken ince eleyip sık dokumak gerekir. Seçimlerinizde yardımcı olacak maddeleri sizin için sıraladık.